Jaki telefon dla seniora? telefon

Jaki wybrać telefon dla seniora?

Telefony stacjonarne powoli odchodzą w niepamięć. Nic więc dziwnego, że starsze osoby, które do tej pory z nich korzystały, chcą mieć teraz komórki i zyskać większą niezależność. Aby wybrać odpowiedni, a przede wszystkim funkcjonalny telefon dla seniora, należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii.

1. Byle duży był

Tak powie każda babcia. Problemy ze wzrokiem są w starszym wieku zupełnie normalne, a nie zawsze, gdy dzwoni telefon i trzeba jak najszybciej odebrać, jest czas na założenie okularów. Głównym punktem jest wielkość wyświetlacza. Najlepszy będzie taki, w którym można ustawić większą czcionkę i który nie będzie odbijał światła.

2. I przyciski duże miał

Drugą sprawą są klawisze. Zdolności manualne seniorów również nie są już takie jak dwudziestolatków. Łatwiej będzie im korzystać w telefonu, jeśli będzie miał on duże klawisze. Zwłaszcza, jeśli babci nie da się przekonać do wgrania listy kontaktów, tylko będzie chciała za każdym razem wpisywać numer osoby, do której dzwoni, no bo przecież w stacjonarnym tak było.

Warto też wybrać klawisze, które będą miękkie, żeby starsza osoba miała pewność, że je wcisnęła. Podświetlenie w takich przyciskach też jest niesamowicie ważne. Telefony dotykowe tutaj odpadają.

3. Żeby tylko dzwonić można było

Większość starszych osób nie będzie wysyłało SMS-ów czy łączyło się z Internetem. Telefon ma służyć przede wszystkim do tego, żeby dzwonić. Tutaj należy zwrócić uwagę na proste menu, czyli duże ikony i dużą czcionkę. Nie można też zapominać o mocnym głośniku, który ułatwi komunikację.

kot nie wie który telefon wybrać

4. I solidny żeby był

Przy kłopotach z koordynacją ruchową seniora, trzeba szukać takiego telefonu, którego obudowa będzie odporna na upadki. Nie musi być od razu pancerna czy zbrojona stalą, ale dobrze będzie, jeśli chociaż po bokach znajdziemy aluminiowe wstawki. Z założenia każdy telefon powinien być odporny na wstrząsy, ale wiadomo, że niestety tak nie jest.

5. Długo ma trzymać

Starsze osoby przyzwyczajone są do tego, że nie musiały ładować stacjonarnych telefonów. Nowością będzie dla nich fakt, że trzeba pilnować, kiedy komórkę podłączyć do prądu. Mocny akumulator to podstawa wyposażenia telefonu dla seniora. Trzeba się liczyć z tym, że komunikacja może być potrzebna w najmniej oczekiwanym momencie.

6. Za dodatki dziękuję

Telefon ma dzwonić ? tyle. Im mniej skomplikowany aparat, im mniej ma dodatków, tym lepiej. Specjaliści od telefonów dla seniorów zadbali jednak o kilka niezbędnych funkcji.

Jedną z nich jest latarka. Rzecz bardzo przydatna, co do tego nikt nie ma żadnych wątpliwości. Dobrze, jeśli będzie do niej oddzielny przycisk z boku obudowy i nie trzeba będzie jej szukać w menu.

Drugą sprawą jest klawisz SOS. Po odpowiednim ustawieniu wysyła on SMS do wybranej osoby, że coś się dzieje. Jest to słuszna funkcja w telefonie dla seniora, ale wciąż niedopracowana. Można ją tak łatwo uruchomić, że rodzina kilka razy dziennie będzie dostawała wiadomość o zagrożeniu życia.

Telefon dla seniora musi być przede wszystkim prosty w obsłudze, wytrzymały i z mocną baterią. A ponadto musi być duży. W tym przypadku akurat rozmiar ma znaczenie.

1 komentarz

  1. Julita Wasiak Odpowiedz

    Dokładnie taki, jak w artykule telefon chciała babcia. I ma. Kupiłam jej zwykły przeznaczony dla seniorów telefon MaxCom. Brak zbytecznych opcji, a i faktycznie poustawiać dane kontakty pod klawisze i już totalna łatwizna w wyborze numerów. Babci telefon służy, a dałam za niego mniej niż 100 zł.

zostaw komentarz