Wiezowiec mieszkalny

O co pytać przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania to bardzo ważna decyzja, która ma długofalowe znaczenie dla naszego życia. Decydujemy się zamieszkać w konkretnym miejscu i stajemy się jego częścią. Gdy już podejmiemy decyzję o tym, że chcemy zakupić mieszkanie, ważne jest wcześniejsze rozeznanie się w sytuacji, aby wybrane przez nas lokum, było rzeczywiście tym wymarzonym. Na co powinno się zwracać uwagę przy zakupie mieszkania?

Obejrzyj mieszkanie przed zakupem

Oferty umieszczane w internecie zazwyczaj opisują mieszkanie, jego stan i wyposażenie, jednak nic nie zastąpi osobistego oglądu i przekonanie się, jaka jest rzeczywistość. Dlatego też przed podjęciem decyzji najlepiej jest umówić się z właścicielem na spotkanie i obejrzenie wybranego przez nas lokum. Dobrze jest osobiście sprawdzić stan lokalu, jego rozkład i wyposażenie jakie posiada. Najlepiej jest zbadać stan ścian czy nie są popękane albo nie występuje na nich wilgoć. Przekonaj się czy działają światła i krany i jaki jest stan instalacji oraz jak wyglądają drzwi i jak się otwierają. To samo dotyczy stanu okien i drzwi balkonowych.

Urządzony salon w mieszkaniu

Obejrzyj budynek, w którym znajduje się mieszkanie

Samo mieszkanie to nie wszystko, a to gdzie ono się znajduje i jaki jest stan budynku także jest ważne. Jaki to jest budynek? Wieżowiec czy może jest kilkupiętrowy? Jak wygląda klatka schodowa, czy są windy i w jakim stanie, a także jak wygląda ogólny stan techniczny. To ważne, bo pokazuje również jak spółdzielnia czy właściciel o niego dbają, a to też ma duży wpływ na komfort mieszkańców, dlatego warto jest zwiedzić budynek i go lepiej poznać.

Jak wygląda okolica?

Dane miejsce zamieszkania najczęściej wybieramy z konkretnych powodów. Najczęściej jest to na przykład bliskość do pracy czy przystanków komunikacji miejskiej, dzięki czemu łatwo jest się poruszać po mieście. Obecność sklepów, szkół i innych placówek również ma znaczenie, w tym także niezbyt ciekawe sąsiedztwo w postaci chociażby klubów, dyskotek czy pubów, które mogą skutkować częstymi hałasami. Warto również rozeznać się, czy gdzieś w okolicy nie planuje się budowy nowych obiektów i czy przestrzeń znacząco się nie zmieni.

Widok na puste mieszkanie

Porozmawiaj z właścicielem i sąsiadami

Rozmowa z właścicielem może pokazać nam jego osobisty stosunek i to, jakim jest człowiekiem. Poza tym, dobrze byłoby dowiedzieć się jaki powód stoi za tym, że zdecydował się on na sprzedaż mieszkania. Od niego można się również dowiedzieć wielu rzeczy o okolicy oraz sąsiadach i najbliższych mieszkańcach, a także ewentualnych kłopotach czy trudnościach, jakie można napotkać w mieszkaniu czy najbliższym sąsiedztwie. Z sąsiadami również można o tym porozmawiać, choć w tym wypadku nie jest to konieczne, może jednak dać szerszy ogląd.

Porozmawiaj z administracją

To bardzo ważne, ponieważ w tym wypadku możemy dowiedzieć się o najważniejszych dla nas rzeczach, jak stan techniczny lokum i budynku, o przeprowadzanych remontach, a także, co jest bardzo ważne ? czy mieszkanie i jego właściciel nie są zadłużeni i jak wyglądają kwestie prawne. To także pozwoli nam na zapoznanie się z administracją i tym, jak odnoszą się do lokatorów. Poznanie historii mieszkania jest istotna, bo to znacznie ułatwi nam w zorientowaniu się w sytuacji i ostatecznie w podjęciu najkorzystniejszej dla nas decyzji.

komentarze 3

  1. Ciocia Marysia Odpowiedz

    Dla mnie bardzo ważne jest naturalne światło, to było pierwsze na co zwracałam uwagę podczas oglądania mieszkań. Udało się wybrać naprawdę fajne, porządne mieszkanko. Tylko sąsiedzi nie do końca przyjaźni… To trudno tak od razu ocenić, a szkoda. Dobry sąsiad to skarb, a takich mało.

  2. Renata Odpowiedz

    Na pewno przed zakupem trzeba dokładnie sprawdzić zarówno mieszkanie jak i jego poprzedniego właściciela. A niektórzy o tym zapominają i potem mają bardzo poważne problemy, których dało się w prosty sposób uniknąć

  3. Lipniak Odpowiedz

    Łatwo się mówi, żeby porozmawiać z sąsiadami. Mnie się to nie udało. Niektórzy nie chcą rozmawiać z obcymi osobami i mało kto mówi, że źle się gdzieś mieszka.

zostaw komentarz