Szlifierka

Znasz podstawowe elektronarzędzia? Opis i przeznaczenie elektronarzędzi

Podczas najprostszych prac remontowych, nie wspominając już o budowie domu, czy generalnych zmianach w mieszkaniu, będziesz potrzebować co najmniej kilku elektronarzędzi. I choć może wydawać Ci się, że dokładnie wiesz czego potrzebujesz, często w praktyce okazuje się, że posiadasz nieodpowiedni sprzęt, z czego nawet nie zdajesz sobie sprawy. Dlatego zobacz, jakie są podstawowe elektronarzędzia i w jakiej sytuacji ich użyjesz.

Gdzie kupić elektronarzędzia?

Zanim przejdziesz do konkretnych przekładów elektronarzędzi, warto zastanowić się nad tym, gdzie można kupić urządzenia potrzebne podczas remontu, czy budowy domu. Masz trzy możliwości do wyboru: stacjonarne markety budowlane, sklepy internetowe oraz zakup bezpośrednio u producenta. Co najlepiej wybrać?

Teoretycznie najprostszym i najszybszym rozwiązaniem wydaję się być zakup w stacjonarnym markecie budowlanym ? jedziesz i masz. Jednak w rzeczywistości jest to trudne i często nieopłacalne zadanie. W takich sklepach masz ograniczony wybór sprzętu, pracownik odpowiedzialny za konkretny dział nie zawsze jest w pełni kompetentny, a ceny ? no cóż, są dość wysokie.

Nie da się natomiast polemizować z faktem, że robiąc zakupy w sklepach internetowych, oszczędzasz przede wszystkim pieniądze. Do tego wybór jest o wiele większy, masz też dostęp do rozbudowanych opisów produktów, dzięki czemu w szybki i w prosty sposób możesz porównać urządzenia różnych firm. A dzięki porównywarkom cenowym sprawdzisz, gdzie dany model elektronarzędzi najbardziej opłaca się zamówić.

Pamiętaj jednak, że jest jeszcze trzecia opcja: zakup bezpośrednio u producenta. Co prawda taka możliwość będzie dotyczyć głównie dużych firm budowlanych lub handlowców (jeśli pracujesz w tej branży, to już wiesz, gdzie szukać najkorzystniejszych cen), a nie klientów detalicznych, warto jednak wiedzieć jedno: przykłady elektronarzędzi zobaczysz na: www.koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/elektronarzedzia. Jakie masz korzyści z tego? Otóż tacy doświadczeni, uznani na rynku producenci jak Koelner, zamieszczają na swoich stronach rozbudowany, szczegółowy opis produktów. Sprawdzisz tam, jakie są specyfikacje elektronarzędzi, zastosowanie, a nawet rodzaj podłoża, do którego mogą być użyte. Dlatego zanim podejmiesz ostateczną decyzję, warto w takich miejscach sprawdzić wszystkie najważniejsze informacje.

A teraz możesz przejść już do konkretów, czyli przykładów oraz sposobów zastosowania elektronarzędzi. Wcześniej jednak zapoznaj się z tabelką, która powinna być pomocna podczas określania, jakiego sprzętu potrzebujesz.

 

Rodzaje i zastosowanie podstawowych elektronarzędzi

 

