Wnętrze w stylu eklektycznym

Styl eklektyczny – na czym polega? Jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym?

Styl eklektyczny we wnętrzach jest jednym z najtrudniejszych do zrealizowania. Choć pozwala łączyć kolory, wzory, kształty i rozmiary typowe dla różnych, zupełnie odmiennych stylów, harmonijne połączenie tych wszystkich elementów stanowi nie lada wyzwanie. Mamy jednak kilka wskazówek dotyczących tego, jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym.

Na czym polega styl eklektyczny?

Zacznijmy jednak od podstaw: na czym polega styl eklektyczny? Na łączeniu ze sobą różnych stylów, elementów pozornie nie pasujących do siebie w spójną, harmonijną całość. Dzięki takiej aranżacji mieszkanie nabiera charakteru, indywidualności. Łatwo jest jednak sprawić, by wnętrze wyglądało w sposób chaotyczny, nieprzemyślany.

Dla wielu urządzających problemem jest również to, jak szukać wyposażenia w stylu eklektycznym. W końcu nie chodzi tu o zakup konkretnej lampy czy sofy idealnie wpisującej się w tę konwencję. Są na to jednak dwa sposoby. Można szukać mebli i dodatków w stylu eklektycznym w dużych serwisach wnętrzarskich, w których w jednym miejscu zebrana jest oferta z wielu różnych sklepów internetowych. Albo, co jest trudniejszym zadaniem, wybierać i łączyć elementy charakterystycznych dla tych stylów, które najbardziej nam się podobają. Tutaj dobór dodatków będzie jednak o wiele bardziej czasochłonny i istnieje ryzyko, że nie będą one tworzyć stylowej całości.

Wnętrze w stylu eklektycznym

Wnętrza w stylu eklektycznym – inspiracje

Zanim jednak przejdziemy do zakupów, warto spędzić sporo czasu na poszukiwaniu inspiracji w internecie. Zobaczyć, jak inni, zarówno doświadczeni projektanci, jak i amatorzy, poradzili sobie z tym wyzwaniem. Jednym z miejsc, w którym znajdziemy aranżacje w stylu eklektycznym jest www.homebook.pl/inspiracje/styl-eklektyczny, gdzie można obejrzeć zdjęcia takich realizacji.

I nie chodzi oczywiście o dokładne kopiowanie tych pomysłów, ale o określenie, co właściwie nam się podoba. Może połączenie stylu nowoczesnego, skandynawskiego i industrialnego? A może do klasycznego, eleganckiego wnętrza chcielibyśmy wprowadzić cegłę i inne, surowe dodatki? Oglądanie tego, co zrobili inni, nie tylko nasunie nam wiele nowych pomysłów, ale też pozwoli określić, co właściwie nam się podoba i w jakim kierunku powinniśmy pójść.

Jak urządzić wnętrze w stylu eklektycznym?

Trudno jest podać konkretne wskazówki dotyczące tego, jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym, ponieważ polega to na dowolnym łączeniu wielu konwencji, jest jednak kilka rzeczy, których warto się trzymać.

Na początku należy określić motyw przewodni, bazę. Powinna być ona jak najbardziej uniwersalna, aby mieć pewność, że w ostatecznym rozrachunku całość nie będzie przeładowana. Może to być cegła na ścianach i drewno na podłodze, białe meble przywołujące na myśl styl skandynawski czy dodatki wyglądające na postarzałe.

Następnie wokół tej bazy można dokładać dodatki. Stoliki z rustykalnym, drewnianym blatem stojące na nowoczesnych, metalowych nóżkach, pozornie niepasujące do wnętrza fantazyjne żyrandole czy połyskujące materiały, charakterystyczne dla stylu glamour.

Ważne jest, aby wyposażenie dobierać rozważnie, etapami. Nawet jeśli mamy już gotową wizję w głowie, lepiej skupić się na najważniejszych elementach i dopiero potem, sukcesywnie gromadzić wokół nich następne przedmioty. Gdy wpadniemy w zakupowy szał, łatwiej jest o błąd. Z dużą pomocą mogą przyjść zakupy w internecie, dzięki którym będziemy mieć więcej czasu, niż w sklepie, na zastanowienie się, czy dany produkt na pewno będzie pasować.


Jak widać, trudno jest podać kilka konkretnych porad. Wszystko zależy od naszego wyczucia dobrego smaku, gustu. Dlatego należy pamiętać, że w tym przypadku rozwaga jest najważniejsza.

zostaw komentarz