Szukając pomysłu na wakacje, niewielu z nas myśli o północnych rejonach kontynentu. Zakładamy, że na pewno jest tam zimno, a może nawet nadal leży tam śnieg. Spokojnie, Skandynawia to nie półwysep wiecznych śniegów. W lecie bywa tam naprawdę ciepło – lecz nie gorąco ? dlatego w wakacje szukają tam schronienia najczęściej mieszkańcy ciepłych krajów z całego świata. Najbardziej stabilna pogoda w ciągu lata panuje w Finlandii, dlatego warto się tam wybrać całą rodziną na wakacje lub objazdową wycieczkę.
1. Południowa Finlandia
Do Finlandii najlepiej wybrać się promem. Być może samolot jest wygodniejszy i zajmuje o wiele mniej czasu, lecz nie dostarcza takich przeżyć i widoków jak podróż promem.
Swoją podroż po Finlandii powinniśmy zacząć od położonej na sześciu wyspach XVII-wiecznej helsińskiej fortecy Suomenlinna, która w 1991 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na jej terenie znajduje się muzeum wojskowe, w którym można zobaczyć słynny fiński okręt podwodny Vesiko z czasów II Wojny Światowej.
Z wysp najlepiej jest się udać do centrum stolicy, która zachwyca swoją architekturą odbiegająca od wyobrażeń przeciętnego Europejczyka. Zamiast małych kolorowych domków znajdziemy tam monumentalne, zabytkowe kamienice, świątynie i mosty. Swoją architekturą Helsinki przypominają Sankt Petersburg ? nic jednak dziwnego ? Finlandia pozostawała częścią Rosji od 1809 aż do 1917 roku. W centrum miasta obowiązkowymi punktami jest wspaniała, usytuowana na placu senackim luterańska świątynia Tuomiokirkko oraz zlokalizowana nieopodal piękna Cerkiew Prawosławna.
W planie zwiedzania warto też zawrzeć Tempeliaukio czyli kościół wykuty w skale pod ziemią. Innymi ważnymi punktami turystycznymi są Park Centralny, w którym położony jest Stadion Olimpijski, park rozrywki Linnanmäki, zoo na wyspie Korkesaari, niezwykle barwny targ w porcie czy liczne muzea.
Poruszając się na zachód od Helsinek dotrzemy do Turku ? dawnej stolicy Finlandii. W mieście tym konieczne zobaczyć należy zamek warowny Turun Linna z XIV wieku, który położony jest a wzgórzu przy ujściu rzeki Aurajoki, górując nad pięknym zabytkowym portem. Turku oferuje również bogatą ofertę różnego rodzaju muzeów i zachwyca wspaniałą średniowieczną architekturą.
Z Turku za pomocą autobusu miejskiego możemy dojechać do miejscowości Naantali, w której znajduje się Muumimaailma czyli baśniowa dolina Muminków, która zachwyci nie tylko dzieci.
Kierując się na północ dotrzemy do starego, zabytkowego, XIV-wiecznego, wpisanego na listę UNESCO miasta Rauma. Miasto charakteryzuje się bardzo starą, drewnianą zabudową i jaskrawymi, radosnymi kolorami. Oprócz zabytkowej starówki, można zwiedzić klasztor, a także pospacerować w porcie czy brzegiem morza, ciesząc się widokiem Zatoki Botnickiej.
Następnie dobrze jest udać się na składający się z 5600 wysp archipelag Kvarken. Wyróżnia się on nieszablonowym jak na Finlandię ukształtowaniem powierzchni. Nietypowo, pofałdowane grzbiety morenowe to wspaniałe miejsce do obserwacji różnych zjawisk przyrodniczych i wypoczynku. Dodatkowo archipelag ciągle się zmienia, wyspy nieustannie podnoszą swoja wysokość nad poziomem morza, tworząc w ten sposób nowe półwyspy gdzie zatoki przekształcają się w jeziora, a jeziora w bagna.
2. Pojezierze Fińskie
Finlandia zwana jest krainą tysiąca jezior – i słusznie – bo na terenie tego kraju znajduje się ich ponad sześćdziesiąt tysięcy. Pojezierze fińskie będzie rajem dla miłośników wędkarstwa, myślistwa a także żeglarstwa. Nad każdym jeziorem istnieje możliwość zakwaterowania w domku letniskowym z sauną i wypożyczenia jachtu lub łodzi. Jeziora pełne są ryb, a woda w nich jest tak czysta, że miejscowi mieszkańcy piją ją bez przegotowania.
Gdy już nacieszymy się spokojem i naturą, warto udać się do Tampere ? największego miasta regionu. Jest ono jednym z największych ośrodków przemysłowych kraju i charakteryzuje się ciekawą architekturą, dużą ilością kościołów, mostów, a także niezwykłą kaskadą łączącą jeziora Näsijärvi i Pyhäjärvi. Aby nacieszyć oczy pięknem regionu, warto wybrać się na wieżę panoramiczną Näsinneula, która wznosi się nad Tampere na wysokości 168m.
Z Tampere można udać się do znanych nam ze skoków narciarskich miast Lahti i Kuopio, aby na własne oczy zobaczyć sławne skocznie narciarskie.
3. Magiczna Laponia
Następnym punktem wycieczki powinna być Laponia. Warto odwiedzić tam Rovaniemi, które różni się od miast południowych. Jest ono dużo mniejsze, gęstość zaludnienia jest niska, a zabudowa jest niższa i mniej nowoczesna niż w reszcie kraju. Niewątpliwie największą atrakcją Laponii jest święty Mikołaj, który mieszka niedaleko Rovaniemi. Istnieje możliwość zwiedzania wioski świętego Mikołaja i jego sławnej poczty. Przy okazji możemy zaprzyjaźnić się z jego reniferami, bo te żyjące na wolności są dosyć niebezpieczne.
Laponia jednak najpiękniejsza jest zimną. To właśnie wtedy na niebie często zobaczyć możemy cudowne zorze polarne, spędzić noc w lodowym zamku w miejscowości Kemi lub w hotelu igloo Kakslauttanen Arctic Resort. Możemy wybrać się też na narty lub snowboard do jednego z licznych ośrodków sportowych, czy skorzystać z sauny i wykąpać się w przeręblu.
Na terenie całej Finlandii będziemy mieli też okazję na spróbowanie tradycyjnej kuchni fińskiej, która składa się głównie z ziemniaków, warzyw, ryb i dziczyzny.
W sumie nigdy nie myślałem o podroży do Finlandii, ale teraz zaczynam się zastanawiać 😀