Lewatywa to zabieg medyczny, służący leczeniu zaparć, przygotowaniu do zabiegów chirurgicznych lub porodu. Polega on na wlewaniu do odbytu wody lub odpowiedniego płynu. Jelito grube oczyszczane jest w ten sposób poprzez przepłukiwanie i usuwane z niego w ten sposób wszelkich mas kałowych.
1. Trochę historii
Historia lewatywy sięga czasów starożytnych Egipcjan i legendy, w której Ozyrys zaobserwował świętego ptaka ibisa, używającego swego dziobu, aby wstrzyknąć do odbytu wodę.
Popularność tej metody oczyszczania okrężnicy rosła przez wszystkie stulecia, a jej apogeum nastąpiło za czasów Ludwika XIV, kiedy tego typu zabieg stosowany był jako codzienna kosmetyka ciała.
2. Jak zrobić lewatywę
Do wykonywania lewatywy używa się dziś jednorazowych wlewek, kupowanych w aptekach, które zawierają już odpowiedni płyn, nadający się do wykonania zabiegu. Do wielokrotnego użycia wykorzystuje się z kolei strzykawki i gumowe gruszki, działające na zasadzie ręcznego wyciskania płynu do odbytu, lub wlewniki w postaci zawieszonego wyżej worka, które pomagają w swobodnym przepływie płynu.
Lewatywę wykonuje się zazwyczaj na własną rękę w domowym zaciszu, co sprawia, że zabieg ten jest nie zawsze bezpieczny. Przeprowadzając go bez konsultacji z lekarzem, nie mając wcześniej żadnego, związanego z tym doświadczenia, można między innym uszkodzić odbyt.
Przeciwnicy tej metody walki z zaparciami wypominają jej również, że wypłukuje ona jedynie masy kałowe znajdujące się w początkowym odcinku okrężnicy, nie docierając do wszystkich resztek pokarmowych, które się tam zagnieździły. Jelito grube może mieć aż do dwóch metrów długości, dlatego jeżeli chcemy je skutecznie oczyścić, powinniśmy postawić raczej na zabieg hydrokolonoterapii (przykład gabinetów: www.skuteczneoczyszczanie.pl/hydrokolonoterapia).
3. Na czym polega hydrokolonoterapia?
Hydrokolonoterapia jest odmianą lewatywy, znacznie się jednak od niej różni. Podczas wykonywanego zabiegu do odbytu wlewamy wodę bez żadnych dodatków. Co ważne, przepłukujemy w ten sposób jelito na całej jego długości, dzięki czemu pozbywamy się wszelkich złogów, przyklejonych do jego ścianek lub kryjących się w zakamarkach, do których zwykła lewatywa nigdy nie dociera.
Choć domowa lewatywa jest z pewnością tańszą opcją, hydrokolonoterapia wykonywana w profesjonalnym gabinecie, jest dużo bezpieczniejsza i bardziej higieniczna. Odpowiedni, fachowy sprzęt pomaga zachować pełen komfort pacjenta, który nie widzi wypływających z jego jelita złogów i przede wszystkim nie czuje niezbyt przyjemnego zapachu, wiążącego się z przeprowadzaniem tego typu zabiegów.
Urządzenie wykorzystywane w hydrokolonoterapii działa na zasadzie sączenia wody do odbytu pod kontrolowanym ciśnieniem. Woda ta wraz ze wszystkimi odpadkami wypływa wówczas specjalną rurką wprost do kanalizacji, a sam wlew można zrobić aż do kilkunastu razy na godzinę, co sprawia, że jelita oczyszczone są w bardzo dokładny sposób.
Tego typu płukanie wykonuje wykwalifikowany personel medyczny, który dopełnia wszelkich starań, aby pacjent czuł się podczas niego dobrze i komfortowo, a sam zabieg jest zupełnie bezbolesny.
Ja chyba bym się nie zdecydowała na coś takiego. Nie wiem jak można w ogóle robić taki zabieg. Okropność.
Brrrrr, brrrr, brrrrr, nie wiem, co więcej mogłabym dodać… Czasem jednak nie ma wyboru