Pojemniki służące do transportowania owoców i warzyw muszą spełniać określone wymogi. Jakie normy tutaj obowiązują?
- Z czego powinny być wykonane pojemniki transportowe na owoce i warzywa?
- Jakie powinny być pojemniki do przewozu owoców i warzyw?
- Jakie powinny być temperatury dla transportu owoców i warzyw?
Z czego powinny być wykonane pojemniki transportowe na owoce i warzywa?
Żeby dobrze wywiązywały się ze swoich zadań, pojemniki transportowe na owoce i warzywa powinny być wykonane z tworzywa HDPE (www.bekuplast.com), czyli polietylenu o dużej gęstości. To materiał lekki, ale zarazem wytrzymały, odporny zarówno na fizyczne odkształcenia jak i na wahania temperatur. Zastosowanie takiego tworzywa optymalizuje koszty spedycji.
O opłacalności transportu decydują parametry ładowności – przewoźnicy chcą, by były one możliwie jak największe, ale trzeba oczywiście też spełnić wymogi wynikające z obowiązujących przepisów. Pojemniki z HDPE są do tego odpowiednie, ponieważ ich waga jest nieduża, a przy tym są one odporne na wilgoć.
Jest to szczególnie istotne na przykład w przypadku wodnego rozładunku jabłek – skrzynie zostają wtedy zanurzone w specjalnej wannie z wodą, owoce wypływają na powierzchnię i są taśmociągami transportowane dalej. Drewniane skrzynie przy tej operacji nasiąkają wodą, co wpływa na zwiększenie ich rozmiaru i ciężaru. Skrzynie z tworzywa sztucznego nie zmieniają swoich parametrów, więc nie ma w ich przypadku tego problemu. Pojemniki z HDPE pozwolą także ograniczyć koszty związane ze zużyciem skrzyniopalet.
Jakie powinny być pojemniki do przewozu owoców i warzyw?
Zasady związane z transportem owoców i warzyw są normowane przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w związku z materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością.
Pojemniki do przewozu żywności – dotyczy to również skrzynek do transportu owoców i warzyw – muszą mieć wymagane atesty, potwierdzające ich jakość, oraz zezwolenie na kontakt z żywnością.
Odgórne przepisy określają też warunki, w jakich należy przewozić owoce i warzywa. Trzeba im zapewnić odpowiednią możliwość oddychania i parowania.
Zanim więc zacznie się transportować żywność, należy się zapoznać z ustawą o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia z dnia 11 maja 2001 roku, ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 roku oraz z wymogami unijnymi, wśród których jednym z najistotniejszych jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy w sprawie higieny środków spożywczych z dnia 29 kwietnia 2004 roku.
Jakie powinny być temperatury dla transportu owoców i warzyw?
Jedną z najistotniejszych kwestii, jeśli chodzi o przewożenie żywności, jest zapewnienie optymalnej temperatury. Trzeba zadbać o to, żeby owoce i warzywa nie zepsuły się w transporcie – robi się więc wszystko, aby wydłużyć czas ich świeżości. Dlatego temperatura powinna być jak najbardziej zbliżona do zera stopni – to pozwala spowolnić ich procesy dojrzewania i starzenia. Nie może jednak być zbyt niska, bo wtedy istnieje ryzyko, że towar częściowo przemarznie.
Istotna jest także wilgotność powietrza i ilość etylenu wydzielanego przez transportowane owoce i warzywa. Z tego powodu niektóre gatunki owoców nie powinny być ze sobą przechowywane. Niektóre wydzielając duże ilości etylenu, mogą przyśpieszyć proces dojrzewania pozostałych przewożonych owoców.