podroze-droga

Najlepsze sposoby na tanie i bezpieczne podróżowanie

„Każdy marzyciel wie, że to zupełnie możliwe tęsknić za miejscem, w którym się nigdy nie było” powiedziała kiedyś Judith Thurman. No właśnie. W każdym z nas drzemie chęć podróżowania, poznawania innych kultur, ludzi i kuchni. Niestety panuje ogólne przekonanie, że podróże, zwłaszcza w te egzotyczne i nietypowe miejsca, wiążą się z dużymi kosztami. W praktyce podróżowanie nie musi być takie drogie. Wystarczy, że odpowiednio się do niego przygotujemy. Miejmy więc oczy i uszy szeroko otwarte, bo sposobów i okazji na tanie podróżowanie jest całe mnóstwo.

1. Ważna jest droga

Planowanie podróży powinniśmy zacząć od śledzenia cen biletów lotniczych, kolejowych i autobusowych. Każdy przewoźnik od czasu do czasu wypuszcza na rynek tzw. pulę tanich biletów. Warto więc zapisać się do biletowych newsletterów i śledzić tanie połączenia.

Z biletami lotniczymi jest tak, że można czekać na tanie oferty last minute bądź też zarezerwować tańsze bilety na kilka tygodni przed odlotem. Niższe ceny mają bilety na loty nocne, poranne i w środku tygodnia.  Bardzo korzystne ceny mają także loty łączone ? czyli takie z przesiadkami i u różnych przewoźników.

Fajnym sposobem na tanie podróżowanie jest też popularny w całej Europie serwis BlaBlaCar.com. Kierowcy z całej Europy rejestrują tam swoje pojazdy i szukają towarzyszy podróży, aby zmniejszyć jej koszty. Zazwyczaj dzielą koszt całej podróży przez ilość miejsc w danym samochodzie, tak że każdemu się to opłaca. Podróżowanie z BlaBlaCar-em jest raczej bezpieczne. Wsiadając do danego samochodu możemy zweryfikować, czy numer rejestracji zgadza się z tym podanym na serwisie, jeśli nie, w każdej chwili możemy zrezygnować.

Można też podróżować całkowicie bezpłatnie. Brdzie to jednak wymagało od nas więcej wysiłku. Klasycznymi i znanymi od dawien dawna sposobami na darmowe podróżowanie jest podróż rowerem i autostopem. Są to jednak sposoby bardziej niebezpieczne. Po pierwsze pogoda nie zawsze musi nam sprzyjać, po drugie wsiadając do przypadkowo zatrzymanego samochodu, tak na prawdę nie wiemy z kim mamy do czynienia. W tych przypadkach trzeba po prostu zachować zdrowy rozsądek i mieć oczy szeroko otwarte.

lot airbusem

2. Gdzie nocleg?

Istotną częścią każdej podróży jest zakwaterowanie. I tutaj podobnie jak w przypadku transportu mamy szeroką paletę możliwości. Jeśli nie zależy nam na luksusach poszukiwania kwatery powinniśmy zacząć od przeglądania ofert małych hosteli (nie hoteli!), bądź też prywatnych kwater. Są zazwyczaj tańsze niż ceny pokoi hotelowych, co wcale nie oznacza, że warunki będą tam dużo gorsze.

Można też połączyć zakwaterowanie z poznawaniem kultury i ludzi danego kraju. Pomocne w tym wypadku będą witryny takie jak couchsurfing.com i hospitality.com. Na tych portalach z kolei ludzie rejestrują wolne miejsce do spania. Na swoim profilu każdy zamieszcza krótką notkę na temat miejsca do spania, pisze trochę o swoich zainteresowaniach i umieszcza swoje zdjęcie. Na profilu widoczne są też opinie ludzi, którzy skorzystali już z danej oferty, co uwiarygodnia dany profil. Decydując się na tę formę zakwaterowania często zdarza się, że ludzie u których nocujemy chcą pokazać nam dane miasto, przyrządzą nam na powitanie tradycyjne danie czy zaproszą znajomych i zorganizują dla nas imprezę. Jednym zdaniem ? podróże kształcą!

Chcąc uniknąć jakichkolwiek kosztów można wyjść z założenia, że cały świat jest naszym domem. W takiej sytuacji warto spakować namiot, karimatę i śpiwór, a później korzystać z uroków natury, wybierając na postój lasy, łąki lub rozbić się w górach. Czasami, gdy szczęście się do nas uśmiechnie, możemy natrafić na gościnnych autochtonów, którzy oprócz miejsca do spania zaoferują także poczęstunek bądź filiżankę kawy.

pod namiotem

Podsumowując, podróżować można tanio lub wręcz za darmo ponosząc jedynie koszty związane  z wyżywieniem. To ile wyniesie nas dana podróż zależy tylko od nas ? od tego, na ile i na co się odważymy, i jak szybko i starannie tę podróż zaplanujemy.

zostaw komentarz