kuchnia w stylu industrialnym

Wnętrze w stylu industrialnym, co trzeba wiedzieć?

Surowe, duże pomieszczenia utrzymane w stylu industrialnym stają się coraz popularniejsze w Polsce już od lat 90. Z początku mieszkania w takim stylu były domeną artystów i architektów. Współcześnie jednak ludzie różnych profesji pragną mieszkać właśnie w tego rodzaju przestrzeni. Dowiedz się, co musisz zrobić, by Twój dom był utrzymany w stylu industrialnym.

Początków stylu można doszukiwać się za oceanem w Nowym Jorku lat 50. To właśnie wtedy magazyny i budynki fabryczne były zamieniane na przestrzenie mieszkalne. Mieszkania utrzymane w przemysłowym stylu świadczyło o dobrym guście ich właścicieli. Stawały się więc coraz popularniejsze i zaczęto aplikować ten styl również do przestrzeni w blokach. Wiele ciekawych inspiracji w wnętrz industrialnych można znaleźć na homebooku. Warto zwrócić uwagę na metalowe meble, ceglane ściany i przemysłowy design dodatków. To one nadadzą charakter naszemu wnętrzu.

kuchnia w stylu industrialnym

Industrial kocha przestrzeń

Styl przemysłowy nie znosi mały przestrzeni. Idealnie sprawdza się dużych mieszkaniach. Warto pomyśleć o aneksie kuchennym, który jest otwarty na salon. Dobrze komponują się też w takich mieszkaniach duże drzwi i portale. Jeśli brakuje nam metrów kwadratowych, to powinniśmy zwiększyć przestrzeń optycznie. Jasne i ściany i ciemna podłoga będą idealnym rozwiązaniem.

Jeśli jednak posiadamy jedynie kawalerkę, nie jesteśmy skazani z góry na niepowodzenie, ponieważ styl industrialny dobrze sprawdza się w przestrzeniach wielofunkcyjnych. Często w takich mieszkaniach sypialnia to jednocześnie jadalnia i salon, a więc esencja industrialu. Mała ilość mebli nie pozwoli na zagracić tej przestrzeni.

kuchnia w stylu industrialnym beton i drewno

 

Kolory i materiały

W takich mieszkaniach zwykle dominują szarości, brązy, biele i czernie. Często we wnętrzach możemy spotkać cegłę i betonem architektonicznym na ścianach. To rozwiązania, które w prostej linii odsyłają nas do pierwowzoru stylu. To jednak jedynie kolory dominujące i można je uzupełnić akcentami w bardziej intensywnych barwach. Świetnie sprawdzą się kolory ostrzegawcze jak czerwony i żółty, które kojarzą się zakładami przemysłowymi. Dobrym wyborem będzie też kobaltowy niebieski, turkusowy lub butelkowy zielony.

Styl industrialny kocha metal. Wykonuje się z niego zarówno meble, lampy, jak i designerskie ozdoby. Dobrym pomysłem są również lekkie, plastikowe meble.

Połączenie klasycznego i przemysłowego designu

Warto wybrać się do sklepu z antykami, żeby znaleźć tam stare, meble przemysłowe, które nadadzą odpowiedniego charakteru naszemu wnętrzu. W niektórych wypadkach konieczna będzie renowacja, jednak dzięki temu nasza przestrzeń będzie znacznie bardziej spersonalizowana. Takie meble, wbrew pozorom, świetnie łączą się z eleganckimi, klasycznymi sprzętami.

Styl industrialny wymaga od nas zaangażowania i czasu, jednak efekty, jakie można dzięki niemu uzyskać są tego warte. Najlepiej szukać inspiracji w internecie i łączyć je z własną inwencją.

komentarze 2

  1. Boryna Odpowiedz

    A czy tego typu wnętrza nie wydają się wam takie, jakby to określić, zimne i nieprzyjemne.

  2. projektantka Odpowiedz

    Podobają mi się takie wnętrza i dodatki, które pomagają je stworzyć. Jednakże sama w takim domu nie czułabym się zbyt dobrze… Według mnie są mało przytulne i takie, hmm mało domowe?

zostaw komentarz