zegarek jak wybrać

Co musisz wiedzieć wybierając zegarek

Zegarki są jednym z ponadczasowych dodatków. Poza wskazywaniem godziny pełnią również szereg innych, mniej oczywistych funkcji. W zależności od potrzeb osoby, która je nosi, mogą świadczyć o statusie społecznym, o dobrym guście, mogą pomagać w treningu, uprawianiu sportu, być nawigacją satelitarną, GPS-em a nawet telefonem komórkowym.

1. Gdzie szukać?

Z kupnem odpowiedniego zegarka sprawa może być bardziej skomplikowana niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Dobre modele potrafią być bardzo drogie. Jest jednak sposób, by natrafić na duże zniżki cen. Gdzie ich szukać? Najlepiej w internecie. Szansę dokonania bardzo promocyjnych zakupów dają nam chociażby wyprzedaże online.

Internet daje wiele możliwości. Na przestrzeni ostatnich miesięcy pojawiły się w nim strony, dzięki którym możemy śledzić przebieg wielu zebranych z sieci wyprzedaży, przecen czy konkursów, w których do wygrania są bardzo atrakcyjne prezenty. Jeśli zależy nam na znalezieniu czegoś naprawdę wyjątkowego, warto jest stale je monitorować, ze względu na dużą rotację ogłoszeń. A to się opłaca, bo obniżki cen sięgają często nawet 80%!

2. Jaki wybrać zegarek?

Zanim jednak zaczniesz przeglądać oferty, powinieneś dokładnie zastanowić się nad tym, czego potrzebujesz. Jak wybrać odpowiedni zegarek? Na początku zastanów się, do czego, poza wskazywaniem godziny, będzie Ci on potrzebny.

Czy uprawiasz sport: pływasz, biegasz, nurkujesz? A może zajmujesz się pieszymi wycieczkami, w związku z czym potrzebujesz, by miał on funkcję podświetlania? Zależy Ci na stylu klasycznym, ekstrawaganckim, nowoczesnym, a może sportowym? Czy potrzebujesz by był to wysmakowany dodatek do stroju czy raczej ma on pokazać współpracownikom wysoką pozycję społeczną?

zegarek na łańcuszku

3. Z czego zrobione są zegarki?

Do wyboru masz modele wykonane z klasycznego, drogiego ale bardzo wytrzymałego złota, jeszcze wytrzymalszej i droższej od niego platyny, hipoalergicznego, lekkiego tytanu, popularnej i wykorzystywanej w zegarkach o różnej jakości stali, ekstrawaganckiej ceramiki lub z różnorakich tworzyw sztucznych.

4. Jakie są rodzaje mechanizmów?

W zegarkach stosuje się kilka różnych mechanizmów. Klasyczne, które wymagają nakręcania, automatyczne, które ?same się nakręcają?, dzięki ruchom ręki osoby noszącej zegarek, modele elektroniczne, czyli kwarcowe, do których działania niezbędne jest wykorzystanie baterii. Mniej popularnym, lecz bardzo ciekawym rozwiązaniem, są mechanizmy kwarcowe na baterie słoneczne, które do działania wykorzystują energię przetwarzaną ze światła.

5. Jakie dodatkowe funkcje?

Wśród dodatkowych funkcji spotykanych w zegarkach najpopularniejszymi są datownik, stoper, split-second, czyli funkcja dwu-wskazówkowego stopera, sygnał dźwiękowy, stosowanej w zegarkach mechanicznych rezerwy napędu, która informuje nas o potrzebie nakręcenia zegarka. Często spotykane są również budziki, podświetlacze tarcz, mechanizmy wstrząsoodporne używane głównie w modelach sportowych, przeznaczone dla podróżników kompasy, dla osób, które się wspinają wysokościomierze. Niektóre nowoczesne, ekstrawaganckie modele posiadają wbudowane zegary binarne, w których wykorzystany jest system zero-jedynkowy.

Niezależnie od tego, jaki zegarek wybierzesz, warto jest skorzystać z możliwości tańszych zakupów przez rożne wyprzedaże online. Trzeba jedynie uzbroić się w nieco cierpliwości, a z pewnością uda się natrafić na idealny zegarek po okazyjnej cenie.

zostaw komentarz