Salon z tapetą na ścianie

Jakie tapety wybrać do salonu?

Tapety, choć nie są już tak popularne jak jeszcze kilka lat temu, nadal stanowią pewną podstawę przy aranżacji ścian wielu pomieszczeń. Współcześnie mamy też znacznie większy wybór niż kiedyś i dotyczy to zarówno różnorodności wzorów i kolorów, jak i materiałów, z których są wykonane. Jaką tapetę warto wybrać do salonu? Na co zwracać uwagę?

Jakie są rodzaj tapet?

Warto zacząć od podstaw, czyli od zorientowania się, jaki w ogóle mamy wybór tapet. Kiedyś właściwie możliwości mieliśmy mocno ograniczone – jeden materiał i kilka nudnych i nieciekawych wzorów. Obecnie wachlarz opcji jest znacznie szerszy, dzięki czemu można zaaranżować ściany praktycznie w dowolny sposób i w stylu, jaki będzie nam się podobał. Rodzaje tapet poznasz, czytając wpis madrex.pl/5-najpopularniejszych-rodzajow-tapet/, z przedstawioną listą najpopularniejszych modeli dostępnych na rynku. Oczywiście rodzaj materiału będzie miał tutaj duże znaczenie, warto jednak pamiętać, że różnorodność wzorów jest praktycznie nieograniczona – proste jednokolorowe, z motywami geometrycznymi, roślinnymi, zwierzęcymi, a także tapety tematyczne. Pod względem graficznym, jest to już znacznie wyższy poziom, który pozwoli stworzyć przyjemne i eleganckie wnętrze.

Styl salonu a tapety ścienne

Istotną kwestią będzie dostosowanie tapety ściennej do stylu aranżacyjnego pomieszczenia. Zarówno wyposażenie salonu, jak i dekoracje powinny ze sobą współgrać, dlatego to, co położy się na ścianę, ma duże znaczenie dla odbioru całego pokoju. Można więc postawić na proste wzory i neutralne kolory, dzięki czemu stworzy się uniwersalną przestrzeń. Warto jednak eksperymentować, opcji jest wiele i można postawić na bardziej ekstrawaganckie rozwiązania, z przepychem i luksusem. Salon może odzwierciedlać nasz charakter, styl życia i upodobania, nie można jednak zapomnieć, by tapety i wyposażenie tworzyły całość, spójną i jednorodną.

Salon i tapeta na ścianie

Tapety w salonie – główna dekoracja czy subtelny dodatek?

Niewątpliwie tapeta na ścianie, w dodatku dobrana odpowiednio może być ciekawą dekoracją i uzupełnieniem dla wnętrza. Od nas będzie jednak zależało, czy skupimy się tylko na subtelnym podkreśleniu aranżacji, czy też będzie ona stanowiła jedno z głównych ozdób. Wyraźnie widać to na przykład pomieszczeń, gdzie dominują stonowane kolory mebli – żywsze barwy tapety czy nietypowe wzory mogą więc podkreślić styl i stanowić główną dekorację. Na takich ścianach nie potrzeba wówczas więcej ozdób.

Jakie kolory tapet na ścianę w salonie?

Kolorystyka tapet jest zróżnicowana – od jasnych, stonowanych i pastelowych barw, po mocne i kontrastowe, aż po te bardzo ciemne, nawet czarne. Dodatkowe wzory i grafiki mogą ożywić ścianę i nadać jej ciekawego charakteru. Kolory trzeba jednak dobierać ostrożnie i wziąć pod uwagę styl urządzonego salonu, typ mebli i ich kolorystykę. Należy zachować pewną równowagę, by pomieszczenie nie zostało przytłoczone wielością barw.

Tapeta na całą ścianę czy tylko część?

Niegdyś tapetowało się całe pomieszczenia, obecnie zdecydowanie popularniejsze jest dekorowanie tylko ich części. W ten sposób można ozdobić więc na przykład jedną centralną ścianę, na przykład za sofą lub telewizorem, a pozostałe pomalować. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ponieważ można w ten sposób ciekawie zaaranżować przestrzeń i podkreślić część pomieszczenia przy użyciu bardziej dekoracyjnych tapet, które mogłyby źle wyglądać położone na wszystkich ścianach. Zyskuje się w ten sposób większą atrakcyjność salonu.

zostaw komentarz