klucze do drzwi

Wkładki drzwiowe – rodzaje i przykłady, co wybrać i kiedy?

Bezpieczeństwo naszego domu to absolutna podstawa. Chcemy czuć się w nim spokojniej, kiedy zasypiamy, a także mieć pewność, że żadna niepowołana osoba się do niego nie dostanie podczas naszej nieobecności. Na rynku znaleźć można wiele typów wkładek drzwiowych. Laikowi bardzo ciężko jest wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Z tego powodu postanowiliśmy stworzyć odpowiedni poradnik, dzięki któremu z całą pewnością Wasza wiedza o wkładkach drzwiowych zostanie usystematyzowana.


1. Czym są wkładki drzwiowe?

Kiedy chcemy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swoich drzwi możemy spotkać się z nazwą wkładka drzwiowa. Wiele osób o niej słyszało, jednak nie każdy ma do końca świadomość, czym tak naprawdę jest. Wkładki drzwiowe to duży wybór, ale również tradycyjna technologia (przykład: domator.net.pl), której można zaufać. Czym jednak są?

Odpowiedź na to pytanie może wydawać się prosta. To oczywiście rodzaj zamka, który w swoim wnętrzu ma tak zwaną wkładkę cylindryczną. To typ specjalnego bębna, który w praktyczny sposób zabezpiecza cały zamek przed obrotem. Tylko ząbki właściwego klucza są w stanie wyrównać cylindry do takie pozycji, w której możliwe będzie ich przekręcenie i otwarcie drzwi.

Wkładka z zamkiem w drzwiach

2. Wkładki dwustronne

Na rynku możemy znaleźć oczywiście wiele rodzajów wkładek drzwiowych. Bardzo popularne są wkładki dwustronne. Czym się wyróżniają spośród wielu podobnych?

Otwieramy je kluczem z obu stron. To bardzo klasyczne rozwiązanie, które kiedyś było standardem. To bardzo tanie zamki i właśnie cena jest ich główną zaletą. Najczęściej stosuje się je w przypadku drzwi przeszklonych.

3. Wkładki z pokrętłem

To bardzo praktyczne rozwiązanie. Klucz jest oczywiście potrzebny do otworzenia drzwi, jednak ich zamknięcie odbywa się poprzez użycie specjalnej gałki lub pokrętła. Jest ona swego rodzaju stałym kluczem, który jest zamontowany we wkładce.

4. Wkładki jednostronne

To rozwiązanie tylko z pozoru wydaje się niepraktyczne. W rzeczywistości jednak jesteśmy w stanie bardzo szybko zorientować się, że istnieją miejsca, w których wkładka jednostronna okaże się idealnym rozwiązaniem. Z wielkim powodzeniem możemy ją stosować takich miejscach jak spiżarka czy łazienka.

5. Bezpieczeństwo – liczba zapadek

Od czego jednak zależy bezpieczeństwo takich systemów? Przede wszystkim od liczby zapadek, jakie zastosowane są w naszych wkładach. Nie jest tak naprawdę ważne, czy nasza wkładka jest jednostronna czy zawiera pokrętło.

Jak dokładnie jest z tymi zapadkami? Tańsze modele zawierają ich jedynie 5. Stanowi to jakieś zabezpieczenie, jednak użycie większej siły lub wytrychu pozwala na łatwe sforsowanie drzwi. Standardem jest 6 zapadek. Jeśli jednak oczekujemy wysokiego stopnia zabezpieczenia, to zdecydowanie powinniśmy o jeszcze większej ilości zapadek w swoich wkładkach drzwiowych

1 komentarz

  1. Spartakusss Odpowiedz

    Ja mam we wszystkich drzwiach takie zamki. Dotychczas mnie nie zawiodły, nie zacinają się i drzwi są dobrze zabezpieczone.

zostaw komentarz