Jak dokonać wyboru pralki

Jak wybrać odpowiednią pralkę?

Współczesny rynek sprzętu RTV i AGD jest niezwykle bogaty w różnorodne urządzenia, a przedmioty codziennego użytku posiadają coraz to nowsze funkcje i różne udogodnienia. Decydując się na zmianę jakiegoś sprzętu, często czujemy się zdezorientowani. Oto kilka wskazówek, podpowiadających, jak wybrać pralkę, by była dostosowana do naszych potrzeb i służyła nam przez długie lata.

Rodzaj pralki

Zanim zaczniemy wybierać spośród konkretnych modeli pralek, należy odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania: ile osób będzie musiało obsłużyć urządzenie oraz gdzie zamierzamy je postawić? Od odpowiedzi na te zagadnienia zależy bowiem, czy rozglądać będziemy się za pralką dużą, czy za mniejszą, ładowaną od frontu, czy też od góry.

Producenci pralek oferują urządzenia o bardzo zróżnicowanej ładowności. Najmniejsze pralki to te, do których włożyć możemy naraz 3 kg prania, najpopularniejsze są pralki, których ładowność wynosi około 5 kg, natomiast istnieją także modele przeznaczone dla dużych rodzin, których ładowność to aż 8 kg prania! Te ostatnie urządzenia świetnie sprawdzają się w rodzinach o modelu 2+3 i większych.

Pamiętajmy, że to, ile prania pierzemy za jednym razem, zależne jest nie tylko od liczby domowników. Mając w domu niemowlę, z pewnością robimy pranie częściej, niż kiedy w mieszkaniu są same osoby dorosłe. Wszystkie czynniki warto brać pod uwagę przed zakupem pralki, oceniając nie tylko sytuację obecną, ale i przewidując najbliższą przyszłość ? wszak zakup pralki to inwestycja na lata.

Zastanówmy się także, gdzie ulokujemy naszą pralkę. Urządzenie musi nie tylko posiadać wymiary, które pozwolą na jego instalację w wybranym przez nas miejscu, ale i wygląd, dopasowany do stylu wnętrza. Pralkę możemy wybrać w jednym z dwóch najpopularniejszych kolorów: białym lub inox. Wąskie, ładowane od góry urządzenia, sprawdzą się w małych pomieszczeniach, np. w niewielkiej łazience, duża łazienka lub przestronna kuchnia pozwalają na instalację urządzenia ładowanego od frontu.

Miejmy na względzie, że istnieją także pralki do zabudowy, takie rozwiązanie pozwala na spójne urządzenie kuchni lub łazienki, ale jego wadą jest to, że w przypadku przeprowadzki lub remontu pojawia się niemały problem. Zasady działania zwykłych pralek i tych do zabudowy są zbliżone, a funkcje obu rodzajów urządzeń ? podobne.

Oszczędność

W czasach, gdy każdy grosz się liczy, warto wybrać urządzenie, które pozwoli nam zaoszczędzić. Jak wybrać pralkę, której użytkowanie będzie nas niewiele kosztować? Zwróćmy szczególną uwagę na klasę energetyczną pralki oraz ilość wody zużywanej na jeden cykl prania. Największą efektywność wykazują urządzenia oznaczone symbolem A+++, taka pralka charakteryzuje się niewielkim rocznym zużyciem energii wyrażonym w kW/h.

Kupując nowe urządzenie, zwróćmy uwagę, by nie wybierać urządzenia z klasą energetyczną niższą niż A, chyba, że pranie robimy niezwykle rzadko. Jeśli chodzi o zużycie wody, warto poszukać urządzeń naprawdę oszczędnych. Bardzo często zdarza się, że dwie pralki o tej samej ładowności, ale z różnych firm, diametralnie różnią się pod względem zużycia wody na cykl prania.

Najczęściej występujące na rynku urządzenia zużywają od ok. 30 do 60 l wody na jedno pranie. Im wyższa klasa energetyczna i im mniejsze zużycie wody, tym droższa pralka, pamiętajmy jednak, że wraz z upływem czasu użytkowania ta kwota zwróci nam się z nawiązką, co będzie widoczne w rachunkach za prąd i wodę.

Funkcjonalność

Dzisiejsza pralka ma nie tylko prać. Ma być dostosowana do potrzeb użytkownika. Dlatego producenci pralek wprowadzają różne nowe funkcje, mające podnieść efektywność prania i sprawić, że wszystkie rzeczy, które pierzemy, będą bezpieczne ? bez względu na rodzaj materiału. I tak odnajdziemy wśród programów prania takie, które przeznaczone są do prania ubrań wełnianych, do tkanin delikatnych, do bawełny, czy do tkanin sztucznych.

W niektórych pralkach istnieje funkcja usuwania z ubrań zwierzęcej sierści, albo funkcja delikatnego przepłukiwania lekko zabrudzonych ubrań. Dogodne możliwości współczesnych pralek to także blokada przycisków i drzwiczek (przydatne, gdy w domu są małe dzieci), możliwość ustawienia prania na określoną godzinę, funkcje zminimalizowanych zagnieceń, sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu prania, dostosowanie zużycia energii do wielkości załadunku./

Jeśli pomimo powyższych wskazówek, wciąż nie wiesz, jak wybrać pralkę, albo raczej ? jaką pralkę wybrać ? poszukaj w internecie specjalnych porównywarek produktów, one z pewnością wskażą Ci, które urządzenia postrzegane są przez konsumentów jako najlepsze.

1 komentarz

  1. Sammy Odpowiedz

    W sumie jak wybierałam pralkę to kierowałam się wielkością, bo mam małą łazienkę. No i oczywiście marką, bo mam jedną ulubioną i niezawodną.

zostaw komentarz