narzędzia do malowania

Chemia budowlana, którą musisz znać samodzielnie remontując!

Jak chemia budowlana pomaga nam w pracach remontowych? Jakich środków powinniśmy używać? Czym charakteryzują się te najlepsze? Na co zwracać uwagę, wybierając chemię budowlaną dla swojego domu? Te pytania nurtują nie tylko fachowców, ale wszystkich, którzy do domowych remontów podchodzą na poważnie.

Każdemu z nas zdarzają się takie sytuacje, kiedy musi zmienić się w majstra z prawdziwego zdarzenia, zakasać rękawy i wziąć się za prace remontowe. Każdy chce dla swojego domu jak najlepiej, dlatego powinniśmy sięgać po profesjonalne narzędzia. I nie mamy tu na myśli jedynie młotków czy wiertarek. W pracach remontowych niezbędne jest skorzystanie z pomocy chemii budowlanej. Odpowiednie produkty można znaleźć w każdym budowlanym markecie, zresztą kleje, silikony czy grunty można przejrzeć także w sieci (www.stukpuk.pl/chemia-budowlana), ale które z nich wybrać? Wszystko zależy oczywiście od rodzaju pracy, którą mamy do wykonania.

pomalowana ściania

1. Grunty

Gruntowanie to przygotowanie powierzchni ściany pod malowanie, ale też pod tynki czy kleje. Naniesienie farby podkładowej, czyli gruntu, ma niebagatelne znaczenie ? ujednolica fakturę ściany i zwiększa przyczepność farby nawierzchniowej, dzięki czemu zmniejsza jej zużycie. Grunt pomaga też zmniejszyć chłonność porowatych powierzchni i wyrównuje je w przypadku tych, które mają nierównomierną chłonność. Emulsje gruntujące wzmacniają też podłoże, dlatego znajdują też swoje zastosowanie, gdy chcemy przygotować daną powierzchnię pod kładzenie płytek lub tapety.

2. Impregnaty

Impregnowanie polega na nasycaniu danego materiału, na przykład drewna czy betonu, substancjami chemicznymi, które mają go ochronić przed rozmaitymi czynnikami. A pisząc ?rozmaitymi?, mamy na myśli naprawdę szeroką gamę. Istnieją impregnaty zabezpieczające materiał przed wilgocią, grzybami, mchem, glonami i porostami, owadami żywiącymi się drewnem ? ba, są nawet i takie, które chronią drewniane powierzchnie przed ogniem.

malowanie deski

3. Kleje

Kleje służą oczywiście łączeniu ze sobą różnych elementów. Wnikają w nierówności materiałów, a po zaschnięciu spajają je ze sobą, dzięki swym właściwościom adhezyjnym. Właściwości takie przejawia wiele substancji, dlatego i kleje mogą być różne ? naturalne lub syntetyczne, polimerowe, rozpuszczalnikowe, epoksydowe, poliakrylowe, poliuretanowe, silikonowe. Długo można by jeszcze wymieniać. Można je też podzielić na jedno- lub dwuskładnikowe. W tym drugim przypadku jeden ze składników to tak zwany utwardzacz, a jego rolą jest zainicjowanie w drugim procesów wiązania i krystalizacji.

Dobry klej powinien naturalnie charakteryzować się dużą przyczepnością. Dla niecierpliwców ważne jest też, by szybko wiązał i schnął, a w przypadku, gdy musimy przykleić do ściany glazurę czy ceramiczne płytki, powinien mieć taką konsystencję, by nie spływał ze ścian.

4. Silikony i uszczelniacze

Ta grupa produktów jest przydatna przy pracach wykończeniowych ? wypełniają szczeliny i uszczelniają połączenia pomiędzy danymi elementami, co ma duże znaczenie na przykład w przypadku drzwi i okien czy wodno-kanalizacyjnych instalacji.

Aby silikon dobrze wywiązywał się ze swoich zadań, powinien mieć nie tylko dobrą przyczepność, ale też być wodoszczelny (to szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń sanitarnych), a w sytuacji, gdy zamierzamy zastosować go na zewnątrz, również wytrzymywać zmienne warunki atmosferyczne.

Wśród innego rodzaju uszczelniaczy królują akryle, cenione zwłaszcza za to, że utwardzają się szybciej niż silikony. Są też uszczelniacze kauczukowe, bitumiczne czy poliuretanowe ? każdy może więc wybrać według własnych potrzeb i preferencji.

5. Piany montażowe

Piany tego rodzaju, utwardzające się pod wpływem obecnej w powietrzu wilgoci, pozwalają na trwałe i profesjonalne zamontowanie na przykład drewnianych ościeżnic okiennych i drzwiowych, PCW, materiałów izolacyjnych, czy niektórych metali. Mają jednak też i inne funkcje ? dobrze nadają się do uszczelniania, na przykład wypełniania szczelin w murach.

1 komentarz

  1. altana Odpowiedz

    Racja, racja, warto wiedzieć o takich podstawach, bo nie ma nic gorszego niż zabieranie się za remont nie wiedząc nawet, co i jak.

zostaw komentarz