Marzą ci się duże zarobki? No ba, każdy chciałby zarabiać krocie! Większość z nas wprawdzie dziękuje niebiosom i nie prosi o więcej, jeśli tylko wystarcza pieniędzy, by utrzymać rodzinę i pospłacać wszystkie rachunki, ale na pewno nikt by nie narzekał, gdyby mógł zarobić pokaźniejszą sumę. Tylko gdzie tak płacą? Jakie są najlepiej płatne zawody? Co jakiś czas robione są listy, które pomagają zorientować się w temacie. My, lud pracujący, wiele raczej na czytaniu takich zestawień nie skorzystamy, bo dla wielu z nas raczej już za późno, by się przekwalifikować. Ale młode pokolenie, dopiero wybierające dla siebie ścieżkę kariery, jak najbardziej może przemyśleć sprawę pod tym kątem.
IT i finanse
Lista dziesięciu najlepiej płatnych zawodów w Polsce sporządzona przez Forbes.pl, pokrywająca się zresztą dokładnie z listą serwisu zarobki.pracuj.pl (może oddaje więc stan rzeczywisty), przedstawia się jak następuje:
1. Architekt IT
2. Senior Developer
3. Starszy Programista JAVA
4. Starszy Programista .NET
5. Starszy Analityk Finansowy
6. Financial Controller
7. Analityk IT
8. Brand Manager
9. Starszy Programista
10. Software Developer
To są najlepiej płatne zawody. Jakie wnioski się nasuwają? Po pierwsze ? strasznie w tym dużo angielszczyzny. Kto wymyśla nazwy dla tych zawodów? Czemu zamiast ?opiekun marki? jest tu jakiś ?brand manager?? Czy zakompleksionym Polakom nadal się wydaje, że jak będą wszystko nazywać po angielsku, dodadzą sobie prestiżu? Nauczcie się polszczyzny, ludzie! Ale to tak na marginesie. A teraz do rzeczy.
Wyżej wymienione stanowiska są najlepiej płatne. Przeciętne zarobki dla ostatniej pozycji z tej listy to 5535 złotych. Stojący dumnie na czele zestawienia architekt IT zarabia średnio 8532 złote. A to oznacza, moi drodzy planujący karierę, że jeśli chcecie napchać sobie kieszenie, liczą się tylko dwie dziedziny: IT (no popatrzcie, cztery pierwsze miejsca) oraz finanse.
Sytuacja ta trwa już ponoć od ładnych paru lat, dlatego raczej nie ma obawy, że w najbliższym czasie coś się w tym względzie zmieni. Jest to więc dość stabilny filar, na którym można oprzeć swoją zawodową przyszłość. Wśród absolwentów kierunków informatycznych właściwie nie ma bezrobocia. Kończysz studia i nie musisz martwić się o pracę – w naszym kraju to sytuacja wyjątkowa.
Problem? Nie każdy nadaje się na informatyka czy finansistę. Dlatego wielu z was wolałoby pewnie, by ta lista była bardziej zróżnicowana i nie satysfakcjonuje ich sytuacja, w której wąskie grono informatyków i finansistów zgarnia kokosy, a reszta może sobie pomarzyć.
Są i inne listy
Nie traćcie jednak nadziei! Okazuje się bowiem, że wyniki listy najlepiej płatnych zawodów zmieniają się w zależności od tego, kto robi badanie. Zaskoczeni? Przypuszczam, że wcale. Chyba już przywykliśmy do takiego stanu rzeczy).
I tak chociażby tygodnik ?Polityka? podaje inne zestawienie:
1. Prezes zarządu
2. Pilot samolotu
3. Adwokat
4. Kierownik działu IT
5. Sędzia
6. Opiekun marki
7. Kierownik do spraw personalnych
8. Lekarz rodzinny
9. Kierownik budowy
10. Makler
Tu zarobki oscylują pomiędzy 5948 złotych dla maklera, a 11731 złotych dla prezesa zarządu. Tu już nie widać takiej niezachwianej dominacji branży informatycznej czy finansowej. Co najmniej zastanawiające, prawda? Jest pewna okoliczność, która może to wyjaśniać ? lista ?Polityki? pochodzi z 2013 roku. I tak jednak rozbieżność obu zestawień może wydać nam się dziwna, zważywszy, że pozycja zawodów związanych ze sferą IT i finansową ma przecież podobno od lat utrzymywać się w czołówce.
Złote czasy dla lekarzy
Jest jeszcze jedna lista, tym razem sporządzona przez portal careercast.com:
1. Chirurg
2. Lekarz rodzinny
3. Psychiatra
4. Ortodonta
5. Dentysta
6. Inżynier naftowy
7. Kontroler ruchu lotniczego
8. Farmaceuta
9. Podiatra
10. Pełnomocnik prawny
Dla wyjaśnienia ? bo wiem, że dla wielu może to być nowość ? z tym podiatrą to nie literówka. Nie chodziło tu bynajmniej o pediatrę. Podiatra to lekarz, zajmujący się chorobami stóp.
Mamy zatem na tej liście aż sześciu lekarzy (i jeszcze farmaceutę na dokładkę). Może więc medycyna jest tą gałęzią, jaką powinieneś się zainteresować, jeżeli nie masz głowy do informatyki czy finansów? Tak, medycyna też nie jest dla wszystkich. W dodatku konkurencja jest ostra, a na dodatek w tym wypadku nie ma gwarancji, że znajdziecie pracę po studiach. No niestety.
Nie każdy nadaje się na każde stanowisko. Jeśli jesteś zdolny i elastyczny, możesz śmiało kształtować swoją przyszłość pod kątem najlepiej płatnych zawodów. Wielu innych będzie musiało obejść się smakiem. Lepiej chyba jednak robić to, w czym jest się dobrym, niż na siłę próbować dostosować się do wymogów zawodów przynoszących krociowe zyski. W końcu pieniądze szczęścia nie dają, prawda? Bardzo lubimy to powtarzać, nawet jeśli nie do końca w to wierzymy.
Wszystko bardzo fajnie ale ja uważam, że w życiu nie należy kierować się tylko tym co jest opłacalne, ale skupić się na tym co się lubi co jest nasza pasją, żeby przede wszystkim czerpać przyjemność z tego, co się robi.
Chyba najwięcej to zarabiają maklerzy na giełdzie, ale do wykonywania tego zawodu trzeba mieć naprawdę stalowe nerwy i nie każdy się do tego nadaje
Piloci samolotów to mają fajne życie 😉 cały czas w powietrzu. Ale to też bardzo stresujący zawód.