Antykwariat

Zabytkowe meble, a stylizowane – sprawdzamy czym się różnią?

Chcąc urządzić stylowe wnętrze naszego domu, coraz częściej zastanawiamy się nad wyposażeniem go w meble zabytkowe, aby nadać mu wyjątkowego charakteru. Antyki stają się bardzo popularne i coraz częściej na rynku można znaleźć zarówno meble zabytkowe, jak i takie, które są stylizowane na antyczne. Czym się między sobą różnią?

Meble zabytkowe – czy zawsze są to antyki?

Meble zabytkowe to bardzo szerokie pojęcie i od razu należy nadmienić, że nie każdy stary przedmiot uznawany jest za antyk. Tak więc sama data powstania, czy też wiek danego mebla nie będzie nam dawał gwarancji, że jest on meblem rzeczywiście zabytkowym i cennym. Najczęściej za antyki uznaje się meble pochodzące sprzed II wojny światowej (do stylu art deco), choć wielu antykwariuszy uznaje za zabytki przedmioty starsze, najlepiej pochodzące w konkretnej epoki. Według prawa z kolei, za antyk (zabytek) uznaje się wszystko, co przekracza wiek stu lat. Meble z epok późniejszych, na przykład z czasów tuż po wojnie lub PRL będą zaliczane do grupy vintage. Ale wiek to jeszcze nie wszystko.

Gdzie kupić zabytkowe meble?

Wiek to tylko liczba i w oczach antykwariuszy i kolekcjonerów nie jest on najistotniejszym wyznacznikiem. W przypadku mebli będzie się liczyła nie tylko data produkcji, ale też sam producent, im bardziej znany tym lepiej, a także konkretna epoka oraz liczba egzemplarzy dostępnych na rynku. Co za tym idzie, stary fotel ze strychu wcale nie musi być antykiem.

Antyków na rynku nie brakuje, ale osobom niezorientowanym może być ciężko rozpoznać autentycznie zabytkowe przedmioty. W takim przypadku najlepiej zadawać się na specjalistów. Przede wszystkim zabytkowe meble warto kupować w sprawdzonych miejscach, np. Antique Beauty. Wyspecjalizowane domy aukcyjne i antykwariaty sprawdzają wszystkie swoje towary pod kątem autentyczności i wystawiają im specjalne certyfikaty. Jednak niezależnie od tego skąd nabywamy taki mebel, warto wiedzieć na co zwracać uwagę.

Antykwariat

Jak rozpoznać meble zabytkowe?

Mówiąc o zabytkach najczęściej mamy na myśli przedmioty, które samym swoim wyglądem mówią, że są stare, a wysoka cena antyków jeszcze to wrażenie pogłębia. Nie można jednak dać się nabrać, ponieważ zarówno cena, jak i wygląd mebla jeszcze nie świadczą o jego realnym wieku.

Powinno się obejrzeć konstrukcję mebla – te stare mają niewidoczne plecy i spody wykonane z nieheblowanego (surowego) drewna, konkretnie desek ujętych w ramę, dopiero od końca XIX wieku zaczęto heblować drewno, a współczesne meble zamiast desek mają płyty. Okleina, z której są wykonane zabytkowe meble to fornir, gruby i drewniany, współcześnie korzysta się cienkich oklein z laminatu.

Istotnym szczegółem będzie także sposób łączenia. Dawniej wszystkie elementy mebla były składane za pomocą gwoździ – te powinny być duże i wyraźnie zardzewiałe. Wcześniej używano przede wszystkim gwoździ kutych. Należy także zwrócić uwagę na ślady użytkowania – przetarcia, pęknięcia, odbarwienia czy zadrapania – stare meble powinny je posiadać. O wieku będzie świadczyły także pozostałości papieru, którym kiedyś, w dawnych czasach uszczelniano meble.

Ważną wskazówką jest także widoczna sygnatura, czyli stempel czy pieczęć producenta mebla. Mogły być one wypalane w drewnie lub przyczepione w postaci tabliczek.

Czym charakteryzują się meble stylizowane?

Obok oryginalnych antyków, dużą popularnością cieszą się także meble stylizowane. Czym się odróżniają od zabytkowych? Przede wszystkim tym, że są to całkowicie współczesne przedmioty, którym jedynie nadano wygląd przypominający zabytkowy. Są mechanicznie postarzane i ale nie ma w nich żadnych rys i śladów użytkowania.

Na rynku jest sporo firm, które świadomie naśladują dawne style, nawiązując tym samym do mebli kolekcjonerskich. Są ona drogie, choć może nie tak, jak oryginalne zabytki, ale z antykami nie mają nic wspólnego. Za tymi meblami nie stoi żadna historia, są doskonałymi podróbkami, które będą świetnie się prezentować we wnętrzu, tworząc ciekawy styl. Może to być rozwiązanie dla tych, których nie stać na meble zabytkowe.

zostaw komentarz