Komputer czy laptop - co wybrać

Komputer PC, laptop czy tablet? kilka pytań i odpowiedzi, które ułatwią wybór!

Zastanawiasz się nad wyborem sprzętu komputerowego i kompletnie nie wiesz na co się zdecydować? Nic dziwnego ? zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, jest bardzo duży wybór tego typu urządzeń, co może przyprawić Cię o zawrót głowy. Dlatego zanim podejmiesz jakikolwiek krok, zastanów się jakie są Twoje potrzeby – w tym pomogą Ci poniższe pytania.


1. Jaki sprzęt komputerowy masz do wyboru?

Sprzęt komputerowy można podzielić na trzy główne grupy: komputer PC, laptop oraz tablet. PC (personal computer, komputer osobisty) jest przeznaczony do użytku stacjonarnego. Kiedyś była to jedyna możliwość, dziś jednak większość osób decyduje się na zakup laptopów, które są przenośne. Ułatwiają też pracę osobom, które nie mają w zwyczaju korzystać z komputera tylko w jednym, ściśle określonym miejscu (nawet w obrębie domu). O ile PC, czy laptop, to dość oczywiste skojarzenie w przypadku sprzętu komputerowego, to wiele ludzi zapomina, że komputery i laptopy to nie jedyny wybór, są jeszcze tablety (przykład oferty na zadowolenie.pl). Ten sprzęt to idealne wyjście dla tych, którzy muszą mieć stały, wygodny i szybki dostęp do Internetu lub różnych aplikacji.

Komputer czy laptop - co wybrać

2. Gdzie korzystasz ze sprzętu komputerowego?

Podstawowe pytanie, na jakie powinieneś/powinnaś sobie odpowiedzieć, to gdzie będziesz korzystać ze sprzętu komputerowego. Przy czym należy tu pomyśleć również przyszłościowo ? co będzie Ci potrzebne za miesiąc, dwa, pół roku. Urządzenia o przyzwoitych parametrach nie są najtańsze i nie wymienia się ich co kilka miesięcy. Jeśli posiadasz funkcjonalnie urządzony gabinet w domu i wiesz, że jest to Twoje ulubione miejsce pracy, możesz pomyśleć o komputerze PC. Jeśli jednak pojawia się jakakolwiek wątpliwość, że będziesz potrzebować tego sprzętu poza domem (np. prowadzisz własną firmę i spotykasz się z klientami, często podróżujesz), to od razu postaw na laptopa. Kiedyś panowało przekonanie, że laptopy posiadają gorsze parametry niż komputery PC, obecnie jednak niewiele ma to wspólnego z prawdą. Natomiast gdy potrzebujesz mieć sprzęt komputerowy stale przy sobie, zastanów się nad tabletem. Do niektórych modeli można nawet podłączyć funkcjonalną klawiaturę.

3. Do czego jest Ci potrzebny komputer?

Kolejnym kluczowym pytaniem jest to, do czego jest Ci potrzebny komputer. Tablet, choć bardzo wygodny, nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Co prawda można znaleźć modele o naprawdę zaawansowanych możliwościach, gdzie istnieje możliwość zainstalowania nawet profesjonalnych programów graficznych, to jednak mogą one okazać się niewystarczające. Jeśli na co dzień do pracy używasz sprzętu komputerowego, postaw od razu na PC lub laptopa. A co lepiej wybrać, zależy już od charakteru Twojego sposobu korzystania z tych urządzeń.

4. Jaki dodatkowy sprzęt musisz kupić do komputera?

Praktycznie każdy wie, że do komputera stacjonarnego należy dokupić klawiaturę, myszkę oraz monitor ? większość sklepów oferuje od razu całe zestawy. Natomiast już nie każdy zdaję sobie sprawę z tego, że do laptopa również można podłączyć dodatkowy monitor (a nawet kilka) oraz myszkę i klawiaturę. Dzięki temu laptop zyskuje takie same funkcjonalności jak PC, a do tego jest przenośny ? w każdej chwili można odłączyć go od tych sprzętów i zabrać w podróż. Aby ułatwić korzystanie z tabletu, warto dokupić do niego klawiaturę. Trzeba tylko wybrać taki model, który będzie to umożliwiał.

5. Czy warto zdecydować się na zakup dwóch sprzętów?

Na koniec warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie lepiej zdecydować się od razu na zakup dwóch sprzętów? Co prawda korzystanie z komputera PC oraz laptopa w wielu przypadkach jest bezsensowne, to jednak PC i tablet lub laptop i tablet to idealne rozwiązanie, które tak naprawdę rozwiewa wiele wątpliwości.

komentarze 2

  1. Ada Odpowiedz

    Ja chciałam niedawno kupić tablet, ale w końcu się nie zdecydowałam. Kupiłam netbooka, bo miał lepsze parametry.

  2. lidia wilk Odpowiedz

    dla dziecka polecam jednak tablet i w dodatku lepiej go zabezpieczyć folią ochroną.

zostaw komentarz