Popularność wina w Polsce rośnie. W 2016 r. wypiliśmy aż 107 mln litrów tego trunku. Powoli stajemy się jego koneserami, a w związku z tym, kupujemy coraz lepsze roczniki i troszczymy się o ich odpowiednie przechowywanie. Z tego powodu w coraz większej liczbie domowych piwniczek gości specjalna lodówka do wina. Zastanawiasz się, jak zatroszczyć się o jakość drogocennych trunków w Twoim domu? Oto najważniejsze zasady.
Jeżeli jesteś miłośnikiem wina, a butelki ulubionego trunku lubisz przechowywać dłużej niż przez kilka dni po zakupie, musisz pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania wina. Jeśli nie zapewnisz napojowi odpowiednich warunków, po otwarciu nie poznasz wszystkich jego walorów smakowych.
Optymalna temperatura to podstawa
Pokojowa temperatura jest dla wina nieodpowiednia ? zbyt wysoka, by wino zachowało swój wyborny smak. Ta w domowej lodówce zaś może być za niska ? schłodzić napój możesz jedynie na kilka godzin przed podaniem. Temperatura przechowywania wynosi mniej więcej ok. 10 ? 14 °C. To jednak wartość orientacyjna. Pamiętaj, że:
- czerwone wina najlepiej leżakują w temperaturach 15-18 °C,
- wina różowe optymalnie utrzymują swój bukiet smakowy w temperaturze 9-10 °C,
- białe wina potrzebują 6-9 °C, aby nie straciły swojego charakteru.
Jak stworzyć odpowiednie warunki do leżakowania wina? Jeśli dysponujesz piwniczką o odpowiedniej temperaturze ? umieść w niej specjalne regały na wino. To specjalnie miejsce na Twoją kolekcję. Pamiętaj przy tym, że bliżej podłoża temperatura zawsze będzie niższa. A co, jeśli mieszkasz w bloku lub Twój dom nie ma odpowiedniego podpiwniczenia? Nic straconego. Potrzebna Ci po prostu specjalna lodówka na wina, nazywana też winiarką. Odpowiedni model znajdziesz np. w ofercie Liebherr. Co ważne, jeśli przechowujesz różne gatunki win, możesz wybrać winiarkę z kilkoma strefami temperatur i zapewnić swoim trunkom stabilne warunki do dojrzewania.
Właściwy poziom wilgotności
Stabilna i odpowiednia temperatura to nie wszystko, czego potrzebuje Twoje wino. Istotna jest również wilgotność powietrza. Zbyt mała sprawi, że korek w butelce skurczy się, a powietrze dostanie się do jej wnętrza. Zbyt duża doprowadzi do powstania pleśni. W obu sytuacjach nie będzie nadawać się do wypicia.
Najbardziej optymalne warunki wino zyskuje wówczas, gdy wilgotność utrzymuje się na poziomie 65 – 80%. Aby ją kontrolować, w piwniczce zamontuj wilgotnościomierz i reaguj na jego wskazania. Kiedy jest zbyt sucho ? ustaw w pomieszczeniu np. miskę z wodą, a gdy zbyt wilgotno ? rozsyp na podłożu piasek. Jeśli zaś w Twoim domu jest lodówka na wina www.liebherr.aged.com.pl/produkty/winiarki-i-humidor/, nie musisz się niczym przejmować ? to urządzenie, które samo wyreguluje ten parametr zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.
Bez światła
Światło niekorzystnie wpływa na proces dojrzewania wina. To dlatego większość gatunków trafia do butelek z ciemnego szkła. Szczególnie szkodliwe dla trunku jest promieniowanie UV. Dobrze więc będzie, jeśli Twoja piwniczka powstanie w miejscu pozbawionym okien. Jeśli to niemożliwe ? szczelnie je zasłoń. Nie oświetlaj jej również halogenami ani świetlówkami ? łagodne, ciepłe światło z żarówek LED to najbezpieczniejsze rozwiązanie. A jeżeli kupujesz lodówkę na wino, upewnij się, że wybrany przez Ciebie model ma drzwiczki z materiału, który nie przepuszcza światła lub wykonane ze szkła z filtrem UV.
Odpowiednio przechowywane wina odwdzięczą się bogatym bukietem aromatów. Zainwestuj zatem w rozwiązania, które zapewnią im idealne warunki do dojrzewania.