Wiele osób marzy o przytulnym salonie, gdzie w zimowe wieczory przy lampce wina i dobrej książce będzie ogrzewać nas kominek. Kiedy uda się spełnić to marzenie, pojawia się jeszcze pytanie: czym rozpalić urządzenie. Do wyboru jest kilka opcji, które warto porównać. Zdecydować się na drewno, a może wybrać brykiet? Co bardziej opłaca się jako opał do kominka?
1. Jakie wybrać drewno?
Drewno – to rozwiązanie najczęściej wybierane przez zwolenników domowego ciepła wydobywającego się z kominka. Jest dosyć tanie i ogólnodostępne, co wpływa na wygodę. Posługując się przykładem możemy powiedzieć, że węgiel drzewny czy olej opałowy emitują więcej szkodliwych substancji niż drewno. Palenie drewnem jest przede wszystkim tańsze niż popularny olej opałowy czy ogrzewanie gazowe.
A na jaki gatunek drewna najlepiej się zdecydować? Sprawdzonym rozwiązaniem jest drewno drzew liściastych, z uwagi na dużą kaloryczność, co przekłada się na spalanie i w efekcie skuteczne ogrzewanie pomieszczenia. Dlatego tak wiele osób posiadających kominek wybiera drewno z dębu, akacji lub buku. Często wybierane jest także drewno klonowe. Pali się ono długo, ale dostarcza za to mniej energii.
Użytkownicy kominków radzą, by zrezygnować z palenia drewnem z drzew iglastych, bo w kominku szybko tworzy się sadza, co powoduje, że zarówno kominek jak i wszelkie przewody trzeba czyścić częściej niż przy paleniu wspomnianym już drewnem z drzew liściastych.
2. Co zamiast drewna?
Użytkownicy kominków coraz większą wagę przywiązują do wyboru odpowiedniego brykietu, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Jednym z powodów jest jego efektywność, ponieważ pozwala uzyskać wysokie wartości kaloryczne, a niektóre dostępne odmiany dają możliwość utrzymania żaru o wiele dłużej niż drewno.
Brykiet ułatwi nam składowanie, rozpalanie i ? co ważne ? zmniejszy ilość popiołu. Warto zainwestować w brykiet drzewny, a nie ten tworzony na bazie węgla, bowiem może to doprowadzić do zniszczenia miejsca paleniska.
Brykiet z trocin drewna liściastego (buk, grab) jest bezpiecznym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Dodajmy, że jakość brykietu oceniana jest na podstawie jego kaloryczności. Im jest wyższa, tym brykiet jest lepszy.
Są też słabsze strony tego rozwiązania. Brykiet często żarzy się zamiast palić, a więc jakość ognia, czy też jego brak jest odczuwalny. Ponadto jest to droższe rozwiązanie niż inwestowanie w drewno, ale użytkownik zyskuje na wygodzie, bo nie trzeba dokładać do paleniska (co konieczne jest przy stosowaniu drewna).
3. Ile to kosztuje?
Średnio za metr przestrzenny drewna z drzew liściastych musimy zapłacić około 150 złotych. W tej cenie otrzymamy drewno brzozowe, zaś za buk zapłacimy około 20 złotych więcej za metr. Drewno z drzew iglastych to wydatek rzędu 140 złotych za metr przestrzenny.
Zaś decydując się na brykiet musimy liczyć 650 złotych chcąc kupić 960 kilogramową paletę. Jeśli interesuje nas mniejsza ilość, to za około 400 złotych dostępna jest 480 kilogramowa paleta. Oczywiście do każdego zakupu musimy wliczyć jeszcze kwotę transportu, chyba że mamy możliwość i chęć przewozu towaru na własną rękę.