miejsca-w-finlandii-Tuomiokirkko

Miejsca, których nie możesz pominąć wybierając się do Finlandii

Szukając pomysłu na wakacje, niewielu z nas myśli o północnych rejonach kontynentu. Zakładamy, że na pewno jest tam zimno, a może nawet nadal leży tam śnieg. Spokojnie, Skandynawia to nie półwysep wiecznych śniegów. W lecie bywa tam naprawdę ciepło – lecz nie gorąco ? dlatego w wakacje szukają tam schronienia najczęściej mieszkańcy ciepłych krajów z całego świata. Najbardziej stabilna pogoda w ciągu lata panuje w Finlandii, dlatego warto się tam wybrać całą rodziną na wakacje lub objazdową wycieczkę.

1. Południowa Finlandia

Do Finlandii najlepiej wybrać się promem. Być może samolot jest wygodniejszy i zajmuje o wiele mniej czasu, lecz nie dostarcza takich przeżyć i widoków jak podróż promem.

Swoją podroż po Finlandii powinniśmy zacząć od położonej na sześciu wyspach XVII-wiecznej helsińskiej fortecy Suomenlinna, która w 1991 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na jej terenie znajduje się muzeum wojskowe, w którym można zobaczyć słynny fiński okręt podwodny Vesiko z czasów II Wojny Światowej.

miejsca-w-finlandii-suomenlinna

Z wysp najlepiej jest się udać do centrum stolicy, która zachwyca swoją architekturą odbiegająca od wyobrażeń przeciętnego Europejczyka. Zamiast małych kolorowych domków znajdziemy tam monumentalne, zabytkowe kamienice, świątynie i mosty. Swoją architekturą Helsinki przypominają Sankt Petersburg ? nic jednak dziwnego ? Finlandia pozostawała częścią Rosji od 1809 aż do 1917 roku. W centrum miasta obowiązkowymi punktami jest wspaniała, usytuowana na placu senackim luterańska świątynia Tuomiokirkko oraz zlokalizowana nieopodal piękna Cerkiew Prawosławna.

W planie zwiedzania warto też zawrzeć Tempeliaukio czyli kościół wykuty w skale pod ziemią. Innymi ważnymi punktami turystycznymi są Park Centralny, w którym położony jest Stadion Olimpijski, park rozrywki Linnanmäki, zoo na wyspie Korkesaari, niezwykle barwny targ w porcie czy liczne muzea.

miejsca-w-finlandii-uspenskin-katedraali

Poruszając się na zachód od Helsinek dotrzemy do Turku ? dawnej stolicy Finlandii. W mieście tym konieczne zobaczyć należy zamek warowny Turun Linna z XIV wieku, który położony jest a wzgórzu przy ujściu rzeki Aurajoki, górując nad pięknym zabytkowym portem. Turku oferuje również bogatą ofertę różnego rodzaju muzeów i zachwyca wspaniałą średniowieczną architekturą.

Z Turku za pomocą autobusu miejskiego możemy dojechać do miejscowości Naantali, w której znajduje się Muumimaailma czyli baśniowa dolina Muminków, która zachwyci nie tylko dzieci.

miejsca-w-finlandii-muminek

Kierując się na północ dotrzemy do starego, zabytkowego, XIV-wiecznego, wpisanego na listę UNESCO miasta Rauma. Miasto charakteryzuje się bardzo starą, drewnianą zabudową i jaskrawymi, radosnymi kolorami. Oprócz zabytkowej starówki, można zwiedzić klasztor, a także pospacerować w porcie czy brzegiem morza, ciesząc się widokiem Zatoki Botnickiej.

Następnie dobrze jest udać się na składający się z 5600 wysp archipelag Kvarken. Wyróżnia się on nieszablonowym jak na Finlandię ukształtowaniem powierzchni. Nietypowo, pofałdowane grzbiety morenowe to wspaniałe miejsce do obserwacji różnych zjawisk przyrodniczych i wypoczynku. Dodatkowo archipelag ciągle się zmienia, wyspy nieustannie podnoszą swoja wysokość nad poziomem morza, tworząc w ten sposób nowe półwyspy gdzie zatoki przekształcają się w jeziora, a jeziora w bagna.

miejsca-w-finlandii-kvarken

2. Pojezierze Fińskie

Finlandia zwana jest krainą tysiąca jezior – i słusznie – bo na terenie tego kraju znajduje się ich ponad sześćdziesiąt tysięcy. Pojezierze fińskie będzie rajem dla miłośników wędkarstwa, myślistwa a także żeglarstwa. Nad każdym jeziorem istnieje możliwość zakwaterowania w domku letniskowym z sauną i wypożyczenia jachtu lub łodzi. Jeziora pełne są ryb, a woda w nich jest tak czysta, że miejscowi mieszkańcy piją ją bez przegotowania.

miejsca-w-finlandii-jezioro

Gdy już nacieszymy się spokojem i naturą, warto udać się do Tampere ? największego miasta regionu. Jest ono jednym z największych ośrodków przemysłowych kraju i charakteryzuje się ciekawą architekturą, dużą ilością kościołów, mostów, a także niezwykłą kaskadą łączącą jeziora Näsijärvi i Pyhäjärvi. Aby nacieszyć oczy pięknem regionu, warto wybrać się na wieżę panoramiczną Näsinneula, która wznosi się nad Tampere na wysokości 168m.

Z Tampere można udać się do znanych nam ze skoków narciarskich miast Lahti i Kuopio, aby na własne oczy zobaczyć sławne skocznie narciarskie.

miejsca-w-finlandii-skocznia

3. Magiczna Laponia

Następnym punktem wycieczki powinna być Laponia. Warto odwiedzić tam Rovaniemi, które różni się od miast południowych. Jest ono dużo mniejsze, gęstość zaludnienia jest niska, a zabudowa jest niższa i mniej nowoczesna niż w reszcie kraju. Niewątpliwie największą atrakcją Laponii jest święty Mikołaj, który mieszka niedaleko Rovaniemi. Istnieje możliwość zwiedzania wioski świętego Mikołaja i jego sławnej poczty. Przy okazji możemy zaprzyjaźnić się z jego reniferami, bo te żyjące na wolności są dosyć niebezpieczne.

Laponia jednak najpiękniejsza jest zimną. To właśnie wtedy na niebie często zobaczyć możemy cudowne zorze polarne, spędzić noc w lodowym zamku w miejscowości Kemi lub w hotelu igloo Kakslauttanen Arctic Resort. Możemy wybrać się też na narty lub snowboard do jednego z licznych ośrodków sportowych, czy skorzystać z sauny i wykąpać się w przeręblu.

miejsca-w-finlandii-zorza

Na terenie całej Finlandii będziemy mieli też okazję na spróbowanie tradycyjnej kuchni fińskiej, która składa się głównie z ziemniaków, warzyw, ryb i dziczyzny.

1 komentarz

  1. taDzik Odpowiedz

    W sumie nigdy nie myślałem o podroży do Finlandii, ale teraz zaczynam się zastanawiać 😀

zostaw komentarz