Nieleczone wady zgryzu, oprócz oczywistych względów estetycznych, wpływają również negatywnie na zdrowie. Wywołują różne choroby przyzębia, próchnicę zębów i zaburzają funkcje stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni oraz prawidłowe żucie pokarmów, co w konsekwencji ujemnie wpływa na trawienie. Często prowadzi też do uszkodzenia błony śluzowej warg i policzków, łamania i kruszenia zębów. Nierzadko przyczynia się również do powstawania wad wymowy. Aby temu zapobiec, należy poddać się leczeniu, polegającemu głównie na noszeniu specjalnego aparatu ortodontycznego.
- Rodzaje aparatów ortodontycznych
- Aparat ortodontyczny stały, klasyczny
- Nakładki Invisalign
- Jak znaleźć dobrego ortodontę?
Rodzaje aparatów ortodontycznych
W leczeniu wad zgryzu stosuje się dwa rodzaje aparatów: ruchome i stałe. Ruchome, najczęściej przeznaczone dla dzieci i młodzieży, można samemu zakładać i zdejmować. Odbywa się to pod ścisłą kontrolą specjalisty, a leczenie trwa dłużej, niż przy aparatach stałych. Każdy model sporządzany jest indywidualnie dla danego pacjenta po uprzednich, dokładnych badaniach, polegających m.in. na wykonaniu zdjęć fotograficznych i radiologicznych zębów, twarzy i głowy oraz wykonaniu wycisków uzębienia, na podstawie których odlewa się modele gipsowe. Chociaż poszczególne rodzaje aparatów mogą różnić się między sobą szczegółami konstrukcyjnymi, ich budowa i zasada działania jest bardzo podobna.
Aparat ortodontyczny stały, klasyczny
Stanowi go zestaw zamków (mocowanych do zębów odpowiednim klejem), połączonych ze sobą łukiem (metalowy drucik) za pomocą tzw. ligatur (wymienianych przy każdej wizycie podczas leczenia). Zamki mogą być metalowe (wykonuje się je z tytanu lub stopu metali) oraz estetyczne ? kryształowe, akrylowe, plastikowe lub ceramiczne. Wybór zamka nie jest taki łatwy, bowiem każdy z nich posiada zarówno wady, jak i zalety. Zamki metalowe są mocne, odporne na uszkodzenia i tanie, ale bardzo rzucają się w oczy. Z kolei te estetyczne pozostają prawie niewidoczne, ale za to są kruche, delikatne i dużo droższe. Ligatury to elementy elastyczne, występujące praktycznie we wszystkich kolorach.
Nakładki Invisalign
Nowoczesnym rozwiązaniem stosowanym coraz powszechniej w ortodoncji jest zastąpienie zamków i drutów specjalnymi ruchomymi nakładkami, noszącymi nazwę aligner. Wytwarza się je z przezroczystego tworzywa sztucznego, co sprawia, że są prawie niewidoczne na zębach. Ich dużą zaletą jest fakt, że można je zdejmować, np. na czas spożywania posiłku, czy ważnego spotkania i następnie zakładać samodzielnie ponownie. Wykonuje się je indywidualnie dla każdego pacjenta, dzięki czemu idealnie przylegają do zębów. Niestety, ich cena jest bardzo wysoka.
Szczegółowe informacje o tym jakie są rodzaje aparatów korygujących wady zgryzu można znaleźć w publikacjach medycznych dostępnych powszechnie w bibliotekach i Internecie.
Jak znaleźć dobrego ortodontę?
Wybór odpowiedniego, doświadczonego specjalisty powinien zostać poprzedzony wywiadem środowiskowym. Dzięki opiniom znajomych można uzyskać informację, który z nich cieszy się dobrą opinią i nie jest zbyt drogi. Warto też skorzystać z ofert portali internetowych, na których publikowane są oferty klinik w całej Polsce oraz opinie ich pacjentów. Dzięki temu dobry ortodonta w Olsztynie czy Krakowie zostanie szybko i sprawnie odnaleziony – sprawdź na www.tourmedica.pl/kliniki/aparaty-ortodontyczne/olsztyn/.
Zęby są najlepszą wizytówką, dlatego warto zadbać o ich zdrowy i piękny wygląd.