urzadzenie waskiego salonu

Jak urządzić podłużny salon. Poznaj 3 sprawdzone sposoby

Bardzo często zarówno w nowych jak i starych mieszkaniach zdarzają się podłużne, wąskie pokoje, które trudno umeblować i udekorować, ze względu na małą ustawność pomieszczenia. Wtedy najczęściej trzeba posiłkować się remontem, aby poszerzyć pokój i mieć w ten sposób większe pole do manewru. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że nie potrzeba wcale jakiekolwiek przebudowy aby móc właściwie zagospodarować taki pokój. Poznaj trzy niezawodne sposoby na urządzenie podłużnego salonu.

1. Wybierz odpowiedni kolor ścian

Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Przy wyborze kolorów ścian trzeba pamiętać o jednej podstawowej rzeczy. Jasne kolory optycznie poszerzają pokój, natomiast ciemne wręcz przeciwnie. Dlatego w przypadku podłużnego salonu powinniśmy wybierać spośród jasnych odcieni.

Jeżeli jednak ktoś się uprze przy ciemniejszych kolorach, wówczas możemy pobawić się nieco kontrastami, np. dwie ściany pomalować na jasny beż, a dwie na ciemny. Będzie to stwarzało ciekawy efekt i nie będzie on przytłaczający. Oprócz tego mamy szeroki wybór różnorodnych tapet, w związku z czym możemy do podłużnego salonu zastosować tapety w paski, ewentualnie namalować je samemu, jeśli chcemy uniknąć klejenia tapety. W ten sposób pomalowany pokój nabierze optycznie kwadratowych rozmiarów.

kolory do podluznego salonu

2. Dobierz właściwe meble

Przechodzimy do najważniejszej części, jaką jest sposób umeblowania. W przypadku podłużnego salonu właściwym rozwiązaniem jest zasada minimalizmu. Im mniej, tym lepiej. Nie chodzi nam przecież o zagracenie salonu, tylko o jego funkcjonalność. W podłużnym salonie powinny znaleźć się tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Meble powinny być jasnych kolorów i nie zajmować dużo przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem są meble połyskujące, odbijające światło.

Wyposażenie takie jak kanapa, fotele czy stół powinny stać przy dłuższych ścianach, a reszta mniejsza przy krótszych. Do podłużnego salonu świetnie pasują lustra, im większe tym lepiej. Nie tylko maskują prostokątny kształt pokoju, ale i nadają wnętrzu wyrazistości i przejrzystości. Meble powinny mieć kwadratowy lub okrągły kształt, a dywan być w jednolitym kolorze.

Jeśli nie lubicie monotonii i chcielibyście położyć dywan we wzory, to w przypadku podłużnego salonu najlepiej sprawdza się dywan w paski. Innego rodzaju wzory nie są wskazane. Unikajmy dużej ilości akcesoriów dekoracyjnych, gdyż bardzo łatwo jest się w nich zatracić i wówczas uzyskujemy efekt rupieciarni. W kwestii dekoracji również powinniśmy zachować zasadę minimalizmu. Ozdoby powinny być stonowane i eleganckie.

zagospodarowanie podluznego salonu

3. Zadbaj o dobre oświetlenie

Przy podłużnych pokojach oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe. Wybierajcie łagodne i klimatyczne oświetlenia. Bardzo fajnym pomysłem jest zamontowanie dodatkowego oświetlenia typu Led na listwach lub pomiędzy półkami. Sprzyja ono relaksowi i odprężeniu, a o to przecież w salonie chodzi. Oświetlenie typu Led zyskało w ostatnim czasie na popularności ponieważ można się przy nim zrelaksować i daje ono świetny efekt.

1 komentarz

  1. Selena Odpowiedz

    Kurczę, to widzę że cały czas popełniałam błąd. No cóż, trzeba będzie go przemeblować żeby było po bożemu. Już widzę minę mojego męża na hasło „przesuwamy meble” ale trudno 😛

zostaw komentarz