żarówki led

Żarówki LED – co to jest? dlaczego cieszą się popularnością?

Jeśli lubisz oszczędzać i dbasz o środowisko, to na pewno słyszałeś już o żarówkach LED. Pewnie byłeś zszokowany też ich ceną. Takie produkty nie należą oczywiście do najtańszych, ale korzyści, które z nich płyną na pewno odczujemy. Czym więc są żarówki LED i dlaczego warto wydać na nie kilkanaście złotych? Z poniższego tekstu dowiesz się wszystkiego, co będzie Ci niezbędne, by zacząć oszczędzać na energii elektrycznej.

1. Czym są żarówki LED?

Choć o żarówkach LED słyszymy dopiero od kilku lat, to jednak ich historia sięga znacznie dalej. Pierwszą czerwoną lampę LED wytworzona w latach 60 poprzedniego stulecia. Problem polegał na tym, że światło, które dawała, było bardzo słabe, a sam kolor nie był zbyt przyjazny dla ludzkiego wzroku.

Rozwój technologiczny pozwolił na to, by układy scalone wytwarzały także inne barwy, jak pomarańczowe, błękitne czy żółte. Ostatecznie udało się osiągnąć biały kolor, który jest najbardziej naturalny dla ludzi, ponieważ właśnie taką barwę emituje nasze Słońce.

żarówki led

Dzisiaj takie oświetlenie stało się niezwykle popularne. Żarówki led kupisz w sklepach internetowych np. www.ledovo.pl w wygodny sposób, mając dodatkowo do wyboru wiele modeli. Czym jednak jest ten rodzaj oświetlenia? Przede wszystkim warto wspomnieć, że żarówki to raczej zbiór diod elektroluminescencyjnych, które zamontowane są w konstrukcji przypominającej tradycyjną żarówkę. Wiele słyszymy o tym, że jest to rozwiązanie energooszczędne. Z czego to wynika? Już tłumaczymy

2. Czy żarówki LED są energooszczędne?

Na to pytanie od razu można odpowiedzieć twierdząco. Dociekliwi jednak dopytają, dlaczego możemy zaoszczędzić, stosując takie żarówki? Odpowiedź jest bardzo prosta. W tradycyjnych rozwiązaniach, gdzie stosowane jest włókno wolframowe aż 80% energii jest marnowane w postaci ciepła. LEDy niemal całkowicie wyeliminowały ten problem, więc oszczędności sięgają właśnie 80%. To naprawdę sporo. Inne energooszczędne formy oświetlenia nie są nawet w stanie zbliżyć się do tego poziomo. Z tego właśnie powodu szacuje się, że już niedługo LEDy niemal całkowicie zdominują rynek oświetleniowy.

3. Dlaczego LEDy stają się popularne?

Nawet jeśli obcy Ci jest los przyrody i nie obchodzi Cię globalne ocieplenie, to na pewno doceniasz pieniądze, które zostają w Twojej kieszeni. Z tego samego założenia wychodzi coraz więcej osób. To również praktyczne rozwiązanie, ponieważ takie żarówki są długowieczne. Mogą nam służyć nawet 20 lat. Nie musimy się więc martwić o to, by wymieniać je regularnie, co roku, co ma miejsce w przypadku klasycznych rozwiązań.

LEDy docenia też przemysł, gdzie oszczędzanie energii elektrycznej jest szczególnie ważne dla konkurencyjności na rynku. Jednak również domowe rachunki mogą stać się znacznie przyjaźniejsze dla naszego portfela, jeśli postawimy na LEDy. Na pewno warto więc postawić na to nowoczesne rozwiązanie.

komentarze 4

 1. Klementyna Odpowiedz

  Mnie się bardzo takie oświetlenie podoba bo to daje takie przyjemne i niezwykle klimatyczne światło. Super sprawa.

 2. re_turner Odpowiedz

  Nie wiedziałam, że zwykłe żarówki marnują aż tyle energii „obok”… To rzeczywiście daje do myślenia. Trzeba umiejętnie dobierać oświetlenie w domu, w zależności od stopnia zużycia energii w danym pomieszczeniu i częstotliwości włączania światła.

 3. Jan1 Odpowiedz

  Jak na moja kieszeń są drogie. te najtańsze i popularne dają słabe światło. Trzeba się naszukać, aby kupić odpowiednie. Unia zakazała tradycyjnych i nie mamy jako konsumenci wyjścia.

 4. Jonasz Odpowiedz

  Ja wolałem tradycyjne żarówki. Te energooszczędne zdecydowanie szybciej się przepalają. Pewnie mało kto by ich używał, gdyby nie zewnętrzny przymus. Ale cóż, pan (UE) karze, sługa (Polska) musi.

zostaw komentarz