Marzysz o tym, by wyjechać do USA? Chcesz spełnić swój amerykański sen o wizycie w mieście, które nigdy nie śpi? A może chcesz wygrzewać się na piaszczystych plażach Los Angeles? Jedno jest pewne. Nie zrobisz tego, dopóki nie dostaniesz wizy. A co trzeba zrobić, żeby ubiegać się o pozwolenie na wylot do USA?
• Co zrobić, by dostać wizę?
• Jaki formularz wizowy uzupełnić?
• Ile kosztuje wiza do USA?
• Jak przygotować się do rozmowy z konsulem?
• Jak wygląda rozmowa z konsulem?
• Gdzie odebrać paszport z wizą?
Co zrobić, by dostać wizę?
Na początku trzeba odwiedzić stronę internetową ambasady, która przekieruje nas do wypełnienia stosownego formularza. Tam będą opisane krok po kroku czynności, które trzeba wykonać, żeby wizę dostać. Jeszcze przed uzupełnieniem tego dokumentu warto pójść do fotografa i zrobić specjalne zdjęcie do wizy. Dopiero wtedy można przystąpić do uzupełniania odpowiednich dokumentów.
Jaki formularz wizowy uzupełnić?
To zależy od tego, w jakim celu jedziemy do USA. W większości Polacy ubiegają się o wizy turystyczne, czyli B2. W takim formularzu trzeba będzie podać o sobie sporo informacji, m.in. numer paszportu, dane osobowe, trzeba będzie opisać zajmowane stanowisko pracy, a nawet odpowiedzieć na pytanie czy nie jest się terrorystą itp. Warto formularz co chwilę zapisywać, ponieważ po chwili możemy zostać z niego wylogowani i wszystko trzeba będzie zaczynać od początku.
Ile kosztuje wiza do USA?
Po uzupełnieniu formularza dostaje się specjalny numer. Wtedy trzeba za wizę zapłacić, teraz jest to 160 dolarów przeliczanych według kursu na stronie ambasady. Warto dodać, że jeśli wiza nie zostanie przyznana to nie dostaniemy zwrotu poniesionych kosztów. Dopiero po zatwierdzeniu wpłaty można ustalić termin spotkania w ambasadzie. Z reguły nie ma z tym problemów, zwłaszcza kiedy ktoś stara się o wizę poza wysokim sezonem, czyli w okresie jesienno-zimowym. Wtedy rozmowę można mieć już po kilku dniach. Wybieramy datę i godzinę przez Internet, nigdzie nie trzeba dzwonić. Rozmowę można również przełożyć, jeśli wybrana data jednak nam nie pasuje.
Jak przygotować się do rozmowy z konsulem?
Do ambasady nie można wejść wcześniej niż mamy zaplanowaną rozmowę. Na początku trzeba przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Do ambasady nie można wnieść telefonu, ani nawet torebki czy kluczy. Można mieć jedynie teczkę z dokumentami i paszport. Warto też mieć ze sobą zdjęcie na płycie, gdyby okazało się, że system nie przyjął fotografii. Kiedy już przejdziemy przez kontrolę czeka nas jeszcze jedna, związana z dokumentami, następnie ustawiamy się do konkretnego okienka, w którym pani zabierze od nas potrzebne dokumenty i da nam numerek, a potem trzeba jeszcze zostawić odciski palców.
Jak wygląda rozmowa z konsulem?
Wszystko zależy od tego na kogo się trafi. Zazwyczaj padają pytania o to do kogo jedziemy, na ile jedziemy, czym się zajmujemy, czym zajmują się osoby, do których chcemy jechać itp. Nie warto kłamać w żadnej kwestii, ponieważ szybko zostanie to wychwycone. Jeśli pozwolenie na wyjazd zostanie przyznane, dowiemy się o tym od razu. Zostanie zatrzymany paszport w celu wbicia wizy i możemy już jechać do domu.
Gdzie odebrać paszport z wizą?
Sami wybieramy jak chcemy paszport odebrać. Jeśli wybierzemy przesyłkę pod wskazany adres wtedy musimy dopłacić za usługę. Kiedy nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów, możemy wybrać siedzibę kuriera, z którym ambasada ma umowę i po wiadomości, że paszport jest już w danym mieście, możemy tam jechać i go odebrać. Do tego wystarczy jedynie dowód osobisty. Po powrocie możemy już szukać tanich biletów lotniczych do Stanów Zjednoczonych.
Raczej chyba nie wybrałabym się do USA, przerażają mnie te formalności. Chociaż cudownie byłoby odwiedzić Stany, tam jest tyle ciekawych miejsc.
W tym roku mieli znieść wizy… Ciekawe czy się kiedyś tego doczekamy, czy to tylko kolejne obietnice.