Potrzyj dywan sodą lub wodą z amoniakiem

Domowe sposoby na pranie dywanu

Okres powojenny w Polsce to prawdziwa epoka dywanów. Zwłaszcza czasy PRL-u to prawdziwy „dywanowy nalot” na nasze mieszkania. Każda prawdziwa gospodyni domowa musiała na plecach wiernego męża zdobyć „turecki” dywan, stojąc często w długich kolejkach.

Obecnie dywany stały się nieco mniejsze, dzięki czemu podłoga zyskała palmę pierwszeństwa. W wielu mieszkaniach jednak w dalszym ciągu występują te wielkie pomniki poprzedniej epoki. W dalszym ciągu największym problemem pozostaje czyszczenie tych wielkich powierzchni. Poniżej kilka domowych sposobów, które pomogą Ci zwalczyć plamy, kurz i nieprzyjemny zapach.

Wytrzep dywan na śniegu

Do żelaznego kapitału wspomnień świątecznych niemal każdego chłopca należy trzepania dywanów na śniegu. Jest to metoda, dzięki której pozbywamy się nawet najgłębszych warstw kurzu. Jest to również forma zacieśniania relacji syn ojciec, podczas której dochodzi do przekazania kulturowego atrybutu męskości, czyli trzepaczki. Są też inne zalety tej metody, np. czysty dywan.

Jak zrobić to dobrze? Kładziemy nasz obiekt (dywan, nie syna ani ojca) na śniegu prawą stroną. Musimy pamiętać, że śnieg nie może być zbyt wilgotny, ponieważ w czasie zimy nie będziemy mieli dobrej okazji, żeby go wysuszyć. Co pewien czas musimy zmieniać miejsce, dzięki czemu nie tylko pozbędziemy się kurzu, lecz również wypierzemy włókna dywanu.

Wytrzep dywan na śniegu

Soda i amoniak na plamy

Istnieje jednak również wiele metod, które nie wymagają wynoszenia dywanu na zewnątrz. Dzięki nim będziemy mogli o czystość zadbać znacznie częściej:

  • Soda –  przede wszystkim warto się zaopatrzyć w sodę oczyszczoną, która pozwoli się nam w szybki sposób pozbyć plam. Wystarczy posypać nią zabrudzone miejsca, a po kilku godzinach użyć odkurzacza.
  • Woda z amoniakiem – to metoda, która okazuje się być najbardziej skuteczna w przypadku dywanów sznurkowych. Wystarczy dodać niewielką ilość amoniaku do wody i delikatnie przecierać materiał aż będzie on czysty. Należy pamiętać o tym, żeby nie przemoczyć dywanu, ponieważ nabierze on nieprzyjemnego zapachu.

Potrzyj dywan sodą lub wodą z amoniakiem

Ocet ożywi kolory dywanu

Kiedy nasz dywan nie jest już pierwszej młodości warto się postarać o to, by kolory znowu ożyły. Można to zrobić bardzo prosty sposób. Aby to zrobić wystarczy się pochwalić posiadaniem gąbki i octu. Ocet rozpuszczamy w wodzie, najlepiej w proporcji 1: 10, a następnie przecieramy całą powierzchnię dywanu. Dzięki temu przy następnej wizycie przyjaciół na pytanie: nowy? – odpowiemy: nie, wyprany w occie.

Jak usunąć sierść z dywanu?

Sporym problemem posiadaczy czworonogów jest sierść, która wplątuje się w dywan. Niestety odkurzacze nie są zwykle w stanie usunąć jej w całości. Z tego powodu koniecznie jest zastosowanie wyjątkowo prostej, ale równocześnie dosyć męczącej metody, jaką jest mokra szmatka. Aby zneutralizować przy okazji przykry zapach, warto dodać do wody sody oczyszczonej.

Wszystkie powyższe metody są sprawdzone przez pokolenia Polaków, więc można je z pewnością stosować w swoim domu. Kluczem do sukcesu jest oczywiście regularność ich stosowania. Osobiście jednak radzę co jakiś czas oddać dywan do specjalistycznego czyszczenia.

Zobacz, jak usunąć sierść z dywanu?

1 komentarz

  1. kura_domowa Odpowiedz

    Świetny artykuł! Tego szukałam. Mam dywan, który już nie wygląda… Luby chce go wyrzucić, a ja go bardzo lubię. Daje ciepło stopom…

zostaw komentarz