Instalacje niskoprądowe

Czym są instalacje elektryczne niskoprądowe?

W prawie wszystkich budynkach oraz inwestycjach budowlanych możemy spotkać wiele różnego rodzaju instalacji. Oprócz tradycyjnych — wodnych, gazowych i elektrycznych, wyróżniamy także instalacje niskoprądowe. Czym one są, jakie funkcje pełnią?

Czym dokładnie są instalacje niskoprądowe?

Instalacje niskoprądowe to układy, których cechą jest w dużym skrócie praca na niskim napięciu. Jego moc to maksymalnie 1 kW w przypadku prądu zmiennego, oraz 1,5 kW jeśli chodzi o prąd stały. Jest to cały układ sieci i przewodów związanych z budynkiem wraz z wszystkimi urządzeniami przetwarzającymi energię elektryczną. Instalacje elektryczne niskoprądowe (steigerteam.pl) montować powinna doświadczona ekipa, ponieważ na bazie takich instalacji działają różnego rodzaju ważne systemy. W związku z tym należy podejść do kwestii technicznych z najwyższą precyzją.

Jaką funkcję mają instalacje niskoprądowe?

Instalacje niskoprądowe to sieci, bez których nie funkcjonowałoby dobrze bardzo wiele systemów. Takie instalacje są odpowiedzialne za różnego rodzaju systemy ostrzegawcze, funkcjonujące w przestrzeni miejskiej, jak monitoring czy różnego rodzaju kontrole dostępu. Dzięki takim instalacjom działa między innymi monitoring CCTV, wykorzystywany do kontrolowania pomieszczeń czy hal produkcyjnych oraz parkingów. Co ciekawe, również wiele systemów przeciwpożarowych oraz oddymiania również działa na podstawie instalacji niskoprądowych.

Dodatkowo, na podstawie instalacji niskoprądowych działają systemy zarządzania budynkami, rejestratory czasu pracy, systemy kontroli dostępu czy systemy alarmowe. Wiele firm korzysta także z instalacji niskoprądowych przy systemach UPS.

Ciekawostką może być to, że ostatnio instalacje niskoprądowe coraz częściej realizują sieci światłowodowe. Sprawia to, że Internet również dostarczany może być do naszych domów na podstawie tych instalacji.

Kto może zamontować instalacje niskoprądowe?

Ponieważ zamontowanie instalacji niskoprądowej nie jest proste, pracą tą zajmują się specjalne firmy, mające w swojej ekipie elektryków. Montowanie sieci niskoprądowych musi korespondować z ogólną elektryką budynku oraz być uskutecznione zgodnie ze wszelkimi wymogami bezpieczeństwa.

Zaletą korzystania z sieci niskoprądowych jest oczywiście niska cena prądu, jaki pobierany jest do różnego rodzaju urządzeń. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że większość urządzeń codziennego użytku nie działa na podstawie instalacji niskoprądowych. Natomiast jest możliwość znalezienia na rynku niektórych rozwiązań, które będą korzystały z prądu dostarczanego przez tego rodzaju instalacje.

1 komentarz

  1. meggy Odpowiedz

    Mega szkoda, ze na takich instalacjach nie da się ogrzać mieszkania. A to byłby szał, gdyby komuś udało się to opatentować!

zostaw komentarz