Czasem ciężko zauważyć nam, że nasze dziecko rośnie. Czas jednak nieubłaganie mija i tapeta z disneyowskimi bohaterami przestaje pasować do naszego nastolatka. To już najwyższa pora, by coś zmienić. Tym razem jednak powinniście pozwolić Waszemu dziecku na to, by samo zdecydowało o tym, jak powinien wyglądać jego pokój. To ono w końcu będzie spędzać w nim najwięcej czasu i powinno czuć się komfortowo w czasie nauki, zabawy, a także odwiedzin przyjaciół. Nie znaczy to jednak, że możesz pozwolić na wszystko. Dowiedz się, co zrobić, by rodzice i dziecko byli zadowoleni z nowych mebli młodzieżowych.
Przede wszystkim nie bądź autorytarny w przypadku wyboru mebli dla Twojego dziecka. Niekomfortowa przestrzeń może bowiem znacząco utrudnić nastolatkowi koncentrację, a także zasypianie. Postaraj się ograniczyć do dobrego doradzania i przekonywania. Nie wybieraj pierwszego, lepszego zestawu. Warto zwrócić uwagę na całą ofertę producenta mebli młodzieżowych, np. atbmeble.pl, by kupić sprzęt praktyczny, solidny, a jednocześnie spełniający oczekiwania Waszego dziecka.
Funkcjonalność i możliwość zmian
Musicie mieć świadomość, że nastolatek jest bardzo zmienny, więc powinniśmy wybrać takie meble, które będą umożliwiały drobne modyfikacje. Ważne jest także to, by nie zabierały one całej przestrzeni. Dziecko potrzebuje bowiem miejsca również do zabawy. Z tego powodu warto wykorzystać wszystkie wnęki, w których zmieszczą się szafy z drzwiami przesuwnymi. Jeśli chodzi o podstawowe meble, taki jak łóżko czy biurko, dobrze jest wybrać modele raczej uniwersalne, których dziecko nie będzie się za kilka lat wstydzić.
Regulowane biurko i krzesło
Zdrowy kręgosłup Twojego dziecka to jedna z najważniejszych rzeczy, o których powinieneś pamiętać przy okazji wybierania biurka i krzesła. Dobrze jest zainwestować w sprzęt z możliwością regulacji. Dzięki temu biurko i krzesło „będą rosły” wraz z rozwojem Twojego dziecka. Pamiętaj jednak, by pilnować mimo wszystko prawidłowej postawy u swoich dzieci.
Mnóstwo schowków na skarby
Młodzi ludzie uwielbiają kolekcjonować różnego rodzaju skarby. Warto im to ułatwić, oferując mnóstw szafek i szuflad, w którym pomieszczą się wszystkie pamiątki i zabawki. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie zachować porządek w pokoju. Takie rozwiązanie ma także jeszcze jedną zaletę: pozwala na ukrycie pamiątek z dzieciństwa, których dziecko nie chce się pozbyć, a którymi niekoniecznie ma ochotę chwalić się przed znajomymi.
Łóżko czy sofa?
Duży dylemat czeka nas również w przypadku wybierania miejsca do spania dla naszego dziecka. Z jednej strony łóżko na pewno będzie wygodniejsze, jednak zabiera mnóstwo miejsca. Z drugiej strony sofa jest nieco mniej komfortowa, jednak po złożeniu oferuje przestrzeń do siedzenia. Warto w tym przypadku pokierować się przede wszystkim ilością miejsca w pokoju. Jeśli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, to wybierzmy raczej sofę.
Pamiętajcie, by wybrać meble funkcjonalne i solidne, a jednocześnie takie, które pokocha Wasze dziecko. To zadanie tylko z pozoru wydaje się niewykonalne. Mam nadzieję, że powyższy poradnik znacznie je Wam ułatwi.
Zawsze mi się wydawało, że meble dla młodzieży to takie same jak dla dorosłych. Ja zresztą od dziecka miałem w pokoju stylowe meble po dziadkach, więc już od początku mogłem się czuć „dorośle”.