Górskie widoki oglądane podczas spaceru prezentują się zupełnie inaczej kiedy wsiadamy na rower. Trasy rowerowe rozsiane po całej Polsce to nie tylko gratka dla amatorów mocnych wrażeń, ale też doskonały relaks. Bez odpowiedniego sprzętu wyprawa nie będzie jednak możliwa. Mamy do wyboru zatem dwie opcje – wypożyczyć górski rower lub go kupić. W poniższym artykule zajmiemy się pierwszą możliwością i odpowiemy na pytanie jak dobrze wypożyczyć rower górski.
- Kiedy wypożyczyć rower górski?
- Wypożyczony rower górski – jaki powinien być?
- Czym oprócz roweru powinna dysponować wypożyczalnia sprzętu górskiego?
- Środki ostrożności podczas wypożyczania roweru górskiego
Kiedy wypożyczyć rower górski?
Wypożyczenie roweru górskiego może być jedynym wyjściem wtedy kiedy nie mamy miejsca na taki sprzęt w samochodzie lub udajemy się na urlop innym środkiem lokomocji. Chociaż i tak pewnie wielbiciele własnych rowerów za żadne skarby nie zostawiliby ich w domu. Jeśli już jednak zdecydujemy się na wynajęcie roweru pamiętajmy, żeby wybierać modele dobrej klasy. Ośrodki wypoczynkowe i turystyczne znajdujące się w górach bardzo często mają w ofercie możliwość wypożyczenia sprzętu rowerowego, o czym łatwo się przekonać odwiedzając jedną ze stron proponującą wypożyczenie rowerów (bcamp.pl/rowery). To dobre rozwiązanie kiedy chcemy udać się na wycieczkę, wyjazd integracyjny albo po prostu uwielbiamy kolarstwo. Warto wiedzieć, że w niektórych miejscowościach organizowane są nawet zawody dla zapalonych kolarzy. Miłośnicy dwóch kół mogą wybrać trasy dostosowane do swojej kondycji, a często też podczas spontanicznych wypadów okazuje się, że łatwo nawiązać znajomość z innymi uczestnikami wyjazdu. Dobrze zatem przygotować się na to, że rowerowy zapał lubi się udzielać!
Wypożyczony rower górski – jaki powinien być?
Jak już zostało wspomniane, trasa rowerowa trasie nierówna. I o tę nierówność właśnie tu chodzi. Rower górski powinien być przede wszystkim stabilny. Ścieżki w górach to nie błahostka, nie mogą się mierzyć z drogami w mieście. Podstawą dobrego roweru górskiego są szerokie opony – to one amortyzują i sprawiają, że jazda w terenie jest o wiele łatwiejsza. Wypożyczony rower górski powinien mieć także odpowiedni napęd przeznaczony do jazdy po trudnym gruncie. Najlepiej przed wynajęciem sprzętu po prostu sprawdzić jak się na nim siedzi, zarówno w pozycji pochylonej jak i wyprostowanej.
Czym oprócz roweru powinna dysponować wypożyczalnia sprzętu górskiego?
W zależności od trasy i tego czy wycieczka ma być rodzinna, czy nie, należy odpowiednio zaplanować wynajęcie roweru. Jeśli zabieramy dzieci koniecznie trzeba pomyśleć o ich zabezpieczeniu. Wypożyczalnia powinna dysponować fotelikami, a ponadto kaskami i blokadami za które nie pobierze opłaty. Natomiast na specjalne życzenie klienta rower górski może zostać przygotowany do wyznaczonej wyprawy – wyposażony w błotniki, bagażniki i oświetlenie.
Środki ostrożności podczas wypożyczania roweru górskiego
Wypożyczenie roweru górskiego czy jakiegokolwiek innego sprzętu, którym zarządza ośrodek wypoczynkowy najlepiej poprzedzić uważnym przeanalizowaniem regulaminu. Najczęściej okazuje się bowiem, że za ukryte wady, które posiada rower, a które przyczyniły się na przykład do wypadku podczas wyprawy wypożyczalnia nie odpowiada. Warto dlatego sprawdzić stan techniczny sprzętu, bo od tego zależy bezpieczeństwo i komfort jazdy na trasie. Dobrze jest przypomnieć, że uszkodzenie roweru będzie skutkowało poniesieniem kosztów jego naprawy lub nawet kupna.
Należy też pamiętać, żeby poinformować o chęci wypożyczenia roweru górskiego odpowiednio wcześnie, bo chętnych, by udać się na wycieczkę na dwóch kołach może być więcej niż przewidujemy.
Takie wypożyczalnie to świetna sprawa. W górach jeździ się zupełnie inaczej niż po miejskich ścieżkach. Warto tego spróbować…