stosik polskich monet

Jak szybko zarobić pieniądze w wieku 16 lat?

Nadchodzi taki czas, kiedy nastolatek pragnie uniezależnić się finansowo od rodziców, mieć własne pieniądze na drobne przyjemności i większe wydatki. Wciąż jest jednak za wcześnie na szukanie prawdziwej pracy na pełen etat. Młodzi ludzie zdobywają dopiero wykształcenie, a nikt nie zatrudni na poważnym stanowisku osoby, która niewiele potrafi. Są jednak sposoby na to, żeby zarobić trochę grosza w wieku 16 lat, kiedy można już zatrudniać się w Polsce legalnie. A oto kilka z nich.

1. Standard czyli ulotki

Wielu z nas uważa rozdawanie ulotek czy gazet za pracę niewdzięczną. Czy na dworze panuje upał czy niepogoda, młodzi ludzie wręczają zabieganym przechodniom oferty reklamowe różnych firm, a te często albo nie są w ogóle przyjmowane albo lądują w najbliższym koszu.

Nie da się jednak ukryć, że jest to praca łatwa i nie wymagająca od wykonującej ją osoby żadnego doświadczenia oraz umiejętności. Ulotki czy gazety rozdawać można zarówno w ciągu tygodnia po szkole, w weekendy, jak i w wakacje. Pieniądze, które się na tym zarabia, nie są wprawdzie kolosalne, ale wystarczą na podstawowe wydatki nastolatka, sprawiając, że jest on w stanie choć trochę się usamodzielnić.

2. Pomóż innym

Jest to zagadnienie bardzo szerokie, zależące w dużej mierze od naszych predyspozycji, ponieważ pomoc innym można rozumieć na przeróżne sposoby. Wśród typowych prac, należących do tej kategorii wymienić można między innymi: opiekę nad dzieckiem, wyprowadzanie psów, robienie zakupów, sprzątanie, mycie auta.

Zastanówmy się zatem, czy żaden z naszych sąsiadów lub znajomych nie potrzebuje tego typu pomocy. Być może w bloku obok mieszka małżeństwo z małym dzieckiem i nie zawsze ma je z kim zostawić, a starsza sąsiadka potrzebuje pomocy przy myciu okiem lub przy robieniu zakupów. Jeżeli z kolei brylujemy w jakimś przedmiocie szkolnym, możemy spróbować swoich sił w dawaniu korepetycji.

3. Przejrzyj własne szpargały

Pokój nastolatka to jego schronienie i twierdza, nierzadko znajdują się w nim jednak pozostałości z okresu dzieciństwa – zabawki czy też ubrania, które już dawno na niego nie pasują. Idealną opcją łatwego i szybkiego zarobku jest wtedy wystawienie niepotrzebnych już szpargałów na ogłoszenia lub aukcje internetowe.

To, że nie użyjemy już danej rzeczy czy nie ubierzemy konkretnej bluzy lub sukienki nie znaczy, że ktoś inny nie będzie miał z nich pożytku. Zapytajmy także rodziców, czy nie mają rzeczy, których chętnie by się pozbyli, a szkoda im ich jednak wyrzucać. To prosty sposób by zarobić trochę grosza, a jedynym wysiłkiem, jaki musimy w tę pracę włożyć jest wykonanie zdjęcia danego przedmiotu, zamieszczenie ogłoszenia oraz późniejsza wysyłka.

Sposobów na szybki zarobek w wieku lat 16 jest zatem co najmniej kilka. Wystarczy tylko chcieć i spróbować swoich sił w pracy, która wydaje się dla nas odpowiednia, z której czasami czerpać możemy nie tylko korzyści finansowe, ale i doświadczenie oraz satysfakcję.

1 komentarz

  1. Florida Odpowiedz

    W tym wieku to tylko ulotki. Tylko trzeba się liczyć z tym, że sporo się na tym nie zarobi. Ale kieszonkowe będzie 🙂

zostaw komentarz