Rodzaje elektronarzędzi Przeznaczenie Podłoże Dla kogo? Zdjęcie
Wiertarka udarowa – wiercenie bez udaru w miękkim podłożu,
– wiercenie z udarem w twardym podłożu
– deski,
– stal, profile stalowe,
– pustak,
– beton,
– plastik,
– płyta gipsowa,
– płytki ścienne,
– terakota
– wiertarki o mocy do 600 W dla majsterkowiczów, instalatorów, elektryków, stolarzy
– wiertarki o mocy powyżej 600 W do ciężkich prac budowlanych, dla mechaników
Wiertarka udarowa
Wiertarko-wkrętarka – wiercenie w lekkim podłożu,
– wkręcanie śrub i wkrętów
– plastik,
– cegła;
– deski,
– stalowe profile,
– płyty gipsowe
dla majsterkowiczów, hydraulików, stolarzy, elektryków Wiertarko wkrętarka
Młotowiertarki – podkuwanie,
– wiercenie z udarem,
– wiercenie bez udaru
– deski,
– profil stalowy,
– beton i beton zbrojny
dla instalatorów, majsterkowiczów, elektryków, hydraulików Młotowiertarka
Szlifierka oscylacyjna – szlifowanie powierzchni płaskich i delikatnie zaokrąglonych – deski,
– drewno,
– stal,
– plastik
dla stolarzy i majsterkowiczów Szlifierka oscylacyjna
Szlifierka do gładzi gipsowych – cięcie różnych materiałów w zależności od użytej tarczy,
– szlifowanie różnych materiałów w zależności od użytej tarczy
– stal,
– beton i beton zbrojny,
– płytki ścienne,
– terakota,
– cegła,
– kostka betonowa i brukowa,
– cegła i pustaki
dla majsterkowiczów, stolarzy, instalatorów, ślusarzy, glazurników, hydraulików, zbrojarzy Szlifierka do gładzi
Szlifierka kątowa – cięcie różnych materiałów w zależności od użytej tarczy,
– szlifowanie różnych materiałów w zależności od użytej tarczy
– stal,
– beton i beton zbrojny,
– płytki ścienne,
– terakota,
– cegła,
– kostka betonowa i brukowa,
– cegła i pustaki
dla majsterkowiczów, stolarzy, instalatorów, ślusarzy, glazurników, hydraulików, zbrojarzy Szlifierka kątowa
Szlifierka mimośrodowa – szlifowanie powierzchni drewnianych i metalowych,
– polerowanie przy użyciu odpowiednich tarcz
– deski,
– drewno,
– stal,
– plastik
dla stolarzy i majsterkowiczów Szlifierka mimośrodowa
Szlifierka taśmowa – szlifowanie dużych, płaskich powierzchni – deski dla cieśli, stolarzy i majsterkowiczów Szlifierka taśmowa
Pilarka – cięcie drewna, materiałów drewnopodobnych i tworzyw sztucznych w zależności od użytej tarczy – deski,
– drewno,
– plastik
dla cieśli, stolarzy i majsterkowiczów Pilarka tarczowa
Wyrzynarka – cięcie różnych materiałów – deski,
– drewno,
– plastik,
– stal
dla cieśli, stolarzy, majsterkowiczów i instalatorów Wyrzynarka
Struga – strugania i wyrównywania drewna oraz materiałów drewnopochodnych – deski dla cieśli, stolarzy i majsterkowiczów Struga
Lutownica transformatorowa – lutowanie miękkie – kable,
– plastik,
– tkanina,
– skóra;
– deski
dla elektryków, elektroników, instalatorów i majsterkowiczów Lutownica
Pistolet do kleju – naprawy,
– tapicerowanie,
– dekoracje,
– uszczelnianie,
– montaż,
– prace instalacje,
– prace w drewnie
– tworzywo PCV,
– płyta gipsowo-kartonowa,
– drewno klejone,
– blacha stalowa,
– ceramika,
– szkło,
– skóra
dla każdego Pistolet do kleju
Opalarka – usuwanie farb,
– lutowanie miękkie,
– zgrzewanie i spawanie tworzyw sztucznych,
– odmrażanie,
– suszenie
– kable,
– plastik
dla lakierników, malarzy, stolarze, majsterkowiczów, mechaników, ogrodników, elektryków, szklarzy Opalarka

Wiertarki i wiertarko-wkrętarki akumulatorowe

Podczas remontu z pewnością nie obejdziesz się bez wiertarki. Można je podzielić na dwa główne typy: wiertarki do użytku domowego oraz profesjonalne wiertarki.

Tym, co przede wszystkim odróżnia profesjonalne wiertarki od tych, stosowanych podczas domowych prac remontowanych, to moc. Wiertarki domowe najczęściej posiadają moc ok. 500-600 W, co w zupełności powinno wystarczyć. Są też wykonane z tworzywa sztucznego, dzięki czemu są lżejsze, choć też mniej wytrzymałe.

