jak być pewnym siebie

Jak być pewnym siebie

Pewność siebie ułatwia życie w wielu sytuacjach. Niektórzy się z tym rodzą, inni muszą tę umiejętność nabywać latami. Warto zastanowić się nad tym, jak można uwierzyć w swoje możliwości, nie zniechęcać się krytyką i po prostu iść do wyznaczonego celu.

1. Dlaczego jesteśmy nieśmiali?

Jesteśmy oceniani na każdym kroku. Cały system osądu zaczyna się już w domu, a następnie jest kontynuowany w placówkach oświatowych i w pracy. Nawet nasi bliżsi znajomi, często nieświadomie, potrafią sprawić, że możemy czuć się gorsi. Jest to bardzo niekorzystne dla naszej samooceny i potrafi hamować nasze działania.

2. Doceń sam siebie

Nigdy nie osiągniesz sukcesu, jeśli będziesz ciągle oczekiwać aprobaty z zewnątrz. Musisz mieć świadomość, że czasem nawet twoje największe osiągnięcia nie sprawią, że inni cię docenią. Osoby, które są pewne siebie i docierają na szczyt, potrafią same docenić swoje zalety i swoje sukcesy. Jeśli uda Ci się uwierzyć w to, że jesteś osobą wartościową, i że to wszystko robisz dla siebie, to nic nie stanie na twojej drodze i sam poczujesz się pewniej we własnej skórze.

3. Nie uciekaj od sytuacji stresogennych

W swoim życiu często musimy przechodzić przez bardzo trudne sytuacje. Może to być pierwsza rozmowa z osobą, która nam się podoba, próba zdobycia pracy lub wyrażenie opinii, która jest sprzeczna z opinią grupy, w której się znajdujemy.

Musimy pamiętać, że praktyka czyni mistrza. Jeśli wycofujemy się i unikamy tego typu sytuacji, nie nabędziemy odpowiedniego doświadczenia. Jeśli jednak uczynimy ten pierwszy krok, to kolejne będą znacznie łatwiejsze i sprawią, że poczujemy się znacznie pewniej, stojąc na swoich własnych nogach. Warto więc próbować, nawet jeśli się boimy niepowodzenia. Każdy sukces doda nam pewności siebie, a porażka uczyni nas silniejszymi.

dziewczyna rzuca wyzwanie falom

4. Wyznaczaj sobie cele

O wiele prościej wykonać swoje zamierzenia, jeśli wszystko odpowiednio zaplanujemy. W ten sposób, eliminując zdarzenia niespodziewane, możemy zmniejszyć poziom stresu, jaki im towarzyszy. Jednocześnie, planując, skupiamy się na tym, w jaki sposób coś zrobić, zamiast myśleć o potencjalnym niepowodzeniu. Zapominamy wtedy o niepotrzebnym strachu i staramy się bardziej kreatywnie działać.

5. Znajdź przyjaciół, którzy szanują cię za to, kim jesteś

Wspomniałem nieco wyżej, że nasza pewność siebie musi wynikać przede wszystkim z naszego myślenia o nas samych. Należy jednak rezygnować ze spędzania czasu z ludźmi, którzy działają na nas w sposób destruktywny. Często przebywamy bowiem w środowiskach, które torpedują każdy nasz pomysł. Być może dzięki silnemu charakterowi jesteśmy w stanie stawić tym trudnościom czoło, ale wymaga to od nas sporych pokładów energii i jest po prostu nieprzyjemne. Jeśli może być prościej, to czemu nie? Porzuć więc fałszywych przyjaciół, którzy nie wspierają twoich dążeń.

I jeszcze jedno na koniec. Nie bierz wszystkiego zbyt serio. Ostatecznie jesteś tylko mieszkańcem obrzeży Drogi Mlecznej i z punktu widzenia Wszechświata twoje działania nie są aż tak istotne, jakby mogło ci się to wydawać.

zostaw komentarz