Budynek mieszkalny

Na czym polega zarządzanie najmem nieruchomości?

Czym jest zarządzanie wynajmem? Z czym się to je i na czym polega? Po co w ogóle oddawać komuś pod opiekę swoją nieruchomość? Te pytania mogą pojawić się u każdego, kto chciałby w jakiś sposób zarobić na swoim lokalu oddając go pod wynajem. Warto jest przy tym wiedzieć, co w takim przypadku dają nam firmy zajmujące się zarządzaniem najmem nieruchomości.

Kto zajmuje się zarządzaniem najmem nieruchomości?

Posiadanie własnej nieruchomości wiąże się z wieloma obowiązkami, które dotyczą doglądania mieszkania, jego pilnowania, zadbania o jego stan czy prac remontowych, budowlanych, naprawczych. Najczęściej zajmujemy się tym sami, ale wcale nie jest to konieczne, zwłaszcza gdy brakuje nam na to czasu. Wówczas warto pomyśleć o usłudze zarządzania najmem nieruchomości, którą oferują firmy typu Gramat (więcej znajdziesz na stronie: www.gramat.pl/zarzadzanie-najmem), specjalizujące się w opiece nad wynajmowanym mieszkaniem i kompleksowej pomocy przy zarządzaniu nim.

Czym jest zarządzanie najmem nieruchomości?

Mówiąc w sposób prosty i przejrzysty, jest to kompleksowa usługa polegająca na tym, że właściciel mieszkania przekazuje je w opiekę profesjonalnej firmie, która zajmie procesem wynajmu. To znaczy, przygotuje mieszkanie do wynajmu, wykona stosowne ogłoszenie, zrobi zdjęcia i stworzy opisy, promując nieruchomość i okazując ją potencjalnym najemcom. Do ich obowiązku należy znalezienie odpowiedniego kandydata, sporządzenie profesjonalnej umowy najmu, a także monitorowanie mieszkania i jego stanu w trakcie całego okresu wynajmu.

Właściciel nie musi kłopotać się pilnowaniem opłat i ich terminowości, ponieważ specjaliści z zakresu zarządzania najmem tym właśnie się zajmują ? dokonują rozliczeń, tworzą protokoły odbioru, ewentualnych szkód, a także będą odpowiadać za wykonywanie wszystkich prac remontowych i naprawczych, jeżeli zaistnieje taka konieczność.

Budynek mieszkalny

Ile kosztuje usługa zarządzania najmem?

Wszystko tak naprawdę będzie zależało od firmy, a także od konkretnego lokalu, jego usytuowania, stanu technicznego, a także zakresu powierzonych przez klienta zadań. Wbrew pozorom usługa ta wcale nie jest taka droga jak mogłoby się to wydawać i zazwyczaj wynosi około 10% miesięcznego przychodu z najmu. Będzie to jednak zależało od polityki firmy i zasad jej działania oraz wewnętrznego cennika, który uwzględnia wszystkie czynności i kwoty poszczególnych usług.

Czy zarządzanie najmem jest opłacalne?

To zależy. Jeżeli posiadamy jedną nieruchomość, która znajduje się w miarę popularnej lokalizacji, a do tego mamy do czynienia z najemcami niesprawiającymi kłopotów, wówczas taka pomoc może nie być konieczna i damy radę zająć się tym samodzielnie. Jeżeli jednak takich nieruchomości mamy więcej, do tego są one w różnych lokalizacjach i nie mamy czasu na to, by wszystkiego przypilnować ? wówczas usługa zarządzania najmem nieruchomości może się bardzo przydać. Dotyczy to także mieszkań z mniej popularnych lokacji, gdzie znalezienie najemcy jest problematyczne z różnych przyczyn. Pomoc profesjonalnego zarządcy będzie tutaj bardzo korzystnym rozwiązaniem.

1 komentarz

  1. nolana Odpowiedz

    Nawet nie wiedziałam, że najem nieruchomości działa w ten sposób, ale to wiele wyjaśnia. Na pewno ma to duży sens i w wielu przypadkach jest to bardzo korzystne rozwiązanie, szczególnie w przypadku posiadania kilku nieruchomości.

zostaw komentarz