Kominek to atrakcyjny i ciągle pożądany element domu, który wprowadza nastrojową atmosferę, przy tym jest tanim źródłem ciepła. Idealnie nadaje się do salonu, by właśnie tam stworzyć miejsce, które przyciągać będzie ciepłem domowego ogniska i stworzy strefę ciszy i relaksu. Jednak, aby to ciepło zapewnić, warto wybrać odpowiedni wkład kominkowy. Tylko kominki tradycyjne z tzw. szybką dają możliwość efektywnego wykorzystania ciepła. W jaki sposób? Już wyjaśniamy.
1. Co to jest wkład kominkowy?
2. Jaki wkład kominkowy wybrać?
3. Kominki z wysoką wydajnością grzewczą
4. Zalety z zastosowania zamkniętych kominków
5. Alternatywa dla kominków tradycyjnych
Kominki tradycyjne pięknie prezentują się w klasycznych wnętrzach, nawiązujących do starych stylów i dawnego budownictwa, jak budownictwo antyczne, ludowe czy pałacowe. Nadają pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru i zapewniają przytulną atmosferę. Oprócz stylowej prezentacji są idealnym źródłem dodatkowego ciepła i doskonale sprawdzą się w zimowe wieczory, kiedy to chcemy ogrzać się i odpocząć z lampką wina przy cieple ognia.
Należy jednak pamiętać, że nie każdy kominek pozwoli nam zaoszczędzić na energii grzewczej. Jaki kominek to zapewni? Oczywiście kominek tradycyjny w nowoczesnym wydaniu, czyli zamknięty, ze specjalnym wkładem kominkowym regulującym spalanie oraz ogrzewanie powietrza.
1. Co to jest wkład kominkowy?
Kominki kojarzą się głównie z otwartymi paleniskami, do których dorzucamy co pewien czas drewno i staramy się pilnować, aby ogień za szybko nie wygasł. Takie otwarte kominki tradycyjne niestety nie wykorzystują w pełni wytwarzanej energii cieplnej, dlatego też eksperci z branży ogrzewnictwa od dawna poszukiwali wydajnego urządzenia, które zapewniłoby pełną kontrolę spalania drewna. Dzięki nim ponad trzydzieści lat temu na rynku pojawiły się pierwsze wkłady kominkowe. Dziś możemy powiedzieć, że wkład to najważniejszy element kominka.
Wkłady do kominka to, najprościej rzecz ujmując, zamknięte paleniska z przeszklonymi drzwiami i specjalnym wylotem dla spalin. Są trwałe i odporne na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury. Są tak skonstruowane, aby dobrze akumulowały ciepło ? oddają ciepło jeszcze po wygaszeniu płomienia.
2. Jaki wkład kominkowy wybrać?
Zakup wkładu kominkowego powinien być decyzją przemyślaną, ponieważ wkłady wybieramy na długie lata. Najważniejsze to nie spieszyć się z decyzją i wybrać tylko taki kominek, który spełni w pełni nasze oczekiwania estetyczne i wymagania grzewcze. Pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać, brzmi, czy kominek ma być wyłącznie ozdobą czy też dodatkowym źródłem ciepła ? dopiero po takim zawężeniu możemy przejść do przeglądania katalogów producentów.
Sam wybór wkładów jest bardzo duży. Urządzenia różnią się kształtem, wielkością, liczbą szyb, wykończeniem, materiałem wykonania czy sposobem otwierania drzwiczek. Jeśli wiemy dokładnie, w jakim celu instalujemy kominek, wówczas łatwiej przyjdzie nam odpowiedni dobór urządzenia na podstawie parametrów technicznych i użytkowych czy wyglądu samego urządzenia.
3. Kominki z wysoką wydajnością grzewczą
Jeśli zależy nam na wysokiej wydajności grzewczej, powinniśmy wybrać wkład kominkowy z powiększoną powierzchnią grzewczą (równomiernie rozłożone radiatory), czyli obszarem, poprzez który oddawane jest ciepło do otoczenia. Niektóre kominki mają wyłożoną komorę specjalnym materiałem akumulującym ciepło (np. Acumotte), który podwyższa temperaturę w komorze. Jeśli dodatkowo chcemy uzyskać klasyczny wygląd, możemy wybrać wkłady w stylu retro, na przykład ze ściankami wyłożonymi kaflami nawiązującymi do wyglądu starych pieców kaflowych.
Warto mieć na uwadze, że wkład kominkowy rozbudowany o odpowiednie akcesoria (np. konwektorowy wymiennik ciepła, masę akumulacyjną, dystrybutor ogrzanego powietrza, elektroniczny regulator spalania) ogrzeje dom o powierzchni nawet powyżej 200 m2. Więcej inspiracji można odnaleźć na stronie: http://kratki.com/sklep/pl/category/2/wklady-kominkowe/4.
4. Zalety z zastosowania zamkniętych kominków
Najważniejszą zaletą z zastosowania zamkniętego kominka jest bezpieczeństwo. Dzięki temu, że kominki tradycyjne posiadają szklane drzwiczki, płomień nie dociera do pomieszczenia i do materiałów łatwopalnych w pobliżu, zatem ryzyko powstania pożaru jest znacznie mniejsze. Wkłady kominkowe to również szczelna obudowa, która chroni przed wydobywaniem się dymu.
Ponadto wkłady kominkowe zapewniają kontrolę spalania ? wystarczy ustawić tryb spalania zredukowanego, by cieszyć się ciepłem nawet na kilkanaście godzin po załadunku drewna. Kolejną zaletą jest dostarczanie ciepła do wszystkich pomieszczeń (nie tylko do pomieszczenia, w którym znajduje się kominek), dzięki przystosowaniu wkładów do pracy z powietrznym systemem ogrzewania DPG (Dystrybucja Gorącego Powietrza).
W przypadku wkładów kominkowych mowa jest o lepszej efektywności wykorzystania paliwa i wyższej sprawności urządzenia. Zaawansowane wkłady pozwalają na wykorzystanie ponad 80% energii zawartej w paliwie, gdy w przypadku otwartych kominków ten procent wynosi zaledwie 15.
5. Alternatywa dla kominków tradycyjnych
Mamy też dobrą wiadomość dla tych, którzy nie mogą posiadać kominka tradycyjnego ze względu na brak dostępu do komina. Wówczas sprawdzi się biokominek, czyli urządzenie, które zasilane jest biopaliwem, niewymagające instalacji, a także niewytwarzające dymu i sadzy. Na rynku odnajdziemy modele wolnostojące, pod zabudowę czy nawet wiszące. Plusem takiego rozwiązania jest to, że nawet mieszkańcy bloków mogą cieszyć się przyjemnym ciepłem płynącym z prawdziwego ognia.
Kominki tradycyjne to wydajne źródło ciepła dostarczające miłych wrażeń płynących prosto od ognia. Ich nowoczesnym uzupełnieniem są wkłady kominkowe, które charakteryzują się dobrymi parametrami technicznymi i czystością spalania. Dzięki doskonale dobranym wkładom pod względem użytkowym można obniżyć rachunki za ogrzewanie i cieszyć się ciepłem domowego ogniska w każdym wnętrzu ? współczesne kominki można dopasować zarówno do klasycznych, jak i awangardowych aranżacji.
Kominki to dość często poruszany temat, dobrze, jest klimatyczny i daje ciepło, ale przy jego wyborze rzeczywiście trzeba wiedzieć to i tamto