Narciarz zjeżdżający po stoku

Nauka jazdy na nartach — od czego zacząć?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią sezon narciarski. Jazda ze stoków jest bardzo popularną rozrywką zimową, na którą kusi się coraz więcej osób. Swoich sił próbują zarówno bardziej doświadczeni narciarze, jak i ci, którzy na nartach nie byli jeszcze nigdy. Tylko jak zacząć naukę? O czym pamiętać, stawiając swoje pierwsze kroki na nartach?

Nauka jazdy na nartach – samodzielnie czy z instruktorem?

Chcąc nauczyć się jeździć na nartach, mamy tak naprawdę do wyboru trzy opcje – samodzielną, z pomocą rodziny/znajomych lub ze wsparciem instruktora. Każda z tych opcji ma oczywiście swoje zalety i wady. Warto je nieco bardziej przybliżyć.

Samodzielna nauka jazdy na nartach w teorii nie jest trudna – wystarczy pójść do wypożyczalni nart, odpowiednio się ubrać i ruszać na stok. Pułapek jednak czyha wiele – nie wiemy jak poprawnie wpiąć narty, nie wiemy jak ustawić się do zjazdu, jak poruszać. To także bardzo duże ryzyko wypadku i kontuzji. Samodzielna nauka to ryzyko wypracowania całego mnóstwa złych nawyków jazdy.

Nauka z pomocą doświadczonego znajomego czy krewnego wydaje się lepszą opcją. Taka osoba w teorii wie jak jeździć i nawet jeżeli jest naprawdę dobrym narciarzem, nie oznacza to, że równie dobrze potrafi uczyć. Nauka jazdy na nartach powinna odbywać się konkretnymi etapami i jeżeli się je pominie, niełatwo o błędy i wypracowanie niewłaściwych nawyków.

Najkorzystniejsza opcja to nauka jazdy na nartach z instruktorem PZN (beskidsportarena.pl). Taka osoba całkowicie poświęci uwagę tylko nam, opisze dokładnie każdą część sprzętu, podpowie jak go dobierać, jak zakładać, a także pokaże jak powinno się zachować na stoku. To istotne by wiedzieć, jak wstawać nim się upadnie, jaką postawę przyjmować, jakie ruchy wykonywać. Pokaże proste ćwiczenia i wskaże nam błędy. Po takich lekcjach można potem także samemu lub ze znajomymi jeszcze ćwiczyć.

Narciarz zjeżdżający po stoku

Jakie pierwsze kroki w nauce jazdy na nartach?

Chcąc uczyć się jazdy na nartach pierwsze o czym myślimy to odpowiedni sprzęt. Fakt – rzeczywiście będzie on potrzebny i powinien być też właściwie dobrany, ale to jeszcze nie wszystko. Pierwsze kroki na nartach to dosłownie pierwsze kroki! Chodzi o to, że zakładając po raz pierwszy buty narciarskie, trzeba będzie nauczyć się w nich poruszać. Powód? Buty te są inne od standardowych i noga jest w nich inaczej ułożona, więc chodzenie w nich nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać! Warto poćwiczyć to najpierw na sucho i dopiero potem na stoku.

Druga sprawa to nauka upadania. Dlaczego jest to ważne? To przydatna wiedza w sytuacji krytycznej, gdy zdarzy się wypadek i na stoku stracimy równowagę. Dzięki tej umiejętności będziemy w stanie zminimalizować ryzyko kontuzji. Dopiero potem przyjdzie czas na naukę poruszania się z nartami doczepionymi do butów. Robi się to na płaskiej powierzchni i musimy opanować dwa style – klasyczny (narty równolegle ułożone) i łyżwowy. To ułatwi nam potem jazdę, gdy wybierzemy się na stok.

Ostatni etap to nauka jazdy. Styli mamy do wyboru tak naprawdę całe mnóstwo, choć na początku powinniśmy wiedzieć przede wszystkim jak jeździć „pługiem” oraz „szusem”. Aby opanować te techniki, szczególnie szusowanie, będzie potrzebny do tego czas.

Narty na wyciągu narciarskim

Jaki sprzęt do nauki jazdy na nartach?

Każdy szanujący się narciarz jest odpowiednio przygotowany do jazdy po stoku. Potrzebny będzie tutaj zarówno odpowiedni sprzęt do jazdy, jak i ubrania. Same narty, kijki czy nawet kaski i gogle można wypożyczyć, opłaty zazwyczaj nie są zbyt duże, całą resztę jednak koniecznie trzeba nabyć samodzielnie. Potrzebne będą więc odpowiednie spodnie i kurtka narciarska. Łatwo można je kupić w każdym sklepie sportowym. Pod spód przyda się też dodatkowe zabezpieczenie w postaci bielizny termoaktywnej. Co do samego sprzętu, w wypożyczalni zazwyczaj dobierają go indywidualnie, więc nie powinno być z tym problemu, to pozwoli nam potem ocenić, jaki sprzęt będzie dla nas najlepszy, gdy zdecydujemy się kupić własny.

Jaki stok na naukę jazdy na nartach?

Tak naprawdę naukę jazdy na nartach można zacząć gdziekolwiek. Nie musi być to wielki kurort, równie dobrze sprawdzi się niewielkie wzgórze niedaleko naszego domu, pod warunkiem, że jest wystarczająco szerokie i niezatłoczone. Oczywiście, chcąc pobierać profesjonalną naukę, najczęściej wybieramy kurorty narciarskie – tutaj najlepiej kierować się zasadą, by było jak najmniej ludzi. Zbyt zatłoczone stoki, będą dużą przeszkodą do nauki dla osób, które jeszcze nigdy nie jeździły na nartach,a w nauce istotne jest, by nic nam nie przeszkadzało. Gdy staniemy się bardziej doświadczeni, żaden stok nie będzie nam straszny.

zostaw komentarz