zanitowana powierzchnia

Nitownice ręczne, pneumatyczne czy akumulatorowe?

zanitowana powierzchnia

Czy masz już nitownicę? Nie? A nie myślałeś nad tym, by sobie taką sprawić? To przydatne narzędzie naprawdę potrafi usprawnić pracę. Ba, ale jaką nitownicą wybrać? To zagadnienie, nad którym niejeden łamie sobie głowę. Spokojnie, twoje problemy się skończyły. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom nitownic i raz na zawsze rozwiejmy twoje wątpliwości.

1. Do czego służy nitownica?

O co chodzi w nitowaniu? Jest to metoda, służąca do łączenia ze sobą metalowych elementów – mogą być to blachy, ale też rozmaite wsporniki czy po prostu części maszyn. Elementy mocuje się ze sobą za pomocą nitów lub nitonakrętek, które przekłada się w wywiercone otwory. A nitownica służy do tego, by uzyskać w ten sposób trwałe połączenie.

Nitownica może nie jest tak absolutnie nieodzownym narzędziem, goszczącym w każdym domu, jak młotek czy śrubokręt, niemniej z pewnością bardzo ułatwia pracę, dobrze jest więc sobie taką sprawić. Tym bardziej, że nitownice to dość duży wybór w sklepach internetowych, przykładowo: http://incop.pl/c11,nitownice , więc znalezienie takiego narzędzia nie powinno nastręczyć trudności. Gorzej już z wyborem tej odpowiedniej. Przyjrzyjmy się poszczególnym typom nitownic, byś mógł zdecydować, której z nich potrzebujesz.

2. Nitownica ręczna

Nitownica może posłużyć zarówno do pracy z wykorzystaniem nitów jak i nitonakrętek, choć wiele modeli zostało przeznaczonych tylko do mocowania tych drugich. Nie jest oczywiście problemem znalezienie narzędzia, którego można używać zarówno do nitonakrętek jak i standardowych nitów zrywalnych, będzie ono jednak o kilkadziesiąt złotych droższe.

Nitownica ręczna działa bez żadnego zasilania i jest nad wyraz prosta w obsłudze. W otwór z tyłu narzędzia trzeba wsunąć odpowiedni bolec, ustawić długość wystającego gwintu, nakręcić nitonakrętkę, przytknąć do wywierconego otworu i nacisnąć spust. Gotowe.

Nitowanie w ten sposób nastręcza o wiele mniej problemów niż bez użycia tego przydatnego narzędzia. Przede wszystkim to ogromna oszczędność czasu, ale ważne też, że urządzenie jest precyzyjne, a nitonakrętki i nity są dzięki niemu zamocowane trwalej.

nity do nitowania

3. Nitownica pneumatyczna

Chociaż nitownica ręczna niewątpliwie usprawnia pracę, wymaga jednak od nas włożenia w nitowanie pewnego nakładu siły. Nitownica pneumatyczna eliminuje tę niedogodność. Wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk i, można powiedzieć, narzędzie samo zrobi co do niego należy.

Ponieważ w dodatku nie ma tu potrzeby przytrzymywania nitu, praca posuwa się znacznie szybciej niż przy użyciu nitownicy ręcznej. Jest więc bardziej wskazanym przyrządem, gdy zachodzi potrzeba zamocowania nitonakrętek w liczbie na przykład kilkuset, dlatego to z takich narzędzi korzystają fachowcy tam, gdzie nitowanie odbywa się na skalę przemysłową.

Trzeba jeszcze dodać, że nie tylko tempo pracy jest lepsze, ale i sama siła zacisku jest większa. A zatem same korzyści? Z grubsza rzecz biorąc, tak. Jeśli ten rodzaj nitownicy ma jakąś wadę, to ewentualnie można by za taką uznać konieczność podłączenia dodatkowego osprzętu i to w dość sporej ilości, trzeba bowiem temu narzędziu zapewnić stały dopływ sprężonego powietrza.

4. Nitownica akumulatorowa

Ponieważ walające się na stanowisku pracy kable nieraz potrafią utrudnić robotę, nie ma to jak narzędzia akumulatorowe. Również nitownice występują w odmianie zasilanej akumulatorem. Dzięki temu nie potrzebują więc ani siły naszych rąk, ani sprężonego powietrza, które jest niezbędne do działania nitownic pneumatycznych.

Nitownice akumulatorowe charakteryzują się słabszą siłą zacisku niż pneumatyczne, lecz nieco większą niż ręczne – trzeba z myślą o tym dobrać odpowiednie rozmiary nitonakrętek.

Jeśli chodzi o skuteczność, nitownica akumulatorowa nie może stawać w szranki z pneumatyczną, ale jest całkiem pociągającą alternatywą dla ręcznej – jedyny problem może tu stanowić wyższa cena.

zostaw komentarz