Samochód w trakcie mycia

Myjki ciśnieniowe – do czego potrzebujesz? Gdzie najczęściej używane?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup myjki ciśnieniowej. Doceniają ją zwłaszcza osoby mieszkające w domach. Skąd jej rosnąca popularność? Wszystko dlatego, że ma szerokie zastosowanie przy czyszczeniu kłopotliwych, trudno zmywalnych zanieczyszczeń oraz trudno dostępnych powierzchni. Poniżej znajdziesz m.in. odpowiedzi na pytania o to, na czym polega działanie myjki, czym się kierować przy wyborze i gdzie ją kupić.

Myjka ciśnieniowa ? co to takiego?

Mówiąc w skrócie, działanie wysokociśnieniowego urządzenia czyszczącego, potocznie zwanego myjką, polega na wielokrotnym zwiększeniu ciśnienia wody. Dzięki temu umożliwia czyszczenie trudnych zabrudzeń. W korpusie urządzenia znajduje się pompa, która wytwarza odpowiednie ciśnienie wody. Wystarczy więc podłączyć urządzenie do ujęcia wody np. do kranu w garażu lub węża ogrodowego. Niektóre urządzenia przy zastosowaniu dodatkowego filtra i węża zasysającego mogą pobierać wodę także ze zbiorników, np. ze stawu, jeziora, beczki, czy nawet wiadra. Ciecz z pompy pod ciśnieniem dostaje się do pistoletu natryskowego specjalnym wężem wysokociśnieniowym.

Gdzie kupić myjkę ciśnieniową?

Szukając takiego sprzętu zwykle udajemy się do firmowych sklepów producentów lub do stacjonarnych marketów budowlanych. Często przez to ograniczamy sobie ich wybór, a także przepłacamy. Pamiętaj więc, że myjki ciśnieniowe kupisz także w internetowych sklepach budowlanych, np: https://www.stukpuk.pl/elektronarzedzia/myjki-i-odkurzacze/myjki-cisnieniowe.html, więc może warto skorzystać z takiej możliwości? To gwarancja większego wyboru i niższej ceny, a także wygoda i oszczędności czasu.

Myjka ciśnieniowa ? zastosowanie

Wbrew powszechnie panującym opiniom, wysokociśnieniowe urządzenie czyszczące nie służy tylko i wyłącznie do mycia samochodów. Jego działanie okazało się bardzo przydatne także w dużych gospodarstwach domowych i w ich otoczeniu. Oto to, co pomoże wyczyścić w domu, w garażu i w ogrodzie:

 • pojazdy: rowery, skutery, motocykle, samochody osobowe, dostawcze, kampery,
 • narzędzia ogrodowe: taczki, łopaty itp.,
 • meble ogrodowe i baseny,
 • ścieżki, chodniki, podjazdy,
 • ogrodzenia, schody, elewacje, a nawet okna.

Samochód podczas mycia

Zalety myjek ciśnieniowych

Oprócz tego, że myjka ciśnieniowa umożliwia łatwe umycie tak wielu przedmiotów i powierzchni, ma jeszcze szereg innych zalet. Wśród nich warto wymienić:

 • zmniejszenie zużycia wody,
 • zwiększenie wygody pracy,
 • zmniejszenie wysiłku potrzebnego do wyszorowania trudno zmywalnych zanieczyszczeń,
 • łatwość użycia – obsługa ich jest bardzo prosta dla każdego użytkownika,
 • zmniejszenie zużycia środków myjących.

Czym się kierować przy wyborze myjki?

Urządzenie urządzeniu nierówne. Mamy wielu producentów i wiele rodzajów myjek. To, na jaką się zdecydujemy powinno zależeć od naszych potrzeb i kwoty jaką chcemy przeznaczyć na ten cel. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • moc myjki ? to od niej zależy zużycie prądu,
 • ciśnienie robocze i maksymalne ? to jeden z najważniejszych parametrów. W przypadku urządzeń przeznaczonych do użytku domowego, ciśnienie wody zwykle nie przekracza 160 barów. Do większości czynności w zupełności wystarcza 50-130 barów,
 • maksymalną temperaturę wody doprowadzanej do urządzenia, ewentualnie czy w urządzeniu jest podgrzewacz,
 • wydajność pompy – optymalna będzie na poziomie pomiędzy 300 a 500 l/h,
 • zbiornik na detergent ? warto sprawdzić, jaka jest jego pojemność, czy jest przezroczysty, a także na to, w jaki sposób się go podłącza,
 • długość węża i kabla zasilającego ? to decyduje o zasięgu pracy,
 • wymiary i wagę myjki ? ciężkim sprzętem o dużych gabarytach nie dość, że trudniej się operuje, to jeszcze nie ma jak go przechowywać,
 • wyposażenie dodatkowe ? w zestawie zazwyczaj jest lanca ciśnieniowa, dobrze by było, gdyby dodano dyszę rotacyjną, która pozwala na skierowanie strumienia na powierzchnię pod dość ostrym kątem, a także różnego rodzaju szczotki i pianownice.

komentarze 3

 1. Panda Odpowiedz

  Ja zawsze jeździłam do myjni, ale odkąd mąż kupił taką myjkę ciśnieniową, to sami sobie świetnie radzimy. Bardzo fajna sprawa, mniej wydajemy, a rzeczywiście myjemy nią nie tylko samochody, ale i rowery, i inne sprzęty.

 2. Kendra Odpowiedz

  A ja zawsze jeżdżę na myjnię. Nie mam czasu, żeby samej sprzątać, więc korzystam z takiego udogodnienia.

 3. lidia wilk Odpowiedz

  u nas myjka ciśnieniowa najlepiej sprawdza się do mycia okien w domu ale i do mycia samochodu. Mamy taką profesjonalną myjkę do mycia samochodów Detail King.

zostaw komentarz