Króliki to zwierzęta często kupowane dzieciom przez rodziców. Są śliczne, miękkie, puchate i łagodne, dlatego właśnie świetnie nadają się na pierwsze zwierzątko dla dziecka. Jednak pielęgnacja i żywienie królika to nie taka prosta sprawa. Trzeba przecież zadbać o to, aby zwierzę rosło zdrowo, a jego organizm dobrze funkcjonował. Sianko i pierwsza lepsza karma dla królika ze sklepu zoologicznego nie wystarczą. Czym go karmić? Jak często? Sprawdźcie sami.
1. Co powinien jeść królik?
Łąka pełna soczystej, zielonej trawy, korzeni, gałązek i aromatycznych ziół to wprost idealne miejsce na króliczą ucztę. Jednak nie każdy właściciel królika ma ogródek i może pozwolić swojemu pupilowi na taki luksus. Podstawą diety królika jest siano i czysta woda o pokojowej temperaturze. Siano w jadłospisie królika jest bardzo ważne ze względu na to, że przełyk tego zwierzęcia jest bardzo słabo umięśniony, a włókna sianka pomagają mu w przepychaniu treści pokarmowych do żołądka. Sianko jest też odpowiedzialne za równoważenie fermentacji zachodzącej w jelitach, a dodatkowo nie tuczy.
Kupując siano dla naszego ulubieńca, musimy zwracać uwagę na to z czego składa się dana mieszanka. Najlepiej jeśli ma ona ładny zielony kolor, tworzą ją grube źdźbła, przyjemnie pachnie i zawiera kilka rodzajów traw, kwiatów oraz ziół. Jeśli siano ma kolor żółtawy, jest zaparzone, spleśniałe czy mokre, powinniśmy wystrzegać się jego kupna. Stare siano może powodować u królików bardzo groźne choroby.
2. Czym urozmaicić dietę królika?
Jednak, jak każdą dietę, także i tę dla królika trzeba odpowiednio wzbogacić i urozmaicić. Dobrym pomysłem jest więc zakupienie specjalnego granulatu stworzonego dla królików. Przez okres pierwszych 6 miesięcy życia zwierzęcia to właśnie granulat stanowi główna cześć pokarmu. Jest on tak ważny w życiu królika ze względu na to, że dostarcza wielu ważnych witamin i minerałów. Dobry granulat rozpoznamy po tym, że składa się jedynie z zielonych pałeczek, a nie z kolorowych składników, które zawierają dostępne teraz mieszanki.
Kiedy królik skończy 3 miesiące, jest to znak, że czas wzbogacić jego dietę o świeżą zieleninę. Najzdrowsze dla królików są suszone jabłka, marchewka, natka pietruszki, seler, buraki, a także truskawki, papryka czy też brokuły. Oczywiście do diety można wprowadzać także świeże zioła np. bazylię, melisę i cykorię. Każdy owoc, warzywo i listek zioła przed podaniem powinien być dokładnie umyty i wysuszony. Podawanie mokrych pokarmów królikowi spowoduje u niego wzdęcia i zatory, co często kończy się nawet dla nich śmiercią.
Dostęp do wody i siana powinien być zapewniony królikowi 24 godziny na dobę, a pokarm należy podawać mu od 2 do 3 razy dziennie. Rano najlepiej podawać granulat po południu przysmak, a wieczorem owoce i warzywa. Bardzo ważnym elementem żywienia królika jest też kostka mineralna, która dostarcza królikowi niezbędnych minerałów i ściera zęby.