Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – co to jest? Jak leczyć AZS?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która dotyka około 20 procent populacji. Większość dermatologów uważa, że ma ona podłoże genetyczne. Osoby, które cierpią na AZS borykają się z częstymi nawrotami zmian skórnych, które w skrajnych wypadkach mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Przyjrzyjmy się, czym jest ta choroba i co można zrobić, by życie z nią było bardziej komfortowe.

Przede wszystkim trzeba sobie jasno powiedzieć, że w dalszym ciągu nie ma leku, który byłby w stanie całkowicie wyeliminować AZS. Nie oznacza to jednak, że musimy tracić nadzieję, ponieważ współczesna medycyna pozwala na bezobjawowe życie z tą chorobą. Można znaleźć wiele informacji o leczeniu atopowego zapalania skóry na febumed.pl lub innych stronach, które specjalizują się w dermatologii. Dzięki zawartym tam radom jesteśmy w stanie znacząco poprawić komfort własnego życia. Czym jednak dokładnie jest atopowe zapalenie skóry?


Atopowe zapalenie skóry

Czym jest AZS

Na początku XX wieku na tę chorobę cierpiał zaledwie jeden procent społeczeństwa. Występuje głównie wśród mieszkańców Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Stąd teoria, że nadmierna higiena może być przyczyną zwiększenia częstotliwości zachorowań. Z czysto medycznego punktu widzenia AZS to nadmierna reakcja organizmu na niewielką ilość alergenu w otoczeniu. U chorych notuje się wzrost białka, które zaangażowane jest w procesy alergiczne (IgE). Na zaostrzenie się choroby wpływ ma również stres, brak snu i poziom hormonów.

Objawy AZS

Skóra osoby z AZS jest przede wszystkim narażona na ciągły świąd i podrażnienia. Uporczywe drapanie może doprowadzić nawet do powstawania ran i blizn. W przypadku dzieci te objawy mogą być tak silne, by stać się przyczyną budzenia się w nocy. W intensywnym stadium choroby możemy zauważyć rumienie na skórze, a także grudki czy pęcherzyki wypełnione płynem. Jeśli zmiany występują dłużej może to doprowadzić do znacznego pogrubienia się skóry. U dzieci mamy również do czynienia ze złuszczającym się naskórkiem.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Jeszcze 10 lat temu głównym sposobem leczenia tego rodzaju zmian skórnych było stosowanie leków sterydowych, które dawały szybkie efekty, jednak przy dłuższym stosowaniu doprowadzały do osłabienie skóry. Wysypki i świąd często powracały na większych obszarach. Obecnie stosuje się leki antyhistaminowe, a także zaleca się prawidłową pielęgnację skóry. Oznacza to, że powinniśmy ją nawilżać i natłuszczać, a kosmetyki, których używamy nie mogą zawierać szkodliwych konserwantów.

W wielu przypadkach konieczna jest również zmiana diety, która w pierwszej kolejności polega na wyeliminowaniu szkodliwych składników, które doprowadzają do zaognienia zmian skórnych. Ponadto zaleca się wzbogacenia codziennych posiłków o nienasycone kwasy tłuszczowe.

zostaw komentarz