Męzczyzna wyciąga auto z zapadliny

Wyciągarki samochodowe ? dobre rozwiązanie

Te sprytne, nieduże urządzenia wybawiły już z kłopotów niejednego posiadacza samochodu terenowego. Potrafią bowiem wyciągnąć każdy pojazd zaklinowany w jakiejś dziurze, czy zakopany w piachu lub śniegu, bez pomocy służby drogowej.

Zastosowanie wyciągarek

Wyciągarki znajdują zastosowanie nie tylko przy wyciąganiu samochodu, który ugrzązł w niestabilnym podłożu czy stoczył się ze zbocza. Można z jej pomocą np. wciągnąć samochód na wysoką skarpę, do której nie prowadzi droga dojazdowa. Skutecznie posłuży również przy wodowaniu łodzi lub jej wyciąganiu na brzeg.

Rodzaje wyciągarek

Produkuje się cztery rodzaje tego typu urządzeń: mechaniczne, elektryczne, hydrauliczne. Wyciągarki mechaniczne i hydrauliczne korzystają z silnika samochodu, elektryczne posiadają własny silnik zasilany prądem z akumulatora. Model ręczny wymaga pracy człowieka. Wyciągarki różnią się wagą, mocą, ceną i parametrami.

Męzczyzna wyciąga auto z zapadliny

Parametry wyciągarek

Aby wyciągarka dobrze spełniła swoje zadanie, powinna mieć określone parametry. Jednym z najważniejszych jest jej uciąg. Określa on, jaką masę może pociągnąć dane urządzenie. Przyjmuje się, że uciąg wyciągarki powinien być 1,5 razy większy od całkowitej masy pojazdu. Podaje się go w jednostkach lb. Drugi parametr decydujący o skuteczności urządzenia to siła uciągu. Przy bębnie, na samym końcu liny, jest ona taka sama, jak uciąg, jednak w miarę, jak lina jest nawijana na bęben, jej wartość słabnie. Przy każdym modelu wyciągarki powinna być zamieszczona tabela z zależnością siły uciągu od długości liny. Do innych parametrów wyciągarek należy ich waga, moc, zużycie prądu oraz długość liny.

Czym należy kierować się przy zakupie wyciągarki?

Decyzja powinna zależeć od przeznaczenia urządzenia. Jeśli posiadamy mały, lekki samochód, nie będzie nam potrzebna wyciągarka o dużej mocy. Dokonując wyboru wyciągarki, oprócz jej skuteczności i łatwości montażu, należy zwrócić uwagę również na jej bezawaryjność. Warto skorzystać z oferty renomowanych producentów ? mamy wtedy gwarancję, że sprzęt będzie działał bez zarzutu przez wiele lat. Bardzo dobrą opinią cieszą się wyciągarki samochodowe Dragon Winch (www.dragonwinch.com). Oferowane są one w wielu wariantach, o różnych parametrach, dzięki czemu łatwo dopasujemy model odpowiedni do naszych potrzeb i kieszeni. Podczas wyboru wyciągarki, najlepiej skorzystać z fachowej pomocy pracowników firmy oferującej tego typu sprzęt.

zostaw komentarz