Jak urządzić funkcjonalną kuchnię

Funkcjonalna kuchnia – jak urządzić?

Posiadasz niezwykłą umiejętność wyciągania naczyń ze zmywarki przy ledwie uchylonych drzwiczkach (bo ograniczona ilość miejsca nie pozwala na ich całkowite otwarcie) i balansowania ze stosem talerzy pomiędzy stołem a okapem, który tylko czeka, byś boleśnie uderzyła głową o jego róg? To znak, że czas na remont kuchni i to nie byle jaki, bo potrzebna Ci nie tylko zmiana wizualna wnętrza, ale przede wszystkim: funkcjonalna reorganizacja przestrzeni kuchennej.

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Przygotowuje się w niej posiłki, a nierzadko (jeśli w kuchni znajduje się stół i nie posiadamy oddzielnej jadalni) stanowi centrum życia rodzinnego: wspólne spożywanie potraw, czy picie popołudniowej kawy przy stole oraz niekończące się rozmowy to świetny sposób, by po ciężkim dniu nacieszyć się obecnością domowników.

Przytulna i funkcjonalna kuchnia

Szczególnie paniom zależy na tym, by kuchnia była przytulna, a zarazem funkcjonalna spędzają w niej niemało czasu, przygotowując posiłki i zmywając naczynia. Poza tym mówi się, że kuchnia jest wizytówką pani domu, nic więc dziwnego, że podczas remontu staramy się, aby pomieszczenie zostało urządzone nowocześnie i z polotem.

Trójkąt kuchenny

Niejeden wystrój kuchni na Homebook – profesjonalnym serwisie dotyczącym aranżacji wnętrz – pokazuje, że najważniejszy w urządzeniu przestrzeni roboczej tego pomieszczenia jest tak zwany trójkąt kuchenny. Zauważmy, że przygotowanie każdej niemal potrawy składa się z trzech podstawowych elementów:

  • wyciągnięcie produktów spożywczych z lodówki
  • umycie produktów w zlewozmywaku
  • przystawienie potrawy na kuchence, bądź w piekarniku

Warto ułatwić sobie proces gotowania, ograniczając bieganie po całej kuchni, czy przeciskanie się między szafkami, dlatego projektując wnętrze warto <ustawić lodówkę, zlewozmywak i piekarnik w niedalekiej odległości od siebie.

Gdzieś pomiędzy tymi sprzętami musi się znaleźć blat roboczy, najlepiej żeby był nie tylko wykonany z trwałych materiałów, ale i odpowiedniej wielkości, ponieważ zbyt mała powierzchnia robocza wymaga ciągłego przerywania pracy w celu zrobienia sobie miejsca.

Funkcjonalna kuchnia

Zaplanuj wystrój kuchni

Planując wystrój kuchni, weź pod uwagę wszystkie rzeczy, które dotąd utrudniały Ci życie: zbyt głębokie szafki, z których ciężko wyciągnąć poszukiwane naczynie, zbyt dużo odkrytych półek, na których przedmioty nie tylko się kurzą, ale i są ciągle narażone na uszkodzenie, problemy z pomieszczeniem w szafkach zapasów żywnościowych, niewygodna poza, którą trzeba przyjąć, by wyciągnąć danie z piekarnika…

Warto wziąć kartkę i wypisać na niej wszystkie wady Twojej dotychczasowej kuchni dzięki temu zyskasz wiedzę, co należy bezwzględnie poprawić. Faza projektowania nowego wnętrza kuchennego jest kluczowa, od dobrze rozplanowanego ustawienia poszczególnych sprzętów zależy, czy w odmienionej kuchni będzie Ci wygodnie. Przemyśl też, jakie sprzęty AGD będą Ci potrzebne już na etapie projektowania należy uwzględnić ich rozmieszczenie.

Kuchnia w kształcie litery U lub L

Projektanci radzą, by wystrój kuchni nie był oparty o schemat jednego ciągu szafek i sprzętów wzdłuż ściany. Najlepsze, najbardziej praktyczne rozwiązanie to ustawienie wszystkiego w kształt litery U lub L, jeśli oczywiście wielkość pomieszczenia nam na to pozwala.

Kup sprzęt AGD do zabudowy

Jeśli Twoja kuchnia jest niewielka, przemyśl zakup sprzętu AGD do zabudowy, szczególnie warto wziąć pod uwagę zabudowę piekarnika, kiedy znajduje się on wówczas na wysokości naszego tułowia, wkładanie i wyjmowanie potraw nie wymaga zatem przyjmowania nienaturalnej pozycji ciała, a przy tym mamy na oku nasz obiad na każdym etapie przygotowywania i zyskujemy pewność, że nic nam się nie przypali (przyznaj się, ile razy zdarzyło Ci się zapomnieć o kurczaku, lub cieście, ponieważ Twój wzrok podczas prac kuchennych nie napotykał na swojej drodze piekarnika z zawartością?).

Zainwestuj w meble cargo

Jeśli nie chcesz dłużej męczyć się z wyławianiem garnka z zakamarków szafki, zainwestuj w meble z systemem cargo oraz w wygodne w użyciu szuflady. Inne ważne elementy wystroju kuchni, które pomogą Ci stworzyć wnętrze funkcjonalne i przytulne, to odpowiednie oświetlenie (główne oraz dodatkowe zamontowane nad blatem roboczym), łatwa do utrzymania w czystości podłoga, cieszące oko gadżety, które jednocześnie usprawnią gotowanie (minutnik, rękawica kuchenna, czy zestaw noży kuchennych).

Pamiętaj, wystrój kuchni ma cieszyć oko, ale przede wszystkim ma usprawniać przygotowywanie posiłków i umożliwiać utrzymywanie pomieszczenia w czystości bez nadmiernego wysiłku.

1 komentarz

  1. Idealna Pani Domu Odpowiedz

    Ja sama urządzałam kuchnię. Nawet projektowałam meble na wymiar. Dzięki temu mam funkcjonalną kuchnię. Wszystko mam pod ręką 🙂

zostaw komentarz