O co pytać przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania to bardzo ważna decyzja, która ma długofalowe znaczenie dla naszego życia. Decydujemy się zamieszkać w konkretnym miejscu i stajemy się jego częścią. Gdy już podejmiemy decyzję o tym, że chcemy zakupić mieszkanie, ważne jest wcześniejsze rozeznanie się w sytuacji, aby wybrane przez nas lokum, było rzeczywiście tym wymarzonym. Na co powinno się zwracać uwagę przy zakupie mieszkania?

Obejrzyj mieszkanie przed zakupem

Oferty umieszczane w internecie zazwyczaj opisują mieszkanie, jego stan i wyposażenie, jednak nic nie zastąpi osobistego oglądu i przekonanie się, jaka jest rzeczywistość. Dlatego też przed podjęciem decyzji najlepiej jest umówić się z właścicielem na spotkanie i obejrzenie wybranego przez nas lokum. Dobrze jest osobiście sprawdzić stan lokalu, jego rozkład i wyposażenie jakie posiada. Najlepiej jest zbadać stan ścian czy nie są popękane albo nie występuje na nich wilgoć. Przekonaj się czy działają światła i krany i jaki jest stan instalacji oraz jak wyglądają drzwi i jak się otwierają. To samo dotyczy stanu okien i drzwi balkonowych.

warto zerknąć:  Jakie cechy posiada orientalna sypialnia?

Urządzony salon w mieszkaniu

Obejrzyj budynek, w którym znajduje się mieszkanie

Samo mieszkanie to nie wszystko, a to gdzie ono się znajduje i jaki jest stan budynku także jest ważne. Jaki to jest budynek? Wieżowiec czy może jest kilkupiętrowy? Jak wygląda klatka schodowa, czy są windy i w jakim stanie, a także jak wygląda ogólny stan techniczny. To ważne, bo pokazuje również jak spółdzielnia czy właściciel o niego dbają, a to też ma duży wpływ na komfort mieszkańców, dlatego warto jest zwiedzić budynek i go lepiej poznać.

Jak wygląda okolica?

Dane miejsce zamieszkania najczęściej wybieramy z konkretnych powodów. Najczęściej jest to na przykład bliskość do pracy czy przystanków komunikacji miejskiej, dzięki czemu łatwo jest się poruszać po mieście. Obecność sklepów, szkół i innych placówek również ma znaczenie, w tym także niezbyt ciekawe sąsiedztwo w postaci chociażby klubów, dyskotek czy pubów, które mogą skutkować częstymi hałasami. Warto również rozeznać się, czy gdzieś w okolicy nie planuje się budowy nowych obiektów i czy przestrzeń znacząco się nie zmieni.

warto zerknąć:  Funkcjonalna kuchnia - jak urządzić?

Widok na puste mieszkanie

Porozmawiaj z właścicielem i sąsiadami

Rozmowa z właścicielem może pokazać nam jego osobisty stosunek i to, jakim jest człowiekiem. Poza tym, dobrze byłoby dowiedzieć się jaki powód stoi za tym, że zdecydował się on na sprzedaż mieszkania. Od niego można się również dowiedzieć wielu rzeczy o okolicy oraz sąsiadach i najbliższych mieszkańcach, a także ewentualnych kłopotach czy trudnościach, jakie można napotkać w mieszkaniu czy najbliższym sąsiedztwie. Z sąsiadami również można o tym porozmawiać, choć w tym wypadku nie jest to konieczne, może jednak dać szerszy ogląd.

Porozmawiaj z administracją

To bardzo ważne, ponieważ w tym wypadku możemy dowiedzieć się o najważniejszych dla nas rzeczach, jak stan techniczny lokum i budynku, o przeprowadzanych remontach, a także, co jest bardzo ważne ? czy mieszkanie i jego właściciel nie są zadłużeni i jak wyglądają kwestie prawne. To także pozwoli nam na zapoznanie się z administracją i tym, jak odnoszą się do lokatorów. Poznanie historii mieszkania jest istotna, bo to znacznie ułatwi nam w zorientowaniu się w sytuacji i ostatecznie w podjęciu najkorzystniejszej dla nas decyzji.

warto zerknąć:  Deweloperzy mieszkaniowi we Wrocławiu ? TOP 10