bezpieczenstwo_w_internecie

5 wskazówek jak być bezpiecznym na Facebooku

Przyznam szczerze, że nie znam osoby, która nie korzystałaby z tak popularnego portalu społecznościowego, jakim jest Facebook. Wiecie że w styczniu 2014 roku liczba jego użytkowników wynosiła około miliarda? To dzięki posiadaniu tam konta dorośli z łatwością mogą nawiązywać kontakty biznesowe, dzieci wiedzieć co mają na zadanie w szkole, a nastolatki prowadzić długie konwersacje ze znajomymi.

Jak jednak żyć w takim wirtualnym świecie, który co rusz odziera nas z prywatności? Co miesiąc wgrywanych jest tam ponad sto milionów zdjęć oraz dziesięć milionów filmów. Na całym serwisie przechowywana jest tak zatrważająca ilość danych, że ich liczba nawet nie mieści nam się w głowie. Nic więc dziwnego, że sporo z nas zadaje sobie pytanie czy Facebook jest bezpieczny. Dzisiaj podamy Wam kilka wskazówek, do których możecie się zastosować, aby poczuć się bardziej komfortowo w tej internetowej społeczności.

Nie zapraszaj byle kogo do grona znajomych

Zastanów się nad tym, czy na pewno warto dodawać do znajomych osoby, które widziałeś raz w swoim życiu lub które ledwo mówią Ci ?cześć!? na ulicy? Nie jestem pewna, czy ma to sens. Pamiętaj bowiem, że uzyskują oni dostęp do całkiem sporej ilości danych na Twój temat.

Posty na tablicy, zdjęcia, oraz wszelkie informacje osobiste ? oto co może wpaść w niepowołane ręce, jeżeli nie zaczniesz tego kontrolować. Dobrym rozwiązaniem jest więc ?odświeżanie? od czasu do czasu swojej listy znajomych i pozbywanie się tych z którymi nie masz ochoty mieć kontaktu.

Zobacz, jak korzystać z  Faccebooka bezpiecznie?

Zmień ustawienia prywatności

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że większość informacji o nas jest domyślnie zatwierdzona jako ?publiczne?. Warto więc przejrzeć swoje ustawienia prywatności i zarządzać nimi według własnych potrzeb. Nie musimy w końcu udostępniać całemu światu wszystkich newsów na nasz temat.

Zadbaj o to, aby Twoje hasło było trudne do odgadnięcia

Masz to samo hasło do konta bankowego, e-maila oraz Facebooka? Czym prędzej to zmień! W ten sposób tylko ułatwiasz zadanie wszelakim hakerom, którzy z chęcią wykorzystają Twoje dane w sposób, który może nieść za sobą dość niefortunne skutki. Wprowadź więc nowe hasło i koniecznie zadbaj o to, aby było one trudne do odgadnięcia: obowiązkowo powinny w nim znaleźć się małe litery, duże litery oraz cyfry.

Zawsze wyloguj się korzystając z obcych urządzeń

Zastanów się nad tym, czy komputer przy pomocy którego logujesz się do Twojego profilu, nie przechowuje czasem Twojego adresu e-mail oraz hasła. Nietrudno jest przez pomyłkę kliknąć myszką ?zapamiętaj hasło?. Sama z własnego doświadczenia wiem o tym, że nie zawsze pamiętamy o tym, aby się wylogować i z rozpędu zamykamy po prostu przeglądarkę. U mnie skończyło się to na szczęście tylko sympatycznym wpisem od ludzi z młodszej klasy w czasach licealnych. Aby zapobiegać takim sytuacjom warto jednak odznaczyć opcję ?nie wylogowuj mnie?.

Zastanów się zanim coś opublikujesz

Czasami warto uważać na to co publikujemy. Na pewno masz ochotę na to, aby wszyscy wiedzieli, że wyjeżdżasz na wakacje i Twój dom pozostaje pusty? Może nie warto publikować też zdjęć z szalonych zakupów, podczas gdy rzekomo przebywasz w domu na L4? Przemyśl to poważnie?

zostaw komentarz