Napis miłość na ścianę

Co to są feromony czyli jak chemia działa na wybór partnera?

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego jakaś osoba jest dla Was kompletnie nieatrakcyjna, mimo jej zalet, a za inną, niepozbawioną wad, dosłownie ?wskoczylibyście w ogień?? Co wpływa na nasze życiowe wybory? Popularna chemia miłości to mit, wymyślony na potrzeby marketingu czy prawdziwa teoria naukowa? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!

1. Co to jest chemia w miłości?

Chemia czyli ?pożądanie wymieszane z podekscytowaniem w idealnej proporcji? odpowiada za, znaną z komedii romantycznych, miłość od pierwszego wejrzenia. To dzięki niej już na początku znajomości czujesz, że to ten jedyny/ ta jedyna. Wystarczy jedno jego/ jej spojrzenie abyś poczuł, że żyjesz, a reszta świata przestaje mieć dla Ciebie jakiekolwiek znaczenie.

Czy chemia to podstawowe kryterium wyboru partnera? Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Od wieków bowiem trwa spór pomiędzy fanami rozumu, a zwolennikami serca. Jak na razie, nie został on rozstrzygnięty.

2. Czy zakochanie to zwykła reakcja chemiczna?

?Chemia miłości? miała swój początek w poniedziałek 25 października 1973r na Johns Hopkins University Medical School w Baltimore. To właśnie tam 24-letnia doktorantka Candance Pert odkryła na powierzchni komórek nerwowych szczurów tzw. receptory opiatowe.

Regulują one napływ opiatów, do wnętrza komórek nerwowych. Substancje te są składnikiem wielu środków odurzających. Jednym z nich jest fenyloetyloamina, która w procesie zakochiwania się pełni bardzo ważną rolę.

para spędzająca weekend nad morzem

3. Co to jest fenyloetyloamina?

To związek chemiczny, który według neurobiologów odpowiada za takie stany emocjonalne jak miłość czy zakochanie. Jej podwyższone stężenie we krwi objawia się podobnie jak odurzenie narkotykowe.

Euforia, bezsenność uczucie nieuzasadnionej radości, pewność siebie, zaburzenia łaknienia, depresja występująca naprzemiennie ze stanami gwałtownej poprawy nastroju. To wszystko są skutki działania tej substancji.Zakochani znajdują się w stanie totalnego i bezkrytycznego oczarowania drugą osobą. Jest to spowodowane podniesieniem się w ich organizmie poziomu noradrenaliny. Hormonu zwanego ?substancją miłości?.

4. Jak działa ?substancja miłości??

Naukowcy nie poznali jeszcze do końca jej działania, badania nad tym problemem ciągle trwają. Wiadomo jedynie, że stymuluje ona w naszym organizmie działanie innego hormonu ? dopaminy, zwanej potocznie ?cząsteczką szczęścia?. Odpowiedzialna jest ona za te procesy w mózgu, które kontrolują ruch i zdolność odczuwania przyjemności. Razem z fenyloetyloaminą wywołują doznania, powszechnie uznawane przez ludzi za miłość.

Dopamina pełni jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. W reakcji na zdarzenia wywołujące przyjemność pobudza w naszym mózgu obszar zwany ?ścieżką nagrody?. Przebywanie z ukochaną osobą wywołuje w nas takie same uczucia jak odbieranie nagrody czy wyróżnień. Dopamina pobudza również produkcję oksytocyny ? zwanej ?hormonem szczęścia?, który wydziela się w organizmie np. przy porodzie, pomagając kobiecie przejść przez ten proces.

para-siedzaca-przy-jeziorze

5. Feromony ? co to takiego?

Feromony powstają w naszej skórze. To substancje hormonalne, które stanowią kolejne źródło informacji o ludziach. Te wiadomości każdy przekazuje przez swoje ciało otoczeniu.Mają za zadanie ułatwić nam porozumienie się z innymi ludźmi. Ich działanie wpływa na atrakcyjność danego człowieka.

6. Jak działają feromony?

Jest to skomplikowany proces, który w dużej mierze zależy od naszej podświadomości. Polega on na stymulowaniu narządu nosowo-lemieszowego znajdującego się w przegrodzie nosowej. Stamtąd impulsy przedostają się bezpośrednio do podwzgórza mózgu, które jest odpowiedzialne za bezwarunkowe, instynktowne reakcje ludzkie. Cały proces dzieje się bez udziału świadomego umysłu.

para-rower-jazda-na-rowerze

7. Czy feromony mają wpływ na wybór partnera?

Wpływ feromonów na związki nie jest do końca poznany, choć wielu uważa je za główny powód ?miłości od pierwszego wejrzenia?. Przeprowadzono wiele badań naukowych, które udowodniły, że zapach mężczyzny ma kluczowe znaczenie, przy uznaniu go za atrakcyjnym przez kobietę. Okazało się bowiem, że kobiety wybierają mężczyzn, których zapach jest immunologicznie różny od ich własnego.

8. Czy kod genetyczny jest kluczem do szczęścia w miłości?

Kobiety, w wyborze partnerów, podświadomie kierowały się budową genów. Największe przyciąganie czuły do osoby o kompletnie odmiennej od ich budowie genów MHC, zwanych również głównym układem zgodności tkankowej. Zaskakujące? Wcale nie! Takie zachowanie jest uwarunkowane przez naturę.

Dzieci ze związku partnerów o rożnym MHC są mniej narażone na różnego rodzaju choroby. Są bardziej odporne na niektóre bakterie i wirusy. Poznając nową osobę nasze ciało i umysł już od pierwszej chwili sygnalizuje nam, czy będzie ona dobrym materiałem na potencjalnego rodzica.

Różnice w budowie genów rodziców wpływają nie tylko na odporność u dzieci ale i na przebieg ciąży. Jeśli MHC rodziców znacznie się różni to maja oni większe szanse na poczęcie zdrowego dziecka. Znaczna różnica w budowie genów to również gwarancja tego, że ciąża przebiegnie bez komplikacji. Feromony mają nam ułatwić znalezienie partnera, z którym poczniemy zdrowe potomstwo.

rodzice-z-dzieckiem-na-spacerze

9. Co ma wpływ na zbudowanie trwałego związku?

Feromony to nie wszystko! Owszem dzięki nim poczujemy wzajemne przyciąganie ale niekoniecznie będzie ono podstawą do stworzenia trwałego związku. Przy wyborze partnera nie kieruj się tylko jego atrakcyjnością i magią zapachu.

Zwróć uwagę na to czy dobrze czujesz się w jego towarzystwie. Czy masz z nim o czym rozmawiać, na wspólne pasje. Tylko wtedy będziesz naprawdę szczęśliwa. Feromony to ułuda! Działają tylko przez chwilę. Gdy dwoje ludzi nie może na sobie polegać, nie znajdują tematów do rozmowy to nawet chemia nie pomoże im zbudować trwałego, stabilnego związku.

komentarze 2

  1. Esmeralda Odpowiedz

    Kurze, jest coś w tych feromonach co powoduje że miękną kolana. Ja bardzo lubię jak mój mąż się wyperfumuje to wtedy jestem jak przylepa i nie może się ode mnie opędzić 🙂

  2. piękny Lolo Odpowiedz

    A ja nie wierzę w to że zakochujemy się dzięki zapachom. Pierwsze co zwraca naszą uwagę to wygląd (można się w kimś zauroczyć nawet oglądając jego zdjęcie – i gdzie tu wasze feromony?), a potem charakter, osobowość. Nikt mi nie wmówi, że to zapach o tym decyduje. Takie bajki to możecie frajerom opowiada.

zostaw komentarz