Róża pięknie rozkwita na słońcu

Co wokół domu? Sposoby na zadbany ogród nie tylko latem

Piękny dom to nie tylko oryginalna elewacja i wystrój pomieszczeń. Ważna jest również przestrzeń znajdująca się wokół. Odpowiednio zaprojektowana i zadbana posesja wzbudzi zachwyt w każdym gościu. Marzysz o cudownym ogrodzie? Podpowiemy Ci jak to zrobić!

1. Jak podzielić ogród?

Podział przestrzeni na mniejsze części znakomicie sprawdzi się przy dużych działkach, ale i te mniej okazałe również będą się dobrze prezentować. Dzieląc ogród warto zastosować ?kulisowanie?, czyli dyskretne przysłonięcie najbardziej odległej części działki. Doda to całości tajemniczości i zasygnalizuje istnienie, na dalszym planie, miejsc atrakcyjnych wizualnie, które warto odwiedzić.

Dzielenie przestrzeni to dobre rozwiązanie w przypadku działek długich i wąskich o szerokości niewiele większej niż stojący na nich dom. Formowanie ogrodu w poprzek działki optycznie poprawi jej proporcje. W tym celu potrzebne Ci będą kratownice, po których będą pięły się kolorowe krzewy i pnącza. Najlepszy efekt uzyskasz sadząc rośliny w grupach, w taki sposób, aby przysłoniły granice działki. Skracając perspektywę ogrodu sprawisz, że cała posesja wyda się bardziej wymiarowa.

tulipany w ogrodzie

2. Architektura w ogrodzie ? świetny pomysł czy kompletna klapa?

Do ukształtowania terenu posesji możesz również wykorzystać elementy małej architektury. Murki, pergole, trejaże, kratki oraz elementy roślinne, takie jak żywopłoty czy szpalery, świetnie sprawdzą się przy zagospodarowaniu przestrzeni, w sposób interesujący i praktyczny zarazem. Pełnią ważną funkcję przy oddzielaniu miejsc o różnej użyteczności.

W małych ogrodach lepiej pozostać przy podziałach bardziej umownych, sprawiających wrażenie naturalnego przejścia z jednej części do drugiej. Taki efekt uzyskasz montując ażurowe zasłony i kratki. Pomogą ci wygospodarować trochę miejsca, nie zmniejszając przy tym optycznie przestrzeni.

Duże ogrody to dużo możliwości. Dlatego jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczami działki o imponujących rozmiarach możesz pozwolić sobie na zdecydowane oddzielenie miejsc o odmiennym charakterze. Najlepiej zrobić to montując szczelne zasłony, które będą stanowiły wyraźną granicę pomiędzy poszczególnymi częściami ogrodu

fontanna w ogrodzie

3. Nie masz pomysłu na ogród? Skorzystaj z naszych propozycji!

 • Ogrodowy plac zabaw Idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Maluchy potrzebują dużo miejsca aby się wyszaleć. Dlatego projektując ogród, powinieneś zastanowić się nad wyznaczeniem im odpowiedniej przestrzeni. Tworząc takie miejsce musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które umożliwią dzieciom bezpieczną zabawę.
 • Po pierwsze unikaj tworzenia placu zabaw w pobliżu zbiorników wodnych oraz ulicy. Grozi to poważnym w skutkach wypadkiem.
 • Po drugie: materiały. Przy tworzeniu terenu dla maluchów zrezygnuj z twardych kostek brukowych czy żwiru. Zwiększają one ryzyko urazów. Lepiej postaw na miękką trawę. Upadek na nią nie spowoduje żadnych trwałych uszkodzeń ciała.
 • Pamiętaj również o ogrodzeniu terenu lekką siatką. Dzięki temu dzieci będą miały miejsce tylko dla siebie, a ty będziesz je miał zawsze na oku.

przydomowy plac zabaw

 • Rodzinny relaks

 • Ogród to miejsce wypoczynku, w którym spędzasz mnóstwo czasu. Szczególnie wiosną i latem. Dlatego warto wyznaczyć w nim miejsce, w którym będziesz mógł zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. Altanka lub pergola to świetny sposób na przestrzeń, w której możesz spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Powinna być osłonięta przed wiatrem.

  Także jej lokalizacja nie jest bez znaczenia. Wybierz miejsce, z którego będziesz mógł podziwiać ogród. Nic przecież nie wyjdzie z relaksu w miejscu z widokiem na kosz na śmieci.

  Aby drewniana wiata nie odróżniała się za bardzo od reszty ogrodu możesz przyozdobić ją pnącymi roślinami. Wybór jest spory: od kolorowych hortensji, przez oryginalne dzikie wino, aż po róże- najpiękniejsze kwiaty na ziemi. Oplecenie altany roślinnością doda jej tajemniczości i sprawi, że stanie się ona idealnym miejscem na spędzanie długich, romantycznych wieczorów.

 • Domowa plantacja

 • Świeże warzywa. Wszyscy je uwielbiamy! Mając duży ogród możesz przeznaczyć jego część na warzywne grządki. Najlepszym miejscem na prywatną plantację będzie to oddalone jak najdalej od domu. Musi być ono również odpowiednio nasłonecznione. W takiej atmosferze twoje roślinki będą mogły spokojnie rosnąć. Ogrodź teren wokół ogródka siatką. To skutecznie zabezpieczy go przed dziećmi i domowymi zwierzętami.

  warzywa z przydomowego ogródka

  Pamiętaj!
  Prace przy formowaniu i wyznaczaniu miejsc zacznij już wczesną jesienią. Wtedy też jest najlepsza pora na posadzenie roślin. To da im czas na zakorzenienie się w ziemi, jeszcze przed przyjściem pierwszych przymrozków. Gdy przyjdzie wiosna zaczną wegetację wcześniej niż rośliny posadzone w marcu, a ty szybciej będziesz mógł cieszyć się z efektów twojej pracy.

  Dbając o ogród nie zrażaj się tym, że twoja praca nie przynosi natychmiastowych efektów. Pielęgnacja roślin wymaga czasu! Tylko systematyczność da powalające skutki. Dlatego uzbrój się w cierpliwość, a wkrótce będziesz mógł cieszyć się pięknym ogrodem.

  zostaw komentarz