Wiertarki stosowane w domu można podzielić jeszcze na wiertarki udarowe i bez udarowe. Tutaj musisz wiedzieć, że warto od razu zapłacić więcej za wiertarkę udarową, ponieważ pozwala na wiercenie w twardym materiale, natomiast sprzęt bez udaru umożliwia jedynie pracę w miękkim drewnie lub w tworzywie sztucznym.

 

Wiertarka udarowa

 

Profesjonalne wiertarki mają moc powyżej 600 W (może dochodzić nawet do 1000 W), a ich obudowa najczęściej wykonana jest z metalu, co zdecydowanie zwiększa ich wytrzymałość, nawet podczas ciężkich, zaawansowanych prac. Siłą rzeczy są też cięższe, jest to jednak elektronarzędzie posiadające o wiele dłuższą żywotność.

W domu każdego majsterkowicza nie może też zabraknąć poręcznej i mobilnej wkrętarko-wiertarki akumulatorowej, której największą zaletą jest to, że nie posiada kabla. Służy najczęściej do wkręcania śrub w miękkich materiałach, co zdecydowanie ułatwia oraz przyśpiesza prace remontowe.

 

Wiertarko wkrętarka

 

Młotowiertarki

Młotowiertarki to trochę inna kategoria wiertarek, która wymaga wyodrębnienia. Otóż młotowiertarka to elektronarzędzie wyposażone w udar minimalizujący potrzebę ciągłego dociskania wiertła, przeznaczone głównie do prac w ciężkim podłożu.

Młotowiertarka może pracować w trzech trybach: kłucie, wiercenie z udarem oraz wiercenie bez udaru.

W przypadku kłucia, urządzenie nie obraca dłuta, a jedynie włącza mechanizm udaru, dzięki czemu można np. wykonać wgłębienia w ścianie na kable elektryczne.

 

Młotowiertarka

 

Podczas wiercenia z udarem obraca się wiertło i włączony jest tryb udaru pneumatycznego. To pozwala na wykonanie otworów nawet w bardzo twardym podłożu. Natomiast wiercenie bez udaru odbywa się na podobnych zasadach, co w przypadku zwykłej wiertarki.

Pozornie mogłoby się wydawać, że młotowiertarka spełnia te same funkcje, co klasyczne wiertarka i nie jest Ci potrzebna. Jednak dzięki temu, że posiada również tryb kłucia, z jej pomocą możesz usunąć kafelki na ścianie, czy na podłodze, futryny, a także wykonać bruzdy w ścianie pod nową instalację elektryczną. Często zwykłe wiertarki posiadają zbyt małą moc, by wywiercić otwór, dlatego w tym wypadku niezbędne jest użycie młotowiertarki. A na co należy zwracać uwagę podczas wyboru tego elektronarzędzia?

Przede wszystkim powinna interesować Cię moc. Jeśli potrzebujesz młotowiertarki do prac w domu, wystarczy Ci urządzenie o mocy 1000 W. To, co bardziej istotne, to moc udaru. Przyjmuje się, że dla amatorów najlepszy jest sprzęt o mocy do 5 J.

Warto wybrać urządzenie z regulacją liczby obrotów oraz z możliwością zmiany kierunku obrotów. Młotowiertarki mogą być też zasilane sieciowo (poprzez kabel) lub akumulatorowo.

Szlifierki ? rodzaje i zastosowanie

Choć szlifierki nie są tak powszechnymi i często stosowanymi elektronarzędziami jak wiertarki, to również mogą okazać się niezbędne podczas prac remontowych. Musisz jednak wiedzieć, że jest wiele rodzajów szlifierek i każda z nich ma trochę inne zastosowanie.

 

Szlifierki oscylacyjne

 

Do najbardziej popularnych należą szlifierki oscylacyjne, które służą do szlifowania powierzchni płaskich lub delikatnie zaokrąglonych. Dzięki temu, że posiadają prostokątną stopę, można nimi dotrzeć aż do narożników.

