W ostatnich czasach średnio co trzecie małżeństwo w Polsce kończy się niepowodzeniem. Jeśli doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego i żadna ze stron nie jest w stanie dłużej ze sobą wytrzymać, zakończenie małżeństwa wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Ile kosztuje napisanie pozwu rozwodowego? Czy można to zrobić samemu? Podpowiadamy, co zrobić, aby maksymalnie obniżyć koszty rozwodu.
1. Przyczyny rozwodów
2. Ile kosztuje rozwód?
3. Samodzielnie napisany wniosek
4. Zwolnienie z kosztów
5. Adwokat z urzędu
1. Przyczyny rozwodów
Ślub to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu niemal każdego. Dwoje młodych, zakochanych ludzi, którzy nie widzą poza sobą świata, w obecności świadków oraz urzędnika bądź księdza ślubują sobie dozgonną miłość, wierność i przyrzekają uczynić wszystko, by ich małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe. Jak pokazują statystyki, średnio co trzeciemu małżeństwu w Polsce nie udaje się dochować tej przysięgi.
Nawarstwiające się problemy, trudna sytuacja finansowa, niezgodność charakterów, zdrada, przemoc, uzależnienia ? to najczęstsze powody rozwodów. Choć zakończenie małżeństwa czasami okazuje się najlepszym rozwiązaniem i przywraca spokój i ukojenie, zawsze związane jest z ogromnym stresem, ale też ze sporymi wydatkami.
2. Ile kosztuje rozwód?
Samo złożenie pozwu rozwodowego kosztuje sześćset złotych, jeżeli sąd nie orzeknie o winie, połowa tej kwoty jest zwracana. Do tego dochodzi jeszcze masa innych kosztów ? godzina spędzona w kancelarii adwokackiej, to wydatek rzędu stu-dwustu złotych, natomiast zlecenie napisania pozwu wiąże się z dodatkową opłatą, mieszczącą się w granicach kilkuset złotych. Jednakże nie każdego stać na takie wydatki, dlatego są różne sposoby obniżenia kosztów rozwodu.
3. Samodzielnie napisany wniosek
Pozew o rozwód można sporządzić samemu, bez korzystania z pomocy prawnika. Niektóre sądy umieszczają wzory podań i wniosków, a jeśli nie, z pewnością można znaleźć je w Internecie.
4. Zwolnienie z kosztów
Na podstawie tzw. ?prawa ubogich? możliwe jest zwolnienie z ponoszenia kosztów sądowych. By ubiegać się o to prawo, należy złożyć stosowne oświadczenia na piśmie, stwierdzające, że nie jest się w stanie uiścić tych opłat, bez szwanku dla siebie i swoich najbliższych. Właściwy wzór takiego oświadczenia można uzyskać w sądzie i należy w nim wyszczególnić wszystkie dane, dotyczące majątku, stanu rodziny oraz wysokości dochodów. Największe szanse na pozytywne rozpatrzenie tego wniosku mają osoby, które mają zbyt niskie dochody, a także te, które samotnie wychowują dzieci.
5. Adwokat z urzędu
O przyznanie adwokata z urzędu można starać się bez względu na to, czy ubiegaliśmy się i czy otrzymaliśmy zwolnienie z kosztów. Odpowiedni wniosek należy przesłać do sądu, który będzie rozstrzygał sprawę. To sąd podejmuje decyzję o przyznanie obrońcy z urzędu, ma jednak obowiązek zgodzić się w wnioskiem, jeśli za niezbędną uzna obecność obrońcy podczas rozprawy. W takiej sytuacji również należy udowodnić, że wynajęcie adwokata bądź radcy prawnego na własną rękę jest niemożliwe bez uszczerbku dla siebie i najbliższych.