Każdy z nas chce posiadać piękne i zdrowe zęby, jednak paradoksalnie większość ludzi obawia się wizyt u dentysty i bagatelizuje pierwsze objawy stanów zapalnych w jamie ustnej, do lekarza idąc dopiero, gdy ból zęba staje się nie do zniesienia. Jednym z takich problemów jest parodontoza, na którą cierpi ok. 70% dorosłych Polaków?
➤ Co to jest paradontoza?
➤ Najważniejsze przyczyny parodontozy
➤ Jakie są objawy paradontozy?
➤ Paradontoza – jak leczyć?
➤ Jak zapobiegać paradontozie?
Co to jest paradontoza?
Parodontoza to inaczej stan zapalny przyzębia, czyli tkanek które otaczają i unieruchamiają ząb chroniąc go przez zakażeniem. W początkowym stadium stan zapalny może być niezauważalny, dlatego tak ważna jest wiedza na temat objawów tej choroby. Nieleczona parodontoza lub wykryta zbyt późno prowadzić będzie do utraty zębów. Natomiast leczenie paradontozy z sukcesem u doświadczonego stomatologa (np. http://smigiel.net/zabiegi/leczenie-paradontozy) umożliwi zachowania naturalnego uzębienia.
Najważniejsze przyczyny parodontozy
Najczęstszą przyczyną powstawania stanu zapalanego jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, w wyniku której zaczynają gromadzić się tam bakterie, które bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Największym błędem jest nieumiejętne lub zbyt rzadkie szczotkowanie zębów, gdyż wtedy na koronie zęba zaczyna pojawiać się biało-żółty osad, który ma tendencję do przemieszczania się coraz niżej, aż do korzenia. Osoby które nadmiernie spożywają alkohol, piją papierosy lub odżywiają się w sposób nieodpowiedni są szczególnie narażone na wypadania zębów w wyniku stanu zapalnego. A parodontoza zacznie się intensywnie rozwijać, jeśli będziemy przez dłuższy czas ignorować ten problem.
Jakie są objawy parodontozy?
Gdy parodontoza dopiero zaczyna się rozwijać, bardzo trudno jest ją rozpoznać. Dlatego należy regularnie chodzić na wizyty kontrolne do dentysty, który będzie w stanie stwierdzić, czy pojawia się u nas stan zapalny. Natomiast niepokojące powinny takie objawy jak: krwawienie z dziąseł, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, obrzęk, a w późniejszym etapie nawet obnażenie korzeni zęba. W najbardziej widocznym stadium tej choroby ząb zaczyna się ruszać i bardzo boli. A więc nie warto czekać, aż zauważalne staną się ubytki w uzębieniu, lecz należy iść do lekarza, gdy dostrzeżemy jakiekolwiek problemy!
Paradontoza – jak leczyć?
W początkowym stadium choroby najważniejsza jest higiena jamy ustnej ? to od nas zależy, czy prawidłowo zadbamy o zęby i będziemy zapobiegać dalszemu rozwojowi stanu zapalnego. Wtedy warto również regularnie uczęszczać na zabieg usuwania kamienia nazębnego. Natomiast w późniejszych fazach będzie konieczna pomoc dentysty, najlepiej periodontologa. To on zadecyduje o najbardziej efektownej metodzie leczenia. W najgorszym przypadku trzeba będzie walczyć o każdy ząb, gdyż aby móc potem wyleczyć ubytki (założyć implanty oraz sztuczną koronę zęba), trzeba się oprzeć na naturalnym uzębieniu.
Jak zapobiegać paradontozie?
Profilaktyka parodontozy polega w głównej mierze na prawidłowym dbaniu o zęby na co dzień. Należy często szczotkować zęby, nawet gdy zauważymy krwawienie z dziąseł ? wtedy trzeba kupić szczoteczkę z bardzo miękkim włosiem, którą powinno wymieniać się co dwa/trzy miesiące. Warto też używać nitki dentystycznej lub mini szczoteczek, które są w stanie wejść pomiędzy zęby. Tam często zostają resztki jedzenia, co powoduje namnażanie się bakterii. Można też używać specjalnego płynu do płukania jamy ustnej.
Tak, mój brat sam sobie zaszkodził poprzez nieumiejętne szczotkowanie zębów. Przede wszystkim wkładał w to za dużo siły i wykonywał nieodpowiednie ruchy szczotką, którą po prostu pozdzierał sobie dziąsła. Teraz ma duży problem…
Wszystko zalezy od szczotkowania i pasty oraz sposobu mycia. Jaka szczoteczka w tych schorzeniu jest lepsza? Elektryczna czy tradycyjna?