Soczewki kontaktowe to coraz powszechniejsza metoda korekcji wady wzroku. Co ciekawe, wokół ich używania narosło sporo różnych legend, które nie przyczyniają się do ich popularności. Od czasu do czasu możemy się również natknąć na nawiedzonych okulistów, którzy powiedzą nam, że soczewki doprowadzą nas tylko do oślepnięcia (sama niestety miałam wątpliwą przyjemność spotkania takowego specjalisty).
1. Zakładanie soczewek kontaktowych pochłania sporo czasu i jest bolesne
2. Noszenie soczewek kontaktowych może powodować częste infekcje oka
3. Mało kogo stać na soczewki
4. Soczewki zmuszają do rezygnacji z makijażu
5. Soczewka może przemieścić się za gałkę oczną
6. W soczewkach będę widzieć gorzej niż w okularach
Warto więc wybrać dobrego lekarza, który będzie w stanie udzielić nam profesjonalnej rady oraz zapoznać się także na własną rękę z podstawowymi mitami na temat soczewek kontaktowych. A oto niektóre z nich.
1. Zakładanie soczewek kontaktowych pochłania sporo czasu i jest bolesne
Z czasem każdy nabiera wprawy w zakładaniu soczewek kontaktowych. Rzecz jasna, czynność ta osobom początkującym zabierze o wiele więcej czasu niż tym doświadczonym. Nie zapominajmy o tym, by zaznaczyć że zakładanie soczewek absolutnie nie może być bolesne, gdyż podczas tego procesu nie dotykamy palcem oka, a kontakt z rogówką ma jedynie delikatny materiał soczewki.
2. Noszenie soczewek kontaktowych może powodować częste infekcje oka
Soczewki kontaktowe same w sobie nie powodują zakażeń. Problem może natomiast powstać w związku z ich niewłaściwym używaniem oraz nieprzestrzeganiem zasad higieny. Swoje soczewki należy regularnie czyścić oraz pamiętać o ich systematycznym wymienianiu na nowe zgodnie z zaleceniami specjalisty.
3. Mało kogo stać na soczewki
To kolejny mit, który koniecznie trzeba obalić. Soczewki kontaktowe często można dostać w promocji, jeżeli tylko wiemy, gdzie się w nie zaopatrzyć. Poza tym pamiętajmy o tym, że komfort i wygoda, jakich dostarczają nam soczewki kontaktowe, są bezcenne.
4. Soczewki zmuszają do rezygnacji z makijażu
Wszystkie panie, które chwilowo się zasmuciły, mogą się ponownie uśmiechnąć. Przy noszeniu soczewek kontaktowych, trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej kolejności wykonywanych czynności. Najpierw należy nałożyć soczewki, potem zrobić makijaż, a pod koniec dnia zdjąć soczewki i zmyć makijaż.
5. Soczewka może przemieścić się za gałkę oczną
Pocieszę Was, ze względu na budowę gałki ocznej jest to fizycznie niemożliwe. Soczewka kontaktowa może znajdować się wyłącznie na przedniej części gałki ocznej lub, jeżeli ewentualnie ulegnie przemieszczeniu, to pod powieką. Oko wyposażone jest bowiem w barierę ochronną, pokrywającą przednią część gałki ocznej, która nie pozwala soczewce kontaktowej na przesunięcie się za gałkę oczną.
6. W soczewkach będę widzieć gorzej niż w okularach
To kompletnie błędne stwierdzenie! W rzeczywistości w soczewkach możemy widzieć nawet lepiej, ponieważ spoczywają one bezpośrednio na rogówce. Dzięki temu soczewki kontaktowe zapewniają szersze pole widzenia oraz lepsze widzenie obwodowe, ponieważ poruszają się one wraz z gałką oczną.
Warto również dodać, że soczewki nie zniszczą się nam podczas aktywności fizycznej, nie pokryją się kroplami deszczu podczas ulewy oraz nie zajdą ?mgłą?.