Butelki na wino

Zadbaj o prawidłowe przechowywanie wina

Popularność wina w Polsce rośnie. W 2016 r. wypiliśmy aż 107 mln litrów tego trunku. Powoli stajemy się jego koneserami, a w związku z tym, kupujemy coraz lepsze roczniki i troszczymy się o ich odpowiednie przechowywanie. Z tego powodu w coraz większej liczbie domowych piwniczek gości specjalna lodówka do wina. Zastanawiasz się, jak zatroszczyć się o jakość drogocennych trunków w Twoim domu? Oto najważniejsze zasady.

Jeżeli jesteś miłośnikiem wina, a butelki ulubionego trunku lubisz przechowywać dłużej niż przez kilka dni po zakupie, musisz pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania wina. Jeśli nie zapewnisz napojowi odpowiednich warunków, po otwarciu nie poznasz wszystkich jego walorów smakowych.

Butelki na wino

Optymalna temperatura to podstawa

Pokojowa temperatura jest dla wina nieodpowiednia ? zbyt wysoka, by wino zachowało swój wyborny smak. Ta w domowej lodówce zaś może być za niska ? schłodzić napój możesz jedynie na kilka godzin przed podaniem. Temperatura przechowywania wynosi mniej więcej ok. 10 ? 14 °C. To jednak wartość orientacyjna. Pamiętaj, że:

  • czerwone wina najlepiej leżakują w temperaturach 15-18 °C,
  • wina różowe optymalnie utrzymują swój bukiet smakowy w temperaturze 9-10 °C,
  • białe wina potrzebują 6-9 °C, aby nie straciły swojego charakteru.

Jak stworzyć odpowiednie warunki do leżakowania wina? Jeśli dysponujesz piwniczką o odpowiedniej temperaturze ? umieść w niej specjalne regały na wino. To specjalnie miejsce na Twoją kolekcję. Pamiętaj przy tym, że bliżej podłoża temperatura zawsze będzie niższa. A co, jeśli mieszkasz w bloku lub Twój dom nie ma odpowiedniego podpiwniczenia? Nic straconego. Potrzebna Ci po prostu specjalna lodówka na wina, nazywana też winiarką. Odpowiedni model znajdziesz np. w ofercie Liebherr. Co ważne, jeśli przechowujesz różne gatunki win, możesz wybrać winiarkę z kilkoma strefami temperatur i zapewnić swoim trunkom stabilne warunki do dojrzewania.

Właściwy poziom wilgotności

Stabilna i odpowiednia temperatura to nie wszystko, czego potrzebuje Twoje wino. Istotna jest również wilgotność powietrza. Zbyt mała sprawi, że korek w butelce skurczy się, a powietrze dostanie się do jej wnętrza. Zbyt duża doprowadzi do powstania pleśni. W obu sytuacjach nie będzie nadawać się do wypicia.

Najbardziej optymalne warunki wino zyskuje wówczas, gdy wilgotność utrzymuje się na poziomie 65 – 80%. Aby ją kontrolować, w piwniczce zamontuj wilgotnościomierz i reaguj na jego wskazania. Kiedy jest zbyt sucho ? ustaw w pomieszczeniu np. miskę z wodą, a gdy zbyt wilgotno ? rozsyp na podłożu piasek. Jeśli zaś w Twoim domu jest lodówka na wina www.liebherr.aged.com.pl/produkty/winiarki-i-humidor/, nie musisz się niczym przejmować ? to urządzenie, które samo wyreguluje ten parametr zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Bez światła

Światło niekorzystnie wpływa na proces dojrzewania wina. To dlatego większość gatunków trafia do butelek z ciemnego szkła. Szczególnie szkodliwe dla trunku jest promieniowanie UV. Dobrze więc będzie, jeśli Twoja piwniczka powstanie w miejscu pozbawionym okien. Jeśli to niemożliwe ? szczelnie je zasłoń. Nie oświetlaj jej również halogenami ani świetlówkami ? łagodne, ciepłe światło z żarówek LED to najbezpieczniejsze rozwiązanie. A jeżeli kupujesz lodówkę na wino, upewnij się, że wybrany przez Ciebie model ma drzwiczki z materiału, który nie przepuszcza światła lub wykonane ze szkła z filtrem UV.

Odpowiednio przechowywane wina odwdzięczą się bogatym bukietem aromatów. Zainwestuj zatem w rozwiązania, które zapewnią im idealne warunki do dojrzewania.

zostaw komentarz