Czy szkolenia z fizjoterapii są dla wszystkich

Dla kogo przeznaczone są szkolenia z fizjoterapii?

W dzisiejszych czasach bardzo popularne stało się nabywanie nowych umiejętności drogą różnorodnych kursów i szkoleń. Kolekcjonowanie certyfikatów i uprawnień to przede wszystkim zajęcie ludzi młodych, stojących u progu kariery zawodowej. Utarło się bowiem przekonanie, że im więcej możemy wpisać do CV, tym bardziej potencjalny pracodawca nas doceni. Istnieją jednak kursy, które nie powinny być dostępne dla wszystkich. Tak jest np. z fizjoterapią.

Szkolenia z fizjoterapii kierowane do konkretnej grupy

Szkolenia z fizjoterapii, o których pisze tb-polska.pl są ? albo przynajmniej: powinny być ? skierowane do konkretnej grupy kursantów. Jeśli kurs jest dostępny dla każdego, znaczy to, że szkolenie jest raczej niezbyt profesjonalne i niewarte swojej ceny oraz poświęconego na nie czasu. Dlaczego? Fizjoterapia to dziedzina szczególna, wymagająca nie tylko specjalistycznej wiedzy medycznej, ale także odpowiednich predyspozycji psychofizycznych.

Szkolenie to szansa na podniesienie kwalifikacji

Fizjoterapeuta wykazuje dużą empatię, jest cierpliwy, odporny psychicznie oraz sprawny fizycznie. Jeśli nie posiada którejś z tych cech ? nigdy nie będzie dobrym specjalistą. Szkolenia z fizjoterapii mają na celu umożliwić wykształconym fizjoterapeutom podnoszenie posiadanych kwalifikacji, pogłębianie wiedzy i poszukiwanie nowych dróg prowadzenia terapii, tak, by móc wyjść naprzeciw potrzebom pacjentów.

Szkolenie wymaga minimalnej wiedzy

Zauważmy, że szkolenia z fizjoterapii to szkolenia specjalistyczne. Ich program zakłada, że uczestnicy kursu posiadają przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu anatomii i medycyny. Żadne szkolenie tego rodzaju nie rozpoczyna się od podstaw, kursanci przychodzą na kurs, posiadając przygotowanie merytoryczne. Takie szkolenia mają pogłębiać wiedzę, a nie uczyć wszystkiego od podstaw. Jeśli zatem ktoś zupełnie nieobeznany w temacie fizjoterapii weźmie udział w szkoleniu, to i tak niewiele z niego zrozumie i wyniesie.

Szkolenie dedykowane jest specjalistom

Zdarza się, że na dany kurs przyjmowane są osoby nie posiadające wykształcenia kierunkowego, niektóre szkolenia z fizjoterapii są dedykowane specjalistom z dziedzin pokrewnych, ale wówczas powinno to być wyraźnie zaznaczone w programie szkolenia. Po co technik masażysta, pani pracująca w salonie spa, czy przedszkolanka z placówki integracyjnej przychodzą na szkolenia z fizjoterapii?

A no po to, by zdobyć wiedzę, która pomoże im fachowo obsłużyć swoich podopiecznych. Tego typu kursy nie nauczą ich wszystkiego z zakresu fizjoterapii, ale z pewnością pozwolą lepiej wykonywać zawód i umożliwią fachową opiekę nad osobami niepełnosprawnymi.

Szkolenia dla osób pracujących w zawodzie

Szkolenia z fizjoterapii z całą pewnością nie są odpowiednie dla osób, które dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z fizjoterapią i pragną przekonać się, czy jest to dobra dla nich profesja. Może się wręcz zdarzyć, że kurs fizjoterapeutyczny zniechęci kogoś, kto tak naprawdę nadawałby się na fizjoterapeutę, gdyby rozpoczął zdobywanie wiedzy i umiejętności od podstaw, a nie gdzieś od środka.

Jeśli osoba wybierająca się na szkolenie z fizjoterapii z przypadku ukończy kurs i otrzyma certyfikat i tak nie będzie uprawniona do wykonywania zawodu ? i całe szczęście, ponieważ fizjoterapia to nie zabawa, a praca z drugim, często bardzo chorym, człowiekiem i należy posiadać odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, by nie zrobić komuś krzywdy.

1 komentarz

  1. Michał Odpowiedz

    Nie każdy się nadaje, żeby być fizjoterapeutą. Do tego trzeba spełniać odpowiednie wymagania, ale też mieć konkretne cechy charakteru. Ktoś bez empatii fizjoterapeutą nie będzie.

zostaw komentarz