Świąteczna bombka z napisem "Dance" wisząca na choince

10 najpopularniejszych piosenek na święta Bożego Narodzenia

Choć sporo osób narzeka na wszechobecne zimową porą, tak zwane ?christmasowe? piosenki, trzeba przyznać, że tworzą one atmosferę świąteczną i mimo wszystko posiadają rzesze fanów, którzy lubią w ich rytmach robić zakupy czy gotować. Wiele tych utworów zyskało miano kultowych i już od lat towarzyszą nam gdy nadchodzi mikołajkowy i świąteczny czas.

Czy chcemy, czy nie, świąteczne piosenki zawsze będą elementem zapowiadającym święta Bożego Narodzenia. Często może nam być wstyd się przyznać, że je lubimy, bo są już niekiedy bardzo ?oklepane?. Zupełnie niepotrzebnie. Stworzone zostały po to by nas rozweselać i przypominać, że Święta to cudowny czas. Wbrew pozorom, niektóre z nich (mimo że słuchamy ich z roku na rok), nie nudzą nam się. To właśnie jest fenomenem najpopularniejszych ?piosenek z dzwoneczkami?. Oto lista 10 kultowych utworów świątecznych, bez których ciężko wyobrazić sobie grudniowy czas.

1. Last Christmas ? Wham!

Zaczynamy od klasyki gatunku. Przy takim zestawieniu po prostu nie można pominąć tej piosenki. Jest to utwór, który zwiastuje sezon na ?christmasy?. Jeśli usłyszymy ?Last Christmas? w radiu, możemy być pewni ? to już ten czas, kiedy w centrach handlowych pojawią się choinki, a na ulicach zaświecą się ozdoby. I choć sam tekst tej piosenki jest raczej gorzki, to jej dźwięki wywołują przede wszystkim uśmiech na twarzach. Chyba nie ma osoby, która nie znałaby chociaż jej kultowego refrenu na pamięć.

2. Driving Home for Christmas ? Chris Rea

Podczas gdy w przypadku piosenki ?Last Christmas? znajdzie się jeszcze sporo osób, które czują się zażenowane jej wszechobecnością, to na ?Driving Home for Christmas? każdy reaguje pozytywnie. Ciepły głos wokalisty i łagodne dźwięki wprawiają nas w kojący, wręcz wzruszający nastrój. Jest to utwór aktualny szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy to wiele osób znajduje się z dala od swoich rodzin i właśnie na Święta zmierzają do domów, by się z nimi zobaczyć.

3. Dzień jeden w roku ? Czerwone Gitary

Pierwszy polski element na tej liście. Jest to jeden z najbardziej wzruszających utworów świątecznych. Tekst napisany przez Seweryna Krajewskiego i Krzysztofa Dzikowskiego w prosty sposób pokazuje jak piękne mogą być Święta, gdy wiemy co jest w nich najważniejsze.

4. All I Want for Christmas Is You ? Mariah Carey

Prawdopodobnie najbardziej energetyczna piosenka świąteczna jaka została nagrana. Już przy pierwszych jej dźwiękach nogi same rwą się do tańca. O jej popularności świadczą statystyki odsłuchań i to, że stała się w wielu krajach świata hitem pierwszych miejsc list przebojów.

5. Santa Claus Is Coming to Town – Bruce Springsteen

Świąteczna lista piosenek nie mogłaby się obejść bez tej uroczej propozycji. Dlaczego? Chyba w każdej polskiej szkole podstawowej dzieci uczą się na angielskim jej tekstu, w ramach ostatniej lekcji przed Świętami. Utwór ten był wykonywany przez tak wielu artystów, że już nie do końca wiadomo kto był pierwszy. Wśród nich znajdują się: Frank Sinatra, Andrea Bocelli, Michael Bublé, Justin Bieber i wielu innych. My wybieramy przebojową wersję Bruce’a Springsteena.

6. Na całej połaci śnieg ? Jeremi Przybora i Anna Maria Jopek

Pierwotnie śpiewana przez Kalinę Jędrusik, piosenka autorstwa duetu z Kabaretu Starszych Panów stała się hitem, gdy na warsztat wzięła ją Anna Maria Jopek. Wydana w 1999 roku święci triumfy jako jedna z najczęściej prezentowanych piosenek w radiu w okresie przedświątecznym. Najlepiej słucha się jej wtedy, gdy rzeczywiście za oknami pada biały puch.

7. Merry Christmas Everyone ? Shakin’ Stevens

Uwielbiany przez nasze babcie Shakin’ Stevens w 1985 roku wydał piosenkę ?Merry Christmas Everyone?, która momentalnie stała się hitem i została ogłoszona numerem jeden wśród utworów świątecznych tamtego sezonu. Sympatyczny teledysk i wesoła melodia do tej pory wprawia wszystkich w dobry humor.

8. Let it Snow! – Dean Martin

Może się to wydawać nieco dziwne, ale ta piosenka została napisana… w lipcu 1945 roku! A to wszystko z powodu fali ogromnych upałów w Hollywood. Teraz ?Let it Snow!? stała się typowo zimową piosenką, idealną na świąteczny czas. Pierwszym jej wykonawcą był Vaughn Monroe. Jednak my chyba najlepiej znamy wersję Deana Martina, choć ta Franka Sinatry również jest popularna.

9. White Christmas ? Bing Crosby

?I?m dreaming of a white Christmas…? Ten wers sentymentalnego utworu Binga Crosby?ego z pewnością zanuci każdy. Pierwszy raz pojawił się w filmie ?Gospoda świąteczna? w 1942 roku i nawet otrzymał nagrodę Oscara za najlepszą piosenkę. Jego popularność utrzymała się przez wiele lat, aż do dziś. Polakom jest szczególnie bliski, bo o prawdziwych, białych Świętach marzymy już od kilku lat.

10. Kto wie ? De Su

Na koniec polska piosenka nagrana przez trio De Su. Choć zespół już nie istnieje, to ?Kto wie? nadal pozostaje w naszej pamięci i często pojawia się na antenie wielu stacji radiowych w okresie przedświątecznym. Jej tekst niesie pozytywny przekaz, że marzenia się spełniają. Oby więcej takich piosenek, które zawsze powinny przypominać nam, że święta Bożego Narodzenia to magiczny czas.

komentarze 2

  1. Mikołajka Odpowiedz

    Bardzo lubię Mariah Carey, nie licząc oczywiście „Last Chrismas”. To takie urokliwe piosenki, że nucąc rzeczywiście odczuwam klimat świąteczny.

  2. daniel Odpowiedz

    był kiedyś taki tekst w radiu: „..możesz na koniec poprosić o dowolny utwór” – mówi radiowiec, „Proszę o utwór.. Last Christmas” – mówi słuchacz, „Wybrałeś ten utwór bo Ci się podoba? komuś się podoba?” – pyta radiowiec, „Nie, chce mieć to już za sobą” – odpowiada słuchacz ……buuu ha ha …mnie rozbawiło xD :))))

zostaw komentarz