Najczęściej szlifierki oscylacyjne posiadają również pojemnik, do którego odsysany jest pył. To sprawia, że praca z nimi jest o wiele prostsza i zdrowsza, ponieważ nie wdychasz szkodliwego pyłu.

Szlifierka oscylacyjna
 

Papier ścierny najczęściej mocuje się na rzep lub przy pomocy specjalnych zacisków.

Warto również wiedzieć, że na rynku dostępne są szlifierki oscylacyjne typu delta, które posiadają stopy zakończone w szpic, co pozwala na szlifowanie w wąskich, trudno dostępnych miejsc.

 

Szlifierki do gładzi gipsowych

 

Szlifierki do gładzi gipsowych to tak naprawdę szlifierki oscylacyjne, które służą do szlifowania ścian. Są wyposażone w worek oraz system odsysania pyłu, co znacząco zmniejsza stopień zapylenia pomieszczenia podczas prac.

 

Szlifierka do gładzi

 

 

Szlifierki kątowe

 

Szlifierki kątowe służą do przecinania oraz szlifowania twardych materiałów ? najczęściej metalu. Pozwalają także na robienie nacięć w murze. Kątówki będą niezbędne, gdy stawiasz np. ścianę z płyt karton gipsowych i musisz dociąć profile stalowe.

Zwróć tylko uwagę na to, czy szlifierka jest wyposażona w system antywibracyjny, ponieważ dzięki temu praca z nią jest o wiele bardziej komfortowa.

 

Szlifierka kątowa

 

 

Szlifierki mimośrodowe

 

Szlifierki mimośrodowe służą do szlifowania powierzchni płaskich, lekko zakrzywionych, wklęsłych i wypukłych oraz do zdzierania starych powłok malarskich. Najczęściej posiadają system odsysania pyłu, który dodatkowo sprawia, że drobinki nie wbijają się w papier ścierny, co zwiększa jego żywotność.

Tym się różni od szlifierki oscylacyjnej, że oprócz wykonywania ruchu oscylacyjnego, dodatkowo się obraca.

Wybierając szlifierkę mimośrodową musisz zwrócić uwagę na to, czy posiada możliwość dostosowania szybkości obrotów tarczy do dokładności szlifowania.

 

Szlifierka mimośrodowa

 

 

Szlifierki taśmowe

 

Szlifierki taśmowe nadają się do zgrubnego szlifowania bardzo dużych powierzchni, są też szybsze od szlifierek mimośrodowych. Tak jak poprzednie urządzenia, są wyposażone w system odsysania pyłu, mogą mieć również możliwość elektronicznego wyboru prędkości przesuwu taśmy. Takie urządzenia są jednak dużo droższe.

 

Szlifierka taśmowa

 

Pilarki tarczowe

Jeśli planujesz generalny remont lub budowę domu, najprawdopodobniej okaże się, że będziesz potrzebować pilarki tarczowej, która służy do przecinania drewna oraz materiałów drewnopodobnych. Przy jej pomocy możesz również ciąć materiał pod odpowiednim kątem, ponieważ większość pilarek oferuje możliwość pochylenia głowicy do kąta 45°.

Tak jak w przypadku poprzednich elektronarzędzi, ważna jest moc urządzenia. Im jest większa, tym zwiększa się liczba obrotów na minutę. Dodatkowo, jeśli silnik pilarki jest pojemny, to najczęściej również i tarcze będą większe, a co za tym idzie ? głębokość cięcia będzie bardziej wydajna, co poprawia precyzję pracy z tym urządzeniem.

 

Pilarka tarczowa

 

Podczas zakupu pilarki zwróć także uwagę na to, czy ma funkcję regulacji ustawienia tarczy, co umożliwia cięcie pod kątem. Profesjonalne urządzenia są wyposażone w laser, który pokazuję linię cięcia.

W tym wypadku niemniej istotny jest wybór tarczy, które mogą różnić się między sobą ustawieniem zębów oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Pamiętaj też, że im więcej zębów posiada tarcza, tym drobniejsze cięcie będzie można wykonać pilarką.

