Gdzie najlepiej składować opał? W pomieszczeniu czy może na zewnątrz? Jakie wymagania stawiane są przed użytkownikami kotłowni? Podpowiadamy o czym pamiętać i na co uważać przy składowaniu paliwa, jakim jest węgiel.
Korzystając z naszych rad ułatwisz sobie zajęcie związane z ogrzewaniem pomieszczeń. Szczególnie w czasie zbliżających się jesiennych wieczorów. Warto wiedzieć, że aktualna cena oleju opałowego, którą można sprawdzić na www.cdc24.pl/srednie-ceny-detaliczne, stawia wielu ludzi przed wyborem: węgiel czy olej. Jeśli zdecydujesz się na opalanie węglem, to poniższe rady bardzo Ci pomogą.
Na początek kilka słów o pomieszczeniu. Miejsce, w którym będziemy składować węgiel nie może być przypadkowe. Teren powinien być suchy i czysty, najlepiej o podłożu betonowym.
1. Kotłownia
Nie składuj węgla w pobliżu pieca albo pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości, czyli około 1 metra od kotła. To surowiec łatwopalny i wysoka temperatura może stwarzać ryzyko pożaru. Dlatego zapobiegajmy wypadaniu gorącego żaru z pieca wprost na węgiel pozostawiony przy źródle ciepła.
Wymagana wysokość kotłowni na paliwo stałe to minimum 2,2 metra. Wyjątkiem są domy, które zostały zbudowane przed grudniem 2002 roku ? w nich dopuszczalna jest wysokość 190 centymetrów.
W kotłowni niezbędna jest instalacja kanalizacyjna, zapewniająca odprowadzenie wody po podłodze do kratki ściekowej. Ponadto jeżeli w kotłowni jest ściana zewnętrza, to trzeba wybić w niej okna, a w pomieszczeniu powinno znajdować się sztuczne oświetlenie elektryczne.
Należy pamiętać o wentylacji pomieszczenia, czyli montażu otworów nawiewnych. Powinny mieć przekrój minimum 200 centymetrów kwadratowych i znajdować się w ścianie zewnętrznej na wysokości do 1 metra nad podłogą.
2. Boksy w kotłowni
Wielu użytkowników węgla przechowuje go także w specjalnie stworzonych boksach. To wydzielona część pomieszczenia, które ma specjalnie utwardzoną podłogę i ściany. Maksymalna pojemność boksu to trzy tony. Wtedy zgromadzona ilość węgla pozwala na swobodny dostęp i bezproblemowe zamknięcie okienka piwnicznego.
Warto zapakować węgiel do worków, zamiast wybierać go ze sterty za każdy razem, gdy chcemy dołożyć do pieca. Ułatwia to zarówno transport, jak i zmniejsza ilość miału w trakcie przerzucania, co pomaga w utrzymaniu czystości pomieszczenia. Pamiętaj, by nie zamykać szczelnie worków, kiedy węgiel jest choć trochę wilgotny.
3. Poza pomieszczeniem
Składowanie węgla jest możliwe też poza pomieszczeniem. Wtedy niezbędne jest przykrycie sterty węgla specjalną folią lub przechowanie pod daszkiem. Będzie to zabezpieczenie przed opadami deszczu oraz zapobiegnie wymieszaniu się opału z patykami czy kamieniami. To niezbędne działanie przy popularnym ekogroszku, bowiem podajniki instalowane w kotłach na ekogroszek mają ograniczoną przepustowość. A kamień lub patyk mogłyby uszkodzić działanie, co wiąże się z naprawą za sporą sumę.
Jeśli mamy możliwość składowania węgla w pomieszczeniu, to skorzystajmy z niej. Składowanie na dworze może sprawić, że węgiel będzie wilgotny (nawet pod folią), a palenie nim może spowodować, że kocioł zacznie rdzewieć.