Problem śmieci, których nie można zwyczajnie wyrzucić na osiedlowy śmietnik, staje się coraz większy i dotyczy każdego, kto wymienia stary sprzęt RTV, czy AGD na nowy. Jak zatem pozbyć się niepotrzebnego sprzętu, by nie stanowił zagrożenia dla środowiska, i nie przysporzył nam kłopotów z prawem?
1. Co to są elektrośmieci?
2. Dlaczego elektrośmieci są niebezpieczne?
3. Co więc zrobić z niepotrzebnym sprzętem?
1. Co to są elektrośmieci?
Nowe pojęcie elektrośmieci to nic innego jak zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, z skrócie: ZSEE. Do tego rodzaju śmieci zaliczają się wszystkie popsute, od dawna nie działające, niepotrzebne urządzenia, elektryczne, elektroniczne, również te na baterie. Elektrośmieci to także zepsute komputery, zabawki na baterie, pralki, lodówki, telewizory oraz, o czym nie każdy wie, zużyte świetlówki.
Elektorśmieci pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać na śmietnik, są one niebezpiecznymi odpadami, które szkodzą nie tylko środowisku, ale zatruwając wodę, powietrze i glebę, trują też nas.
2. Dlaczego elektrośmieci są niebezpieczne?
Niepotrzebny, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera szkodliwe substancje jak: rtęć, freon, azbest, kadm, czy brom. Nie są one groźne, kiedy urządzenie jest sprawne, ale zardzewiała lodówka, pęknięty kineskop starego telewizora, czy zużyte baterie to już groźba wydostania się tych substancji do środowiska.
Podobnie jest ze świetlówkami, które zawierają rtęć – każda rozbita żarówka szkodzi środowisku, bowiem rtęć przedostaje się do gleby i wód gruntowych, zabijając rośliny, zwierzęta i nas.
3. Co więc zrobić z niepotrzebnym sprzętem?
Na szczęście nie jesteśmy zmuszeni wyrzucać elektrośmieci na zwykłe wysypiska. Jest kilka sposobów, by się ich pozbyć w bezpieczny i legalny sposób – bo trzeba dodać, że wyrzucanie takiego sprzętu jest karalne. Za wyrzucenie np. monitora na śmietnik czy wystawienie pralki lub lodówki przed dom lub obok kontenera na śmieci grozi kara grzywny od 20 zł do 5 tys. zł.
- Jednym ze sposobów pozbycia się elektrośmieci jest bezpłatne oddanie ich w punktach zbierania tego sprzętu – listę miejsc, do tego przeznaczonych można sprawdzić na stronie elektrosmieci.pl.
- Innym sposobem jest sprzedanie niepotrzebnej lodówki, pralki, czy telewizora przez na przykład ogłoszenia. Dzięki temu nie tylko pozbywamy się uciążliwego problemu, ale jeszcze możemy na tym zarobić. Na portalach ogłoszeniowych znaleźć można nie tylko w 100% sprawny sprzęt, do sprzedaży wystawiane są również uszkodzone, nie działające telewizory, lodówki, monitory, czy używane komputery. Takie cieszą się powodzeniem jako źródło części i podzespołów.
- Zużyte urządzenie można także zostawić w sklepie, przy kupnie nowego sprzętu tego samego rodzaju – znaczy to, że kupując nowy telewizor, stary możemy oddać do sklepu.
Kiedy zatem następnym razem będziesz borykał się z problemem starego, niepotrzebnego już sprzęty RTV, czy AGD, zabawkami czy innym sprzętem na baterie, pamiętaj, że wyrzucenie ich na zwykły śmietnik będzie skutkowało ogromnym zanieczyszczeniem środowiska, a Ty możesz zostać za to surowo ukarany.