Inne podstawowe elektronarzędzia

Podczas bardziej zaawansowanych prac remontowych mogą przydać Ci się jeszcze inne narzędzia, takie jak wyrzynarka, czy opalarka. Dlatego koniecznie sprawdź, co przy ich pomocy możesz wykonać.

 

Wyrzynarki

 

Wyrzynarka to urządzenie bardzo podobne do pilarki, a więc służy do cięcia drewna, metali, czy tworzyw sztucznych. Tym się różni, że umożliwia wykonywanie cięć krzywoliniowych. Nie nadaję się jednak do przycinania grubych materiałów, ponieważ brzeszczot w wyrzynarce jest zbyt krótki. Niektóre wyrzynarki, tak samo jak pilarki, mogą mieć laserowy wskaźnik linii cięcia.

 

Wyrzynarka

 

 

Strugi

 

Jeśli planujesz samodzielnie wykonać część mebli w domu, co obecnie jest bardzo modne, może przydać Ci się struga elektryczna. To urządzenie służące do strugania powierzchni drewnianych, fazowania naroży oraz do wręgowania.

 

Struga

 

 

Lutownice

 

Lutownica umożliwia łączenie metali za pośrednictwem spoiwa, przy czym lutowanie odbywa się w niskiej temperaturze topnienia. To idealne elektronarzędzie dla majsterkowiczów, którzy lubią sami coś naprawiać.

Lutownice dzieli się na kilka rodzajów, np. na lutownicę transformatorową, gazową, czy bateryjną.

 

Lutownica

 

 

Pistolety do kleju

 

Specjalny pistolet elektryczny służy do nakładania kleju na gorąco. Jest to bardzo wygodna metoda, ponieważ w prosty i szybki sposób można na stałe i w sposób niewidoczny przykleić nawet trudno dostępne elementy.

Co ciekawe, obecnie pistolet do kleju ma nie tylko zastosowanie w budownictwie, ale także w pracach DIY, gdzie jest tak naprawdę podstawowym narzędziem.

 

Pistolet do kleju

 

 

Opalarki

 

Opalarkę najczęściej stosuję się do usuwania farby. Przy jej pomocy można także lutować rury, czy wyginać przedmioty z tworzyw sztucznych.

 

Opalarka

 

Czym się kierować wybierając elektronarzędzia?

Wybór elektronarzędzi na rynku jest naprawdę duży. Dostępne są urządzenia uznanych producentów, jak i marek, które są charakterystyczne dla różnych marketów budowlanych. Jednak to, czym większość ludzi najczęściej się kieruje, to cena.

Jest to niestety podstawowy błąd. Wybierając elektronarzędzia, bez względu na ich rodzaj, powinno się zwracać uwagę na ich moc. Im jest wyższa, tym większe możliwości daje sprzęt, może być bardziej wielofunkcyjny oraz mieć dłuższą żywotność. Można go także używać do różnego typu materiałów.

To, czym się należy kierować w drugiej kolejności, to obudowa. Im jest bardziej wytrzymała, tym urządzenie dłużej Ci posłuży. Co prawda zapłacisz więcej, ale z takiego sprzętu będziesz bezproblemowo korzystać przez lata.

Zwróć też uwagę na kwestie bezpieczeństwa, takie jak dodatkowe worki na pył w przypadku szlifierek. Ważne jest, czy sprzęt tłumi drgania, ile waży i jak się go trzyma ? im jest bardziej stabilny, tym szybciej i łatwiej prace będą postępować, zmniejszy się także ryzyko przykrych wypadków.

Czy to wszystko oznacza, że masz kupować najdroższe urządzenia na rynku? Oczywiście, że nie! Określ racjonalnie budżet i w jego ramach szukaj najlepszych elektronarzędzi, kierując się ich parametrami technicznymi. Sprawdzaj też informacje na stronach producentów, tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

1 komentarz

  1. kreska Odpowiedz

    Kilka z tych narzędzi jak najbardziej nam i kojarzę, ale przyznam szczerze, że parę z nich jest dla mnie nowością, czy też gdzieś obiły mi się o uszy, ale nie wiedziałam do czego je przyczepić pojęciowo.

zostaw